Starttiongelmia

BÖH

Eli auto on 98 Corsa 1.2i Eco ja vika seuraavanlainen:

Oikeen kylmällä kun starttaa niin avainta kääntäessä kerran naksahtaa eikä käynnisty. Virtaa on ja testasin uudella akulla toisesta autosta ja sama juttu. Jonkin aikaa toistin saman ja sitten starttasi. Pakkasta oli silloin noin -17.
Onko vika startissa tai solenoidissa? Uusi maksaa 70€ kun vie entisen samalla mikä ei iso investointi ole mutta jos tulee mieleen voisiko olla joku muu syynä niin kertokaa jos tulee mieleen.

4

892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BÖH

      Lisäystä et tuurillaan lähtee käyntiin kun useamman kerran yrittää startata. Eilen pakkasta -23 ja sai varmaan 10-15 kertaa yrittää startata nii sitten starttasi. Kuulin että maadoitusjohtojen hapettuminen voi myös aiheuttaa kyseistä vikaa et pitänee tarkastaa ne ensin.

    • freeromania

      Just iin ja sulakkeet myös ja sit haet motonetistä uuden startti motorin!

    • corsakokemuksella

      Kyllä tuo naksahdus kertoo, että virtaa ei vaan ole. Jos valot himmenevät aivan parkeiksi samalla kun starttaat ja vain naksahdus kuuluu niin akku on tyhjä tai sökö. Jos taasa valot palavat ja vain hieman välähtävät naksahduksen aikana niin vika on startissa/solenoidissa. Nehän on yhteenrakennettuna siinä starttimoottorissa.

      Sulla taitaa olla aika vanhat vettä kondensoineet öljyt sisällä jos -17 tekee koneen jäykäksi?

    • fgfghfgh

      Älkää viitsikö,starttimoottori on tiensä päässä,solenoidi naksahtaa,mutta startti ei lähde pyörimään.hiilet/laakerit loppu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      428
      6179
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      116
      3520
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      88
      2406
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1879
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1135
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      94
      1103
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1045
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      1025
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      42
      922
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      919
    Aihe