28.12.2016 koirani tuli toisen koiran puremaksi Hakametsän koirapuistossa Tampereella. Ulkomaalaistaustaisen henkilön koira (amerikan akita) hyökkäsi koirani (irlanninsetteri) kimppuun sillä seurauksilla, että koirani sai kulmahampaan repimän ison reiän kyynärniveleeseen ja lihasrepeämän etujalan sisäpuolelle.
Jouduin kahdesti käymään eläinlääkärillä koiran vammojen takia. Vein koirapuistoon lapun, jossa toivoin koiran omistajan ottavan minuun yhteyttä. Yhteydenottoa ei kuulunut. Olin myös yhteydessä poliisiin.
Viime viikonloppuna (28.1) sain eräältä koiranomistajalta tietää ko. akitan mahdollisesta omistajasta. Keskustelin puhelimessa koiranomistajan isän kanssa (en saanut varsinaisen koiranomistajan tietoja).
Koiranomistaja, siis poika tässä tapauksessa, oli kertonut minun koirani hyökänneen hänen koiransa kimppuun. Poika on työtön. Isä korvaa minulle kolmanneksen eläinlääkärikuluista, sillä ehdolla ettei poika saa tietää tästä mitään.
Kerroin isälle, että minulla on kaksi silminnäkijää tapaukselle, jotka tukevat kertomaani. Toivoin, että voisimme keskustella, poika, todistajat ja minä tapauksen kulusta. Isä ei sitä halunnut, vaan sanoi vetäytyvänsä koko asiasta pois. Isä tiesi tarkkaan ettei poika ole rikosoikeudellisessa vastuussa tapahtuneesta.
Koirapuiston säännöt ovat vain sääntöjä, eivät lakeja.
Osaako kukaan neuvoa miten edetä asiassa?
Pureksittu
7
527
Vastaukset
- rähjänomvastuuseen
Teet asiasta rikosilmoituksen vaikka netissä, kerrot siinä oman näkemyksesi,ja lääkärikulut muut.Lasket paljonko kuluja sinulle aiheutui yhteensä,ja vaadit sitä summaa hyökkäävän koiran omistajalta sinulle korvattavaksi.Ilmoitat ilmoituksessa hyökänneen koiran omistajan.Poliisi selvittää loput.Itse on turha lähteä rahojaan vierailta perimään,ja pyytelemään.Parasta että kaikki menee lakien mukaan,ja tapahtumasta tulee merkintä papereihin.Joten tiedetään,kun se koira seuraavaksi puree,ettei ole eka kerta.OMistaja on aina vastuussa koirastaan,ja velvollinen korvaamaan sen tekoset.
- smill
Ilmoitus poliisille. Vaikka sopisittekin asian keskenänne. Helpompi löytää kun se puree seuraavaa.
- Näin_on_näreet
Koiraani on pitbull purrut koirapuistossa. Poliisi soitettiin paikalle, eikä ottanut mitään kantaa asiaan, koska koirapuistossa ollaan omalla vastuulla. Tein asiasta rikosilmoituksen eläinlääkärin todistuksen liitteenä. Esitutkintaa ei aloitettu, koska mitään laitonta ei ollut tapahtunut. Vahinkoilmoitukseen liitin rikosilmoituksen (jossa oli koiran omistajan nimi) ja eläinlääkärin todistus. En tiedä alkaako vakuutusyhtiö peräämään korvaussummaa koiran omistajalta. Sinä ja koirasi olette ilman lainsuojaa koirapuistossa.
- Uskon_
En käytä koirapuistoja. Reviiriasiat ovat yksinkertaisia mutta omistajat tekevät asiasta monimutkaisen. Koirapuistossa kaikki koirat eivät kykene muodostamaan väliaikaista laumahenkeä. Sitä eivät kaikki tajua. Koiraa täytyy auttaa sen oppimisessa heti kun alkaa käymään siellä säännöllisesti jos koira ei itse sitä opi. Opettaminen tarkoittaa tässä tapauksessa sitä että koira tehdään tietoiseksi siitä että tätä aluetta ei voi omia, kaikki saavat olla täällä. Reviirivahdinta on jätettävä kotipihalle tai kotiin, se ei kuulu koirapuistoon. Akita vaikuttaa siltä että se pitää koirapuistoa omanaan ja puolustaa sitä sen mukaisesti. Jos koirasi ei hyökännyt akitan kimppuun se tarkoittaa sitä että koirasi on tietoinen että aluetta ei pidetä omana.
Itse olen kouluttanut koirani väärin, se ei enää osaisi puolustautua jos hyökkäystilanne tulisi ja se minua hävettää että sen silleen olen opettanut. Se ei ole oman koiran parhaaksi jos muut hyökkäilisivät sen kimppuun eikä se enää puolustautuisi. Toivon vaan että luulen itsestäni liikoja tuon asian suhteen ja koirani puolustautuu jos tilanne tulee- Keväänkorvalla
Tässä ketjussa toisia koiria raadelleet ovat molemmat taustoiltaan taistelukoiriksi jalostettu. Sellaisia ei pitäisi puistoon tuoda lainkaan muiden koirien joukkoon. Miten tyhjää voi kumista koiranomistajan päässä kun ei tällaista tajua?
- eikiitosikinä
En minäkään tajua, mitä pittbullit, akitat on amerikan tai japanin, staffit, amstaffit, canarian dogot, ylipäätään mitkään dogot, laumanvartijat jne. tekee koirapuistoissa. Erä mies tuli kyseleen että voiko tulla koirineen puistoon, sanottiin ett joo, lähti hakeen koiriaan autosta toinen oli joku gorgityyppinen sekarotuinen ja toinen staffi, lähdin itse pois ennen kuin tuli portista sisään, mitä lie päässä liikkunut kun toi staffin puistoon. Se oli semmoinen puistoilu se.
- Bostoninkusettaja
Omalla vastuulla koirapuistoon.
Puistossa koirat on vapaina eli jokaisen pitäisi ymmärtää riskit.
Minulle ollaan tultu määkimään kun olen vienyt Bostonin isojen koirien puolelle. Pitäis nää mäkijät vaan omasta koirastaan huolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site956092Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto555068SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost83558Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143100SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat522169Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val171534