Olihan mahtava tieto. Rinttu-Rinne on valittu erään tarpeettoman puolueen johtoon. Sossujen alamäki on ollut jo 20 vuotta laskeva kuin lehmän häntä, ja jatkuvuus on taattu. Nyt loppuu vihdoin "solisalirattien" mielivalta Suomessa.
Loistava uutinen
TosirealistiKokkolan
11202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
James Hirvisaari blog
Uskomattoman tökerösti Timo Soini on puolueväkeään kohdellut. Hän ei ole edes halunnut rakentaa koko joukon yhteishenkeä vaan rutistanut toiminnan ytimen ikiomaan lähipiiriinsä. Siinä mielessä Soini on ollut ja on edelleenkin erittäin huono kansanjohtaja. Itse asiassa Soinista ei ole laisinkaan kansanjohtajaksi, koska hän on pelkkä poteropoliitikko ja äärimmäisen epäluuloinen persoona. Hän ei luota keneenkään ilmeisen siitä syystä, että hän näkee itsensä epäluotettavana.
Soini pelaa likaista peliä ja peilaa muita itseensä. Suuri joukko lahjakkaita toimijoita on persuista eronnut tai erotettu. Osa roikkuu vielä mukana raskaasti pettyneinä. Maahanmuuttokriittisiä toimijoita ja puoluetta tukemaan asettuneita ”seitsemän äänen varavaltuutettuja” hän julkisuudessa avoimesti halveksii.
Soini ei todellakaan ole suurmies, mutta monille vennamolaisille hän on jumala.
Minun silmissäni hän on PPP – politiikan pahin pettäjä.
PS=TS=SMP=VMP
Lobbasi ääniä, mutta jotka ymmärtävät niin väärän asian puolesta.
Kokousaloitteista työeläkeindeksin muuttaminen oli ainoa, jonka puheenjohtaja Antti Rinne nosti esiin poliittisessa tilannekatsauksessaan. Aloitteessa esitetään taitetusta indeksistä luopumista. Taitetun indeksin takia työeläkkeet nousevat suhteessa vähemmän kuin palkat.
(Aloitteen oikea "isä" on Raimo Ilaskivi hän on saarnannut taitetusta indeksistä eläkkeellä olonsa ajan.)
Aloitteen isä Kimmo Kiljunen on samaa mieltä ja hänen mukaansa kaikki nämä voidaan tehdä.
Kansanedustaja Jukka Gustafsson puhui myös indeksin muuttamisen puolesta.
Oikean asian puolesta Vasemmistoliitto, koska suurilla puolueilla on ollut jo aikaa parantaa maailmaa, ei pidä koskaan kannattaa suurta, koska siellä ovat putinit, trumpit sekä edesmenneet stalinit ja hitlerit.
Suuruus tuo aina pienille pahaa, sitten kun vasemmistoliitto nousee neljän joukkoon muutan suuntaa pienempiin päin.
Eläkekatto ja eläkkeiden ansiosidonnaisuuden purkaminen.
Vanhempani kuolivat ennen eläkeikää ja maksetut eläkkeet virtasivat suuriin eläkkeisiin niin kuin monen muunkin raskaan työn raatajien.
kuka se rinttu on nimi outo
Rinttu on keksimäni lempinimi sossujen sönkölle, muka johtajalle, hah, hah haaa!!!
Koska sönkölle piti keksiä uusi termi, niin ajattelin, että "Rinttu" olisi ainakin tässä vaiheessa sopiva kunnianimi Rinteelle, aivan kuin on itselläni ollut jo "sata" vuotta Tosirealisti. Tosin arvelen, että Rinttu-Rinteen aika jää kovin lyhyeksi.
James Hirvisaari blog
Mielisairaalloisen epäluuloinen Timo Soini on niin umpiturvoksissa omasta vallankiimastaan, että siinä ei ole enää mitään rajaa. Onneton surkimus ei kykene puolustamaan edes omia uskollisimpia joukkojaan vaan pelkää heitä. Vainoharhainen filunki eliminoi kaikki oikeamieliset ympäriltään, koska luulee että kaikki muutkin ovat yhtä mätiä kuin hän itse. Tyypillinen pienimunainen natsipäällikkö, jonka itsetuhoa kaikki odottavat.
Soini halveksii omia joukkojaan, eikä halveksuntaansa peittele. Erityisesti hän halveksii ”kahdeksan äänen varavaltuutettuja” eli tavallisia ihmisiä, jotka ovat halunneet lähteä tukemaan puoluetta ja antaneet itsensä ja nimensä alttiiksi jopa osallistumalla vaaleihin. Timo, eivät suinkaan kaikki ihmiset ole sellaisia vallanhimoisia kusipäitä niin kuin sinä.
Soini on puhunut usein myös ”poliittisista ruumiista”, joiksi persuista eronneet tai erotetut muka muuttuvat. Soini ei alkuunkaan näytä tajuavan, että puoluetta on lähtenyt tukemaan satoja ja jopa tuhansia ihmisiä, jotka eivät edes etsi mitään poliittista uraa. He ovat vain halunneet lähteä tukemaan kansanliikettä, kuten itsekin olen tehnyt. Soini selvästikin kuvittelee kaikkien olevan yhtä mätiä kuin hän itse on.
Sosialismi (SDP) on kuollut aate Suomessa ja Euroopassa - koko maailmassa... Perussuomalaisuus on kasvava - tuleva TOSI POMMI! Hah hah haaa!!!...
James Hirvisaari blog
Legendaarinen maahanmuuttokriitikko Jari Leino tylyttää ankarasti Timo Soinia ja Jussi Halla-ahoa Facebookissa:
”Tavallaan on niin, että Timo Soinia minä en voi syyttää petoksesta, koska hän kertoi minulle aivan avoimesti ja rehellisesti mitä aikoo tehdä. Ja on myös toiminut sen mukaan.
Viittaan aiemminkin kertomaani tilanteeseen PS:n vaalivalvojaisissa eduskuntavaalien 2007 jälkeen, jolloin Timo Soini tuli jatkoilla Suomen Sisun pöytään ja veti silloisille ehdokkaille myyntipuheensa. jossa hän kertoi, että pitää odottaa omaa vuoroaan, pitää edetä kuntavaalien kautta jne. ja kertoi minkä verran rahaa ja etuja milläkin Pokemon-tasolla (valtuusto, eduskunta, ministeri, meppi) saa. Timo Soini kertoi siinä pöydässä istuneille sisulaisille aivan avoimesti ja rehellisesti, että hänelle on tärkeintä valta ja sen mukana tuleva raha ja hän on valmis uhraamaan kaiken saadakseen rahaa.”
JA:
”Monella PS-aktiivilla tuntuu nyt olevan sama fiilis kuin Jari Sillanpäällä ensiyhdynnän jälkeen: peppu on kipeä ja on vaikea ymmärtää, miksi unelmien mies toimi niin itsekkäästi eikä lainkaan käyttänyt liukastetta.
Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku. Ymmärtäkää, että persunne on kipeä siksi, että te olette halukkaasti antaneet kusipäiden nussia itseänne perseeseen.
Syy siihen, että Suomi on petetty on Jussi Halla-ahon luottamus Timo Soiniin ja PS:n johtoon, jotka ovat – kuten jo vuosia sitten oli ennalta nähtävissä – myyneet Suomen.
Tästä PS:n, tai siis Soinin, petoksesta seuraa myös se, että ongelmien ratkaiseminen poliittisesti ja demokraattisesti on enää mahdotonta.
Tilanne on tämä ja tästä pitäisi päästä ylös ja eteenpäin. Toistamatta samaa virhettä.”
JA:
”Jokaisella äänestäjällä, oli se sitten kettutyttö tai uusnatsi, on vain yksi ääni. Äänestäjän valta ja vastuu päättyy siihen.
Mutta jos joku ehdokas saa 43 437 ääntä tai peräti 80 772 ääntä, niiden äänten mukana seuraa minun mielestäni valtava vastuu.
Mutta kuten sanottu, itse en voi syyttää Soinia petoksesta, koska hän kertoi minulle henkilökohtaisesti samassa pöydässä kasvotusten mitä hän aikoo tehdä ja mitkä ovat hänelle tärkeitä asioita. Ja hän toimi täsmälleen sen mukaan.
Jussi Halla-ahoa minä voin syyttää, koska hän istui silloin samassa pöydässä ja kuuli kaikki samat Soinin jutut ja reagoi niihin omalla tavallaan. Minun mielestäni Jussi ei ole toiminut siten kuin yli 80 000 häneen uskonsa asettaneen suomalaisen luottamus olisi edellyttänyt.”
Takaisin sdp:n äänestäjäksi, yksi kerta peto-persujen äänestämiseen riitti minulle. Soini oli susi lampaan vaatteissa. Ääni oli kuin enkelin, mutta teot kuin paholaisen.
SDP ja RKP on lakkautettava täysin tarpeettomina, hah hah haaa!!!...
Soini: Kreikka-tukea ei meiltä heru
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini linjaa, että hallituksessa puolue jättäisi äänestämättä Kreikan kolmannen tukipaketin puolesta.