Edulliset lennot olisi katsottuna Prahaan tämän lentoyhtiön kautta. Miten hoituu check in lennoille? 36 tuntia ennen pääsee tekemään ilmeisesti netin kautta, mutta onko mahdollista tehdä se vasta kentällä? Sekä siis Helsingin että Prahan päässä?
Czech Airlines check in
16
2182
Vastaukset
- OK481
Eikai se nyt oikeesti siitä syystä jää varaus tekemättä ettei halua/pysty/viitti tehä nettilähtöselvitystä itse?
- entiedäonkomuuttunut
Viime syksynä ainakin onnistui kentällä molemmissa päin
- oltuon
Hyvin onnistui molemmissa päissä joulukuussa, ei mitään ongelmia :)
- Niin.tai.näin
Jengi ei viitti tehä lähtöselvitystä netissä ja sitte ne itkee lähtöselvitystiskillä ja koneessa kun porukka joutuu istumaan eri puolilla konetta ja vielä keskipaikoilla. Lentokentällä kun ei välttämättä ole ku ne jämä keskipaikat jäljellä. On se vaan niin vaikeaa vuorokautta ennen tehä lähtöselvitys netissä, varata paikat ja käyttää mobiili boarding passia kentällä. Ei tarvi mitään lippuja ja lappuja esitellä.
- maalalainenmyös
Jengi viittii kyllä tehdä lähtöselvityksen netissä, mutta mihin otat mobiili boading passin, jos käytössä Nokia C1. Eikä tarkoituksenakaan hankkia mitään älypuhelinta, vaan esitellä lippuja ja lappuja.
- Eilukuongelmia
Printattu bp pelaa varmasti, eikä ole ongelmia vieraiden nettien tai niiden kustannusten kanssa.
- kallistako
EU nettidata onkin tosi kallista nykyään. Maksaa 0,062 eur/Mt. Ei nykyään jaksa EU sisällä edes aina etsiä wifi verkkoja jos vaikka whatsapp , uutisia tai googlemaps käyttää. Mulla on monesti EU sisällä nettidata päällä koko ajan. Ei montaa euroa tule kuluja vaikkapa viikonloppureissulla Saksassa, kunha ei ala mitään juutupea tai areenaa katselemaan.
- ritzo
Onnistuu tiskillä ,mutta ruumaan menevistä laukuista joutuu maksamaan enemmän kuin netissä jos et ole ostanut lentolippua johon se sisältyy.
- maalalainen
Käsimatkatavaroilla tarkoitus matkustaa. Eipä sitä 3-4 vuorokauden reissussa enempää tarvetta matkatavaroille.
- Ummikot
Voiko sen lähtöselvityksen tehdä Helsinki Vantaalla tiskillä vaikkei ole ruumaan meneviä laukkuja?
- Eiikinäwnää
Paljon matkustaneena voin kertoa. Nyt kolme viikon sisään ensimmäiset kokemukset tsekki airlainsista, ei ikinä enää. Epäselvät matatavaraohjeet, nettiin ei pääse sivuilleen tekemään korjauksia, vaikka lupaavat. Ottavat tiskillä sitten lentoasemalla yhdestä ylimääräisestä kassista lentolipun hinnan lähes. Epäreilua, kun sen olisi saanut edellisemmin netistä tilattuna, mutta sivustonsa ei aukea. Huijauksen makua.
- Prazdroj
Turha urputtaa. OK kertoo sivuillaan, että käsipakaasin tulee olla max. tietyn painoinen ja kokoinen. Nyt yhtiö on kyllästynyt matkaajiin, joilla on matkalaukun kokoinen ja painoinen menossa matkustamoon. On mainio asia, että nyt lähtöportilla tsekataan se asia. Tosin vieläkin stadin päässä ollaan höveleitä, mutta Prahan päässä ei ole armoa. Hyvä OK.
- Käynyt
Kannattaa ottaa laukut suosiolla ruumaan takaisin päin lennettäessä, koska viinipullot on pakko laittaa ruuman kautta. Prahan lentokentän viinivalikoima on suppehko mutta laadultaan ok. Parempi kuitenkin ostaa paikalliset viinit jostain vinotekasta.
- Siipeli
Miten olette päässeet lisäämään kirjattuja laukkuja? Mulla lite lentoliput ja pitäis saada kuulemme netissä lisättyä jostain? Vai voiko tehdä vain Sillon 36h ennen lentoa vasta
- Anonyymi
Täällä sama ongelma. Yhden laukun sain lisättyä ruumaan, mutta kun parin viikon päästä tulin lisäämään uutta, eipä enää annakaan. Ja lähtö ylihuomenna. Kuinka surkea sivusto all in all.
- Anonyymi
Pakkohan se on lentoaseman tiskilläkin onnistua. Ei koko maailma omista nettejä ja älylaitteita, saati sitten osaa niitä täydellisesti käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst9910702- 2474606
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1753983Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1723470PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija753295Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,783087Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58342876Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i272440Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.651786Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1691545