Toimeentulon käsittelyn seuranta kelassa

Vein TT- hakemuksen kelaan. Voinko mistään seurata käsittelyn etenemistä netistä . Ainakaan kelan omilla sivuillani ei näy etä olen hakemuksen jättänyt!
8218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hakemuksen käsittelyvaiheita ei voi seurata, kela kun ei ole postipakettien toimittaja.

Kai itse muistat hakemuksen jättämispäivän, niin siitähän se "hakemus on käsiteltävä viipymättä, kuitenkin viimeistään seitsemäntenä arkipäivänä" aika aletaan laskeen, siis jos siitä olet huolissasi.

Jotain tietoja kuitenkin verkkoasiointi sivullesi tulee.

Äänestä

7 arkipäivää on menneen talven lumia. Sen umpeuduttua hakemus menee korkeintaan "käsiteltävänä"-tilaan ja loppu on herran haltuun..

Äänestä

Tänään tuli 10 työpäivää siitä kun toimitin helmikuun jatkohakemuksen eikä päätöstä näkynyt ainakan tänään sähköisissä palveluissa tehtynä. Minulla on hyvin yksinkertainen tilanne, iso vuokra ja tulona vain asumistuki ja pieni sairauspäiväraha. Laitoin liitteeksi tiliotteetkin vaikkei niitä edes pyydetty, silti päätöksen teko kestänyt yli lakisääteisen, eli alkaa Kelalta ote lipsua.

Äänestä

Eli hommat kushee jo vaikka virallinen totuus taitaa olla vielä se 7päivää. Kun ehtivät jo kehumaankin mennä miten mallikkaasti on hakemukset saatu hoidettua. Jep jep.

Äänestä
  • Itse laitan hakemuksen sähköisesti ja liittee tkäyn viemässä paperiversiona. Tiliotteen voisi laittaa tiedostona mutta Kelan systeemit ei ole yhteensopivia minun nettipankin kanssa. Samoin Kela sanoo että valokuva laskusta riittää. Senkään lähetys ei onnistu... Olen huomannut että omille sivuille tulee automaattisesti teksti että liitteet tulee toimittaa xx.xxmennessä. Yleensä se on juuri 7 arkipäivää. Sitä ennen kukaan ei avaa tietoja eli käsittely on vasta silloin.

    Äänestä

Sisäministeriö varoittaa lisääntyneestä vihapuheesta ja valeuutisista. Ministeriön mukaan ne luovat kasvupohjaa väkivaltaiselle radikalisoitumiselle ja ääriliikkeille.

– Faktojen ja mielipiteiden välinen ero on hämärtynyt. Viha- ja väkivaltapuheella luodaan oikeutusta aatteelliselle väkivallalle, todetaan katsauksessa.
Vihapuhe lisää väestöryhmien välistä vastakkainasettelua ja ihmisten turvattomuuden tunnetta. Vihapuhe on ministeriön selvityksen mukaan lisääntynyt erityisesti sosiaalisessa mediassa. Ministeriö katsoo väkivaltaisen ekstremismin tilannekatsauksessaan, että väkivaltainen radikalisoituminen, ekstremismi ja ääriliikkeiden toiminta ovat tulleet Suomessa aiempaa näkyvämmiksi.
Vallanpitäjäin mafioso uutisoi tekemisiään näinpäin, että kuka se nyt on ihanoikeesti tositositosissaan, mutta itsekukin tulkoon toimeen elimillä, jotka on kerran saanut. Ellei satu olemaan homo toisten elimille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kela_asiakas kirjoitti:

Vein TT- hakemuksen kelaan. Voinko mistään seurata käsittelyn etenemistä netistä . Ainakaan kelan omilla sivuillani ei näy etä olen hakemuksen jättänyt!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu