Alaikäisen luomen poisto

luomikas

Haluaisin kysyä, miten täytyy menetellä, jos haluaa poistaa harmittoman luomen ulkonäkösyistä. (en viitsi pitää t-paitoja ja muutenkin kaikki tuntuu tuota ihmettelevän) Se on ollut minulla koko elämäni eikä ole tuosta muuttunut. Ruskea 1x2 cm..?

No terveydenhoitajakin on tuosta kysellyt ja kehottanut leikkaamaan... En viitsisi mainita asiasta vanhemmille, kun jotenkin nolottaa tuo.
Mutta jokatapauksessa, onko se alaikäiselle (15v) ilmainen? En viitsi mitään kahta sataa euroa poistostakaan maksaa.

Ja toiseksi, pääsenkö edes tällä kriteerillä sisälle?
"Haluan poistaa luomen käsitaipeesta, koska se on häiritsevä"
En usko että poistaa tosta syystä. Vaan jos voi auheuttaa syöpää. Tulee siis maksamaan sen parisataa jos edes suostuu leikkaamaan.. :/

2

2623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa_leikata

      Mikään leikkaus, eikä kenellekään, ole ilmainen. Jos terveydenhoitajakin on kehottanut luomen poistoon, hän on ilmeisesti tulkinnut sen mahdollisesti haitalliseksi tai jopa tulevaisuudessa vaaralliseksi. Pojaltani leikattiin ala-ikäisenä kasvoista luomi julkisella puolella koska arvioitiin että tulevaisuudessa se olisi ollut haitaksi partaa ajettaessa.

      Vanhempasi on varmasti tietoisia luomestasi, joten ei sitä tarvitse nolostella. Kerro vain heille että terveydenhoitaja on kehottanut luomen poistoon. Itse sinun ei tarvitse leikkausta maksaa, vanhemmathan sen maksavat. Julkisella puolella se ei maksa kovinkaan paljon, yksityispuoli on paljon kalliimpi, mutta ei tarvitse jonottaa pitkään (eihän tuolla liene kiirekään).

    • dfghjkjgfdsghj

      Siskolta poistettiin aikoinaan useampi luomi, koska hankasivat rintsikoita jne. Ne leikattiin TK:ssa ja jälki on sen mukaista vielä vuosikymmenienkin jälkeen. Jos valuat siistin lopputuloksen, käy mieluummin oikealla kirurgilla yksityisellä... se maksaa, mutta jos vaihtoehtona on törkeät arvet loppuelämäksi, niin ehkä kannattaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      44
      2239
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      67
      2121
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1960
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      394
      1714
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1665
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1494
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1390
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1112
    9. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    Aihe