...englantia käyttäen, pidättekö...
a) Esillä sitä että olette Suomesta ottaen sen puheeksi,
b) Ette mainitse että olette Suomesta ellei erikseen kysytä vai
c) Ette halua muiden lainkaan tietävän, että olette Suomesta?
Itse kuulun tuohon B-kategoriaan. Netissä ollaan aina ns. kansainvälisillä vesillä. Siinä sitä sitten ollaan kuin maailmankylässä ja käyttäydytään sen mukaisesti.
Kun olette kansainvälisessä somessa...
3
129
Vastaukset 3
- tökaarvoskuud
eiköhän se paljastu siitä rallienkusta muutenkin :D
"Aim ömeisd, hau in tö fak juu kud gess tät aim from finland?!"No jos puhuu mikin kanssa tai on nettikamerassa. Jos käyttää vain tekstiä, mistäs sen siitä näkee?
Mutta ei kaikilla suomalaisilla ole edes enää sitä rallienkkua. Vahva aksentti osataan häivyttää jo melko hyvin, jos käytetään kieltä hyvin usein, lähes päivittäin.- rally.english
Olen 42v mies ja mm. parilla Amerikkalaisella harrastusfoorumilla. Profiilissani olen ilmoittanut asuinpaikakseni Suomen. Tekstimuotoinen foorumi siis eikä mitään skype-puheluita tms. jossa joutuisi ihan puhumaan ja ymmärtämään kuulemaansa Englantia vaikka ei kai sekään ylivoimaista olisi, eräs työkaveri on jenkeistä ja hänen kanssaan tulee puhuttua englanniksi.
En niillä foorumeilla sen kummemmin tuo esille että olen Suomalainen mutta joskus off-topic alueella tulee juttua esim. säästä ja talvesta kun lunta ja pakkastahan on muuallakin kuin Suomessa.
Lisäksi harrastuksen aihepiirissä (ajoneuvojen pienoismallit) nousee tunnetut Suomalaiset rallikuskit usein esille.
Kerran auttelin yhtä foorumin jäsentä kun etsiskeli kuvia vanhasta Suomalaisesta ralliautosta tehdäkseen siitä pienoismallireplikan niin löysin suomenkielisillä hakusanoilla hänelle hyviä referenssikuvia kun ei itse englanniksi niitä ollut löytänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051284Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91787Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja119558Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö182498Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23497- 59483