B12-vitamiini ja sen puutos

Uuvahtanut

Hei kaikille!

Kärsin karseasta väsymyksestä ja useista yöheräilyistä, jonka vuoksi joka aamu hirveä väsymys (sairaslomalla nyt). Olen lähes vuoden nukkunut huonosti ja mm. muisti sekä kognitio alkanut heiketä. Työskentelen alalla, jossa pitää olla aivot skarppina koko ajan. Koen, että näin ei ole.

Onko kokemuksia B12-vitamiinin käytöstä, puutoksista ja sen mittaamisista?
Tottakai otan selvää muutakin kautta asiasta. Haluan kuulla toisten kokemuksia, koska omassa lähipiirissä ei ole.

5

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain_neuvoa_antava

      B12- vitamiini on tärkeä samoin D-vitamiini. Nykyisin pidetään magnesiumia melkein yhtä tärkeänä kuin D-vitamiinia. D-vitamiini kannattaa ottaa vaikka kalanmaksaöljyn kanssa, koska se on rasvaliukoinen. Kookosöljy lisää ajatuksen juoksua. Monet vanhemmat ihmiset ovat kertoneet kookosöljyn parantavan muistia.
      Myös vähähiilihydraattinen ruokavalion parantaa aivotointaa, jota taasen liiallinen sokerin määrä heikentää. Myös monet karppaajat kertovat parantuneen energiansa, että kannattaa kokeilla ja tutustua asiaan jonkin asiallisen teoksen kautta.

      • Uuvahtanut

        Kiitos vinkistä vain_neuvoa_antava!
        Syön molempia päivittäin sekä D:tä että kalanmaksaöljyä.
        Ruokavalioni on vähähiilihydraattinen sekä en käytä sokeria.
        Kokosöljy voisi olla kokeilun arvoinen.


    • jghfgdfsafas

      B12-vitamiini on helppo tutkia verikokeella. Pyydä lähete. Kuuluu mielestäni peruspakettiin, kun selvitetään, onko oireilun syynä muisti- tai mielialasairaus (mukaan lukien työuupumus) vai somaattinen sairaus. Myös verensokerit, kilpirauhasarvot, perusverenkuva (mm. hemoglobiini), kolesterolit, verenpaineet ym. pitäisi tutkia.

      Koska olet sairaslomalla, niin jotain perustutkimuksia/verikokeita olisi pitänyt jo tehdä/ottaa. Erittäin outoa, ettei ole tehty. Vaihda lääkäriä!!!

    • Uuvahtanut

      On otettu verikokeita ja vaikka kuinka paljon! Juuri tuli vastaukset B12-vitamiinista ja folaatista. Kaik ok....

    • lihaasäästelemättä

      Jos syö lihaa joka toinen päivä edes, ei tule B12 puutosta.
      Ongelma on vegaaneilla yms heinänpurijoilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      210
      1386
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1256
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      2
      950
    4. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      908
    5. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      85
      862
    6. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      14
      812
    7. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      800
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      57
      786
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      738
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      724
    Aihe