oinaalan venerannan kunnostus

paikka62

Homma meni oman paikkani osalta ihan perseelleen. Koko homman aloitus ihmetytti, ilmoitus tulee pari päivää ennen aloitusta ja Marraskuun lopulla. Paikat jäässä ja veneen siirto hankalaa. Kaivinkone ja apumies touhusivat siellä viikon. Piti loiventaa rantaa ja peitellä kuoppia sekä siivota. Vielä mitä! Kuoppa jäi peittämättä, ranta tasoittamatta ja kaupanpäälle kaatoivat ainoan koivun laskupaikan vierestä. Vaarallinen terästolppa jäi siihen rinteeseen, peittyy 10cm ruohoon kesällä ja siinä voi satuttaa pahasti, jos ei tiedä sitä. Veneeni oli sitä koivua vasten talvet nojallaan ja siitä oli myös vähän varjoa.
Otin ensimmäistä kertaa yhteyttä kaupungin puutarhuriin, jolta ilmoitus tuli, ja kerroin mielipiteeni ajoitusajankohdasta. Pyysin myös valvontaa homman hoitamisen osalta, yms.
Toisen kerran laitoin viestiä pari viikkoa homman jälkeen, kun kävin rannassa katsomassa työn jälkeä. Kyllä keitti!
Kerroin oman paikkani kunnostuksesta ja koivun kaatamisesta. Pyysin ko. henkilöä käymään hommasta vastuussa olevan kanssa katsomassa paikat, ennenkuin vastaa viestiini. Eivät varmaan ole kiireiltään ehtineet, kun vastausta ei ole tullut. Siitä syystä laitan tämän viestin tänne, jos vaikka muut paikan vuokraajat kertoisivat oman paikkansa kunnostuksen "laadusta".

3

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemustaononon

      Tuskimpa kaupungin puutarhuri näitä viestejä täältä lukee, kun ei tunnu lukevan sähköpostejakaan vaikka kuinka pommittaa häntä niillä.

    • BotskiPentti

      Oletko joku puunhalaaja, v*ttu että joku jaksaa nillittää jostain koivusta. Vie purkkisi jollekin metsälammelle niin riittää koivuja..

    • Tolkkua

      Kannattaa istuttaa Kuusi tilalle niin ei aina syksyisin ole koivunlehtiä veneen pohjalla.
      Minunkin tekisi mieleni venettä muttei ole varaa edes tapin reikään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe