...englantia käyttäen, pidättekö...
a) Esillä sitä että olette Suomesta ottaen sen puheeksi,
b) Ette mainitse että olette Suomesta ellei erikseen kysytä vai
c) Ette halua muiden lainkaan tietävän, että olette Suomesta?
Itse kuulun tuohon B-kategoriaan. Netissä ollaan aina ns. kansainvälisillä vesillä. Siinä sitä sitten ollaan kuin maailmankylässä ja käyttäydytään sen mukaisesti.
Kun olette kansainvälisessä somessa...
3
93
Vastaukset
- tökaarvoskuud
eiköhän se paljastu siitä rallienkusta muutenkin :D
"Aim ömeisd, hau in tö fak juu kud gess tät aim from finland?!"No jos puhuu mikin kanssa tai on nettikamerassa. Jos käyttää vain tekstiä, mistäs sen siitä näkee?
Mutta ei kaikilla suomalaisilla ole edes enää sitä rallienkkua. Vahva aksentti osataan häivyttää jo melko hyvin, jos käytetään kieltä hyvin usein, lähes päivittäin.- rally.english
Olen 42v mies ja mm. parilla Amerikkalaisella harrastusfoorumilla. Profiilissani olen ilmoittanut asuinpaikakseni Suomen. Tekstimuotoinen foorumi siis eikä mitään skype-puheluita tms. jossa joutuisi ihan puhumaan ja ymmärtämään kuulemaansa Englantia vaikka ei kai sekään ylivoimaista olisi, eräs työkaveri on jenkeistä ja hänen kanssaan tulee puhuttua englanniksi.
En niillä foorumeilla sen kummemmin tuo esille että olen Suomalainen mutta joskus off-topic alueella tulee juttua esim. säästä ja talvesta kun lunta ja pakkastahan on muuallakin kuin Suomessa.
Lisäksi harrastuksen aihepiirissä (ajoneuvojen pienoismallit) nousee tunnetut Suomalaiset rallikuskit usein esille.
Kerran auttelin yhtä foorumin jäsentä kun etsiskeli kuvia vanhasta Suomalaisesta ralliautosta tehdäkseen siitä pienoismallireplikan niin löysin suomenkielisillä hakusanoilla hänelle hyviä referenssikuvia kun ei itse englanniksi niitä ollut löytänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562687
- 2001968
- 711716
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91441Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.321176- 761111
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954