Niin, mitä kaikkea ja kuinka paljon työnantaja saa vähentää tehdyistä työtunneista?
Vähennykset työtunneista
geforce2
12592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ja mitäs vittuu isäntä vähentelee tilistä, paitsi veron?
Paljon muutakin. Mene töihin niin näet palkkakuitista.
Palkasta vähennetään
- ennakonpidätys
- työeläkemaksu
- työttömyysvakuutusmaksu
- mahdollinen ammattiliiton jäsenmaksu
Näin tulee nettopalkka eli palkka maksujen jälkeen. Mikäli sinulle on annettu maksukielto ulosotosta niin suoritetaan vielä maksukiellon mukainen otto nettopalkasta joka tilitetään voudille.
Kysymys oli että paljonko työnantaja saa vähentää TYÖTUNNEISTA! Ei pakollisista tai vapaaehtoisista vähennyksistä.
Tuo olikin vastaus kysymykseen: Ja mitäs vittuu isäntä vähentelee tilistä, paitsi veron?
Etkö ymmärrä lukemaasi?
Jumalauta. Nyt oli puhe TYÖTUNNEISTA! T-Y-Ö-T-U-N-N-E-I-S-T-A!!! Aivan eri asia kuin tilistä vähentäminen. Tili on yhtä kuin rahamäärä joka maksetaan tuöntekijän pankkitilille. Jos vähennetään TILISTÄ se tarkoittaa että siitä otetaan rahaa pois. Jos vähennys koskee TYÖTUNTEJA silloin työtuntikertymästä otetaan aikaa, siis tunteja pois. Jos sinulta kysytään millaisen tilin sait niin oletettavasti kerrot sen rahamäärän mikä on maksettu etkä ala kertomaan tuntimäärää mitä olet tilijaksoon tehnyt.
Et taida voida henkisesti kovin hyvin? Tuossahan oli vastattu juuri siihen kysymykseen mitä v... isäntä vähentelee tilistä muuuta kun verot. Puristaako puukengät liikaa kun et vaan tajua?
Tilistä isäntä vähentää omavastuut päivää kohden.
Akt sopimat tauot, ensimmäiseltä 8h ajalta max vähennys,, yli 8h päivälle tulee toinen max vähennys. Omavastuita joita vähennetään on myös päivän aikana tupakonnit ja harhaan ajot.
Näistä tulee helpostivähennyksiä päivälle 3-4h. Joten 11h päivästä tulee palkkaa 8h ja 15h päivästä 11h. Ammattiliitto on näin sopinut ja sieltä ei saa kukaan apua.
Kysyin tosiaan vähennystä TUNTIMÄÄRÄSTÄ, en suoraan rahasta. Tehdyistä tunneista kun tuppaa vähenemään aina kymmenisen tuntia.
Joku sanoi, että päivää kohden saa vähentää 30min. Pitääkö tämä paikkansa, ja millä tuntimäärällä vähenee lisää/toinen 30min?
Moi,
En tiedä mikä märkäkorva olet.
Märkäkorva kuuntele,,, tauot max 8h yksi vähennys ja yli 8h 2 vähennys.
Noista tulee max vähennystä 15h.
Meillä vähennetään tunneista kuskien törttöilyt. Esim itse peruuttamalla rikottu takalamppu, jollet osta uutta, niin varikolla vaihtavat ja tunneista vähennetään lampun alvittoman hinnan vadtasva määrä. Lisävarusteita saat asennuttaa oman mieöen mukaan, mutta tunneista vähennetään vastaavan summan verran. Hyvin toimii ja kaikki tytyväisiä.
Harvinaisen tyhmiä kuskeja jos tuo totta on. veikkaan myös sen ehkä maksettavan palkan olevan tasoa 12 € läpitunti.
Eli todellisuudessa työajasta vähennetään tauot, jotka ylittävät 30 min. Työnantaja maksaa jokaista 8 h. työvuoroa kohden puolen tunnin tauon. Muu taukoaika työntekijän piikkin. Olettaen, että kysymys nimenomaan kuljetusalasta.