Koskaan ei pitäisi sortua arvostelemaan kuten media on tehnyt Trumpin suhteen ,ennenkuin on näyttöä.
Mutta en voi olla kaipaamatta niitä aikoja jotka oli seurakunnassamme silloin kun rovasti Vallivaara oli seurakuntamme isä ja kanttorina Jari Kuusi.
Oli aina ilo mennä sunnuntaisin kirkkoon ,koska siellä vallitsi rauhallinen tunnelma.
Uusi suunta alkoi heti kun kanttori vaihtui ja pelkäämpä pahoin että kurssi jatkuu nyt kun Vallivaara jää eläkkeelle.
Toivon hartaasti että olisin väärässä ja venemme ei joutuisi karikolle.
Onneksi teille miehille jäi kumminkin hyvin tärkeä osa seurakunnasamme sehän on tämä kirkollisvero?
Mutta en voi olla kaipaamatta niitä aikoja jotka oli seurakunnassamme silloin kun rovasti Vallivaara oli seurakuntamme isä ja kanttorina Jari Kuusi.
Oli aina ilo mennä sunnuntaisin kirkkoon ,koska siellä vallitsi rauhallinen tunnelma.
Uusi suunta alkoi heti kun kanttori vaihtui ja pelkäämpä pahoin että kurssi jatkuu nyt kun Vallivaara jää eläkkeelle.
Toivon hartaasti että olisin väärässä ja venemme ei joutuisi karikolle.
Onneksi teille miehille jäi kumminkin hyvin tärkeä osa seurakunnasamme sehän on tämä kirkollisvero?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Niin on.. Ja kun Vallivaara laulaa sydämensä pohjasta "Päivä vain ja hetki kerrallansa..siitä lohdutuksen aina saan..."
Joskus toivoisin että kirkossa laulettaisi näitä vanhoja hyviä virsiä joita useimmat kirkossa vielä käyvät osaavat ulkoa.
Kyllä joutuu kirkkovenettäsi ainakin keväällä tervaamaan.
Nim.tervapatakoesille.
Olen kanssasi samaa mieltä laulaa voi ja laulaa,mutta tuleeko se sydämestä kuten Vallivaaralta onkin eri juttu.
Olen kulkenut kymmenissä kirkoissa eri puolilla maatamme niin sunnuntaisin kuin rippikirkoissa sekä hautajaisissa mutta täytyy todeta,että Vallivaara ei ole paras vaan ylivoimaisesti paras verrattuna tänä päivänä oleviin pappeihin jotka hoitavat työnsä virkana ei kutsumuksesta.
Kannattaa erota kirkosta.
Seurakunnan yhteisö vero-osuus poistuu.jatkossa rahoitus suoraan valtiolta.
Jatkossa rahoitusta antavat kaikki Suomalaiset vakaamuksesta riippumatta.
Ei taida vene karikkoja nähdä.Uudet tuulet puhaltelevat,tuoden aivan uuden
korvamerkityn euron yhteiskunnallisiin palveluihin.
Ei kirkollisvero varmaan ketään kaada,mutta kannattaisi harkita onko järkevää että seurakunnassa on "kolmen suora " ja vielä valtuustossa kahden suora.
Kyllä pitäisi seurakunnasta saada pois poliittiset ja kyläkunta näkemykset joiden perusteella ihmisiä valtuustoon valitaan.
Sen lisäksi näyttää että kyläkunnittain melkein kaikissa on löydetty se
"heikoin lenkki"
No eipä hätää vielähän meillä on mies suntio mutta mutta eikös hänkin ala olla eläkeikäinen jotta nyt vaan sopivaa naista siihen katselemaan niin hyvä tulee.
Eli toisin sanoen ,kun kirkon yhteisö vero osuus poistuu joutuu nekin miehet maksajaksi jotka ovat jo eronneet kirkosta suuntauksen ja nais valtauksen takia ,eipä hyvältä tunnu ei ei ja ei
Tällä menolla on koko kirkko tuhoon tuomittu.
Kirkko on jo joutunut tuhon tielle raamatun sanomaa vastaan, kun se on tullut vapaamieliseksi ,hyväksyy naispapit,homot ja lesbot
Nimenomaan. Ja se on hyvä. Kirkolla ei ole nykyään mitään virkaa. Lukekaa vaikka Tittelintuurea ennemmin.
Pohjoisen pienessä kunnassa tämä yhdistelmä toimii moitteettomasti ( naisten suora seurakunnassa)
Siellä naiset ovat kaikissa tehtävissä . Juteltuani suntio -vahtimestarin kanssa oudoksuen vähän hänen " ronskia" puhetyyliä kunnes selvisi ettei hän edes kuulu kirkkoon.
Joten nyt jos ei löydy sieltä kirkon piiristä suntiota kun paikka tulee joskus auki , voi sitten hakua laajentaa sinne eronneiden puolelle.
Suntio-vahtimestarin työsäännössä ja hakuilmoituksessa on maininta, kuuluttava ev.lut kirkkoon ja konfirmoitu oltava.
Onko Kyyjärvellä mahdollisesti homopareja vihkivä kirkkoherra? Olen juuri sinnepäin muuttoa tekevä, joten kiinnostaisi tietää.
Vaihdotko Palvelutaloa?
Voinet ottaa yhteyttää Kyyjärven Rovastiin.Saat suoran vastauksen kysymykseesi.
Jonka voinet sitten oikeutetun lähteen perusteella kirjoittaa historia
kirjaasi.Olematon ja Näkymätön .
En ole ihan vielä palvelutaloasukas, mitä tarkoittanet?
Meillä vaihtuu kirkkoherra 1.4.2017 jolloin pidetty kirkkoherramme Vallivaara jää eläkkeelle.
Koska uusi valittu kirkkoherra on paikkakunnalla aivan vieras ,niin tulevaisuus näyttää mitkä ovat hänen toimintatapansa.
Toivotaan kaikkea hyvää hänen tielleen ja tehtävälleen ja myötäelämistä seurakuntalaisilta.
Mikä kosketti pohjaa?
Kyllä minä niin mieleni pahoitin koko seurakunnan touhuista.
Tekisi mieli kirjoittaa juuri niin kuin ajattelen mikä kosketti kirkkoveneemme pohjaa ja miten se sattui ??????
Mutta tällä keskustelu palstalla ei sallita sellaisia merkkejä eikä kieltä jolla asian ilmaisisin.
Toivoa soppii ,ettei seurakunnassa käy samoin kuin Karstulan kunnassa jossa on päättämässä naiset niin koko työyhteisö voi pahoin ja on sekaisin .Missä ne miehet seurakunnassa ovat kun antavat kaiken vallan naisille.
Toivottavasti saisimme matuttaja-Marjaana Toiviaisen. Kuntaan 1000 matua. Kantaväestö karjakunnan autoihin ja Kannonkoskelle. Kyllä rikastuttais.
Just' näin , harmi ettei kukaan ilmoittanut tälle matuuttaja-Marjaanalle miten matu ystävällinen kunta tämä on ,olisi hakenut heti tänne papiksi.
Naiset päättää hyvä niin ,nehän ovat tämän kerjuu kirkon rakentaneetkin, vai ovatko?
Seurakuntamme on hiljentynyt eikä kuulu enää mitään , onko se lopetettu?
Tätäkö haluttiin näillä valinnoilla ?
Heil Hitler.
noisin ,et kirkko on tullut jollain tasolla "hengettömäksi" Jotain puuttuu tästä ajasta!?
Tarvitaanko siellä Kyyjärvellä edes "Kirkkovenettä"?Vesijättömaat on jaettu omistajilleen ja uutta vesijättömaata ollaan pian jakmassa.
JOTEN ONKO SIELLÄ Kyyjärvessä edes vettä Kirkkoveneelle.
Taitaa kansa kävellä kuin "Jeesus" Kyyjärven yli PÖLKKI puolelle.
Talvellakin oli nähty harvinainen näky Kyyjärvellä,Rullatori potkukelkka oli kuulemma
oikaisut kYYJÄRVEN yli PÖLKKIIN.