Onko jollain kokemuksia ryhmästä, onko oikeasti avoin paikka tavata muita?
Jäänyt toimistolla käymisestä todella huonoja kokemuksia!
TuSetan transryhmä kokemuksia
10
476
Vastaukset 10
- Merimarsu
Ryhmiä on kaksi, transsukupuolisille ja muunsukupuolisille suunnattu ryhmä, sekä transvestiittien ryhmä. Kumpaa ryhmistä tarkoitat?
- MiksiNiitäHuonoja
D.K kirjoitti:
Tarkoitin transryhmää
kokemuksia on tullut?
- Merimarsu
No huh, toi on erittäin asiatonta käytöstä. Peussääntönä kuitenkin ryhmäissä on ettei toisesta ihmisestä sanota mitään, ei varsinkaan negatiivista ja sitten vieä tuollainen kommentti tullut sinulle vastaan.
- Merimarsu
Ryhmä on avoin paikka tavata ja saada vertaistukea. Ryhmän vetäjien tehtävä on antaa tilaa ryhmäläisille ja pitää tilanne turvallisena. Ryhmätapaamiset ovat tietenkin pitkälti sellaisia minkälaisiksi ryhmäläiset ne tekevät. Tavallisesti tämä tarkoittaa rauhallista keskustelua, jossa huomioidaan kaikki läsnäolijat heidän toiveidensa mukaan eli äänessä ei tarvitse olla. Satunnaisesti tapaamisissa on ollut henkilöitä jotka ovat toiminnallaan rikkoneet vuorovaikutuksen ja toisten kunnioittamisen sääntöjä mutta nämä tilanteet ovat sellaisia joihin vetäjien tulee puuttua ja puuttuvatkin.
Jäin miettimään tuota toimistolla käymistä, tarkoitatko sillä juuri transryhmiä vai TuSetan toimintaa. Transryhmähän käyttää TuSetan tilaa mutta ei ole osa TuSetan toimintaa. Omat kokemukset TuSetasta ovat sellaiset etten jäsenyyttä harkitse. - Kinostisanoismo
Itseä kans kiinnostaisi tietää myös ihan yleisesti kokemuksia vertaistukiryhmistä. Onko niissä vapaata hengailua ja juttelua vai ohjattua keskustelua aiheesta x? Itse tahtoisin lähinnä tutustua muihin "samanlaisiin" enkä muuten ole tekemisissä lgbt-jengin kanssa.
- Merimarsu
Kinostisanoismo, ryhmät ovat eri paikkakunnilla erilaisia. Osassa on keskustelulle teema, osassa juttelu vapaamuotoista yhdessä hegailua. Eivät nuo ryhmät taida missään olla mitään "nyt istutte ja puhutte tästä aiheesta" -henkisiä tapaamisia, vaan juurikin sitä kokemusten, ajatusten ja tunteiden jakamista ihmisten kanssa jotka pystyvät ymmärtämään kokemustasi ja samaistumaan kokemaasi. Vertaistuki on kuitenkin sitä kuulemista ja kuulluksi tulemista ja siten parhaimmilaan tärkeä voimavara. Voi myös olla helpottavaa olla seurassa jossa kokemaasi ei suhtauduta nurjasti etkä joudu perustelemaan tai puolustelemaan sitä. Suosittelen kokeilemaan ryhmiä. Onko ne sitten itselle se hyvä tukimuoto selviää kyllä siellä sitten. Pelättävää ryhmään menemisessä ei ole.
- Merimarsu
D.K. miten meni ryhmässä.?Toivottavasti ei haukuttu ja oli mielenkiintoista.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531641
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt5431412Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"
Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l1581304Sinkut-palstan suurin valhe
Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va247849Miesten suusta kuultua
Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "172842- 58796
- 56698
- 54696
Haluaisin mies tietää pari juttua
Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt26690- 52599
