Pannaan seurat polvilleen,jos ei tyyli muutu.

Kunnonkärkkäri

Mikäli lapsesi pudotetaan ns heikkoihin tasoryhmiin ja valmennus on huonoa niin lähtekää kaikki pois.Olette maksajia,ette muuta.Tämä pakottaa seurat muuttamaan toimintatapojaan.

10

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • realismusmaximus

      Hyviä tai edes kohtalaisia valmentajia ei vaan riitä kaikille. Ykkösryhmään on pakko panna hyvät valmentajat, muuten pelaajat lähtevät muualle eikä menestystä tule.

      Seurat mittaavat menestystään tuloksilla, eivät aikuisiksi kehitetyillä pelaajilla. Kasvattajaraha tulisi olla tuntuvasti korkeampi, niin seuroja alkaisi kiinnostaa pelaajien kehittäminen.

      Tällä hetkellä rahaa, eikä sitä kautta ammatitaitoa ole suomalaisessa jalkapallossa. Rahat jauhautuvat taivaan tuulin byrograattien kähminnässä.

      Vapaa kilpailu suomalaisessa jalkapallossa on myytti. Kaikki perustuu hyväveli kähmintään. Tätä varten on jopa kehitetty propaganda lause. "Huipulle on monta tietä." Oikeasti, jos ei tullut valituksi jo nuorena piirijoukkueeseen ei ole enää mitään mahdollisuutta päästä antamaan näyttöjä.

      • agenttix

        Jos ei pääse piirijoukkueeseen nuorena niin ei pääse antamaan näyttöjä????
        Tietääkseni yksikään agentti ei ole kiinnostunut piirijoukkueiden toiminnasta millään tavoin. Jokainen kyllä pystyy antamaan näyttöjä peleissä sitten tuossa 14 - 18 vuoden ikäisenä ja jos on hyvä niin ihan varmasti sana leviää ja sitä hyvää pelaajaa tullaan katsomaan.


    • eikuullustahyvältä

      Eli tarkoittaako ketjun avaaja että kaikki tasoryhmät pitäisi lopettaa ja isoissakin seuroissa muodostaa vain yksi joukkue per ikäluokka? Voi olla haasteellista jos on sata junnua samoissa treeneissä ja pelaamaankin pääsee muutaman kerran kaudessa jos kaikki pelaa tasaisesti......

    • ropottiy

      Ketjun aloittaja ei tarkoittanut,että tasoryhmät ajetaan alas ja viittauksesi 100 junnua yhtäaikaa on absurdi.Minusta on vain ihan vitun typerää harrastaa lajia,jossa muutama valmentaja päättää mikä nyt milloinkin on heidän näkemys jalkapallosta.Mikäli maksut ovat samat ja kärki saa kaiken niin lähdetään sitten pois isolla joukolla seurasta niin mistä tulee rahat.Myös ne laiskat pelaajat joukkueissa joita kaikkien tuntemieni valmentajien ja jojojen mukaan heidän seurassaan on puhuu paskaa.Pelaajat kyllä kestää,jaksaa,haluaa laatu valmennusta ja pelejä.

      • Jouhtuakaan

        Kyllä niitä lähtemisiä toisinaan toiminnasta tuleekin. Tai sitten ei tulla peleihin kun on aina samat naamat eri joukkueissa. Mistähän se mahtoi


    • Kaikki_ei_pelaa

      Juuri näin, jos ei toiminta muutu urheilulliseksi, vaan on vain pienen piirin oman edun tavoittelua, niin kannattaa äänestää jaloillaan. Naapurikaupungista ainakin löytyy seuroja joissa toiminta on terveellä tasolla. 10-vuotiaiden joukkueissa on naapurikaupungissa kausimaksu 100 ja meidän seurassa maksetaan 400!!!! Ja kun toisessa seurassa "kaikki pelaa" ja toisessa 4-kertaisen maksun seurassa pelaa toimihenkilöiden lapset...niin ei järjellistä syytä jatkaa kotikaupungin seurassa.

    • 777666

      Kun kuuntelee esim yle puhen urheiluiltoja ja siellä haastatellaan ' valmentajia'ja mietittään miksi ei menestytä . Miksi maajoukkue ei menesty? Siksi että meidän valmentajat ovat vanhempia jotka suosivat omia lapsia ja näiden kaverita. Pitäis lailla kieltää isipapat jos he tykkäävät niin valmentamisesta miksi eivät valmenna sitten muita ikäluokkia kuin omia lapsiansa?

      • vanhemp1

        Suomi ei menesty koska vapaata aitoa kilpailua ei futiksessa ole. Hyväveli kerhot jakavat mahdollisuudet menestyä omille ja kavereidensa lapsille. Sama homma toimii ykkösporukoissa, piirijoukkueissa, aluejoukkueissa, maajoukkueleirityksiin asti.

        Lisäksi homma pyörii täysin isojen seurojen käsissä. Esim. Tampereen piirissä Ilves päättää kuka pääsee etenemään kuka ei. TPV on Ilveksen aisankannattaja, HJS:tä ja paskakosken moka junioreista puhumattakaa.


    • Futiksesta

      Ja joissakin pikkukaupungeissa ei ole vielä opittu, että 10-vuotiaita kun aletaan jo karsia näillä tasojoukkueilla tms., 12-vuotiaiksi jo puolet onkin lopettanut tai siirtynyt muualle. Aika uskomatonta jos jo 10-vuotiaissa ilmenee tuollaista toimintaa.
      No, kukin harrastaa mitä haluaa ja siellä missä haluaa.

      • 111111113

        KPV on tästä hyvä esimerkki


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3540
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3463
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3312
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2759
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2016
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1942
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    8. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1665
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe