Kävin paikkakuntani sairaalsaa tutkimuksissa. Lääkäri tekee b-lausonnon suoraan kelaan ja sanoi että saikkua tulee. Olen tällä hetkellä työtön
Pitääkö minun nyt jotenkin vielä toimia kelan kanssa että alan saamaan sairaslomaa ? Ja eikös b- todistuksessa kelalle ilmene sairaslomani kesto. Itselläni ei ole mitään paperia , vaam sairaalan lääkäri sanoi laittavansa postissa tulemaan
Pitääkö minun nyt jotenkin vielä toimia kelan kanssa että alan saamaan sairaslomaa ? Ja eikös b- todistuksessa kelalle ilmene sairaslomani kesto. Itselläni ei ole mitään paperia , vaam sairaalan lääkäri sanoi laittavansa postissa tulemaan
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuinka pitkä sairasloma? Siitä riippuu kannattaako hakea sairaspäivärahaa kun siinä nääs on se omavastuuaika jolta ei saa sairaspäivärahaa. Jos sairasloma on lyhyempi kuin omavastuuaika ei kannata hakea. Omavastuuaika on sairastumispäivä 9 seuraavaa arkipäivää.
Jos taas enemmän niin pitää laittaa sairaspäivärahahakemus kelaan. Muista ilmoittaa myös työkkäriin sairaslomasta, että laittavat lausunnon työttömyyspäivärahan maksajalle oikeudesta työttömyyspäivärahaan sairaspäivärahan omavastuuajalta.
Omavastuuajalta työttömyyspäivärahaa maksaa siis joko työttömyyskassa tai kela riippuen siitä onko sulla ansiosidonnainen päiväraha vai kelan työmarkkinatuki/peruspäiväraha. Muista hakea työttömyyspäiväraha omavastuuajalta viimeisessä päivärahahakemuksessa ennen sairaslomaa.
Ok. Mutta menenkö nyt siis kelaan ja sanon että heille on sairaalasta lähetetty B _lausunto. Ja itseni vielä täytyy joku hakemus tehdä että saisin sairaspäivärahaa. Niinkö ? ?
Voit avata kelan systeemin pankkitunnuksillasi ja tehdä spv-hakemuksen netissä kelaan.
Jos mieluummin käppäilet kelaan jonottamaan, siitä vaan!