Kamalat menkat ja oireet

Menkkakirous

Mulla on menkkojen aikaan kaikki mahdolliset oireet. Viikko ennen menkkoja alkaa sattumaan mahaan, sitten heti menkkojen alettua saa rynnätä vessaan ripuloimaan, sitten alkaa kamalat selkäkivut ja hetken kuluttua vatsakivut. Joskus vatsakivut ovat niin voimakkaita, että selkä kippurassa pitää maata sängyllä ja hengittäminen sattuu, niin jäätävää kipua! Joskus vähän helpommat, mutta silti kivuliaat. Ei tässä kaikki. Lisäksi minulla on todella kylmä ja kuuma jatkuvasti. Maha mölisee epämiellyttävästi ja tulee kylmiä värinöitä ja sellainen tunne kun ripulin kanssa on: pakko päästä aina vessaan. Tisseihin sattuu myös enemmän tai vähemmän ja pahoinvointia esiintyy, ja joskus taas todella himo syödä. Päänsärky ehkä ainut oire, mistä kärsin todella harvoin. Yleensä särkylääke poremuodossa auttaa (500mg panadolia napsin viikkoa ennen menkkoja vatsakipuun ja sama määrä menkkojen alettua), silti vilunväristyksiä ja pahan olon tunnetta ei saa pois! Lenkilläkään en näiden aikaan tykkää käydä, kun pyörryttää enemmän ja hengästyn nopeasti. Yöllä en saa nukuttua koska nukun yli 8 tuntia ja tampponia ei saa pitää niin pitkään. Yritän yöllä pysyä liikkumatta ja siksi nukun huonosti, lisäksi pelkään ohivuotoja. Päivisin tampponin kanssa hommat sujuvat hyvin! Muita ketkä kärsivät samanlaisista oireiluista ja jelppiä?

7

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fedapp

      Tamponia voi kyllä huoletta pitää satunnaisesti yli 8h. Vaihtoehtoisesti laita herätys ja käy vaihtamassa tamponi, jos epäilyttää pitää sitä koko yön. Nukut silti varmaan paremmin yhden herätyksen kanssa kuin kytäten kehoasi ja mahdollisia ohivuotoja.

      Kipuihin kannattaa hakea apua lääkäristä. Hän voi tutkia mahdollisen endometrioosin ja määrätä parempia kipulääkkeitä, jos et saa apua apteekin reseptivapaista tuotteista.

      Oletko harkinnut hormoniehkäisyä, mahdollisesti e-pillereitä avuksi? Monella ne hillitsevät vuotoja ja useilla pillereillä on mahdollista siirtää vuotoja niin, ettei niistä tarvitse ihan joka kuukausi kärsiä, jos vaikka oireet pysyvätkin.

    • eetkäyttöön

      Tuossa edellä on hyvät neuvot.
      Apteekista voit myös kysyä, millaisen lääkecoctailin voit tehdä. Lääkkeitä ei pidä omin päin yhdistää, mutta joskus kahden kipulääkkeen yhdistelmä toimii mm. kuukautiskipuihin.

      Itselläni toimi hyvin e-pillerit. Ne vähensivät kipuja ja vuotoa. Lisäksi käytin niitä harventamaan vuotoja. Kaikkea hyötyä ei saa ensimmäisen kuukauden jälkeen, mutta muutamassa kuukaudessa kyllä.

      Jos et halua e-pillereitä, niin lääkärin reseptillä saa muitakin lääkkeitä kipuun, mikäli apteekin vapaasti saatavat eivät riitä.

      Kipukohtauksessa kannattaa laittaa lämmin kääre vatsalle esimerkiksi lämmin kostea pyyhe tai lämmitetty kauratyyny.

      Liikuntaa kannattaa keventää kuukautisia kohti, muttei lopettaa kokonaan. Lisäksi muista venytellä selkä ja lonkankoukistajat. Liikuntamuodoista suosittelen mm. tanssia ja melontaa, oikeastaan kaikkea, missä lantioon haetaan rentoutta.

    • Menkkakirous

      Kiitos vastauksista teille molemmille, ne auttoivat paljon. Ongelmani e-pillereiden ja muiden lääkkeiden hankkimisessa on se, että en saa tabletteja nieltyä. E-pillerit todin ovat melko pieniä, joten voisi ehkä onnistua. Laitan ehdotuksen siis harkintaan. Tuo tanssiminen ja melonta kuulostaa hyvältä. :)

    • Saatanakusattuu

      Mul toimii orgasmi menkkakipuihin. Ja siis voin samaistua oireisiisi, oon kärsinyt todella pahoista menkkakivuista siitä asti kun ne alko, niin pahoista et jouduin lähtemään esim koulusta pois jos menkat alko, oksentelin ja oksentelen edelleen. Sit yks kerta itkuissani hiestä märkänä tuskissani pyörin sängyllä ja noh tiiätte kyllä, sain orgasmin ja kivut lievitty. Ei tosin lähtenee mut lievitty esim nii paljon et pystyin nukahtamaan ja paha olo meni ohi. Mut ite aijon käyä kyllä hakeen lääkäristä jotku vahvat kipulääkkeet, ei niistä apteekin lääkkeistä oo ainakaan mulle mitää hyötyy, iha sama mite yhistelee ja kui aikaste ottaa... ja toivon todella et mulle määrätää jotai jotka oikeesti tehois... D:

    • Anonyymi

      Ja mulla auttaa kun leikkaan vanhasta lakanasta kääreitä ja laitan pikkareiden väliin, ei tuu ohivuotoja

    • Anonyymi

      Täällä kanssa ihan julmettu alaselkäkipu aina ennen ja menkkojen aikana ja joskus iskee helvetillinen mahakipu. Ensiapuna lämmin vehnätyyny auttaa. Toisinaan myös rinnat arat. Yksi ärsyttävä on viikko ennen menkkoja alkava kömpelyys. Kolhin itseäni joka paikkaan, mikään ei pysy käsissä tai onnistu. Ja joskus tulee sellanen, että voi vattu en jaksa enää vuotaa. E-pillereitä en voi/saa enää syödä, aiheutti pesäkkeen maksaan.

      • Anonyymi

        Oho millainen pesäke se oli


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      392
      1553
    2. Vaskikello osaa asiakaspalvelun

      Uskaltaako vaskikellolla asioida enää vai tuleeko turpaan, jos sinne menee? Täytyypä jatkossa hoitaa kaikki asiointi abc
      Pyhäjärvi
      46
      1420
    3. Eipäs sitten ryypätä kesälomalla

      Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo
      Maailman menoa
      108
      1180
    4. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      17
      1036
    5. Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m
      Maailman menoa
      221
      855
    6. Pysyä yhdessä vai ei

      En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p
      Parisuhde
      55
      825
    7. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      30
      712
    8. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      47
      701
    9. En halua sua enää

      joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha
      Ikävä
      37
      588
    10. Mietin tässä aikani kuluksi

      Mitenköhän sinä vietät juhannusta? Ja minkähänlainen juhannus se olisi, jos joskus viettäisimme sen yhdessä?
      Ikävä
      35
      562
    Aihe