Tyylitellyt, harmoniset kuvat, erikoinen pysähtynyt tunnelma. Siis lastenkirjoissa (70?) 80- (90?) luvulla. Maanläheiset värit, ehdottomasti suomalainen kuvittaja, muistaakseni mies.
Vastaukset 5
- eitaaseieieiei
Kerro nyt jumaliste enemmän, jos haluat että joku pystyy auttamaan. Varmasti muistat jotain tarkempiakin yksityiskohtia hänen piirtämistään kuvista.
- Kuutioitua
Lastenkirja?
- Kuutioituu
mies ruotsalainen
kansantaruja
luontofiktio, muka
huippuartisti
- KunpaLöytyisi
En muista muuta kuin että värit ja tyyli on tosi "pehmeät", voi hyvänen aika kun voi olla vaikeaa kuvailla muinaista muistoa!
Yhdellä sivulla lapsuuteni kirjasta oli suurehko kuva lapsen kasvoista, joka on jäänyt mieleen. Todella pehmeä tyyli, hempeän romanttinen. Voisin kuvitella että olisi voinut jonkun vauvamuistokirjankin kuvittaa tyylinsä puolesta. - humm
Tuleeko mieleen, mitä kirjoja on kuvittanut? Kai jotain muistat tarinoista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851381
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351091Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19875Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154715Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13700- 46669
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja190640Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13637- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39558