Joo, tällä juttu että opiskelen kuljettaja puolta. 3 vuotta siis.
Oon ollu ennen sitä 2 vuotta valmentavalla, ja siellä suurimman osan ollu työssä oppimassa ja suorittanu sillon myös kaikki atto aineet.
Nyt kun oon muita luokkalaisia edellä. Oon myös saanu tehtyy ammatilliset pisteet ja kaikki tarvittavat kortit ja tälläset.
Oon nyt saanu tapella koulun kanssa kohta 3kk mun valmistumisesta. Koska mulla on kaikki pisteet niin sanotusti kasassa. Ekaksi mulle ei voi antaa kuulemma valmentavilla opiskeltuja atto pisteitä? Anteeks, mite vittuu? Miksei? Sitä oon kysyny, mutta ei olla vastattu tähän.
Toinen homma tuntuu että mua väkisin pidetään koulun kirjoilla, mitään perustelua, koska kaikki pisteet on kasassa.
Aina kun yritän saada vastausta, siihen miksen voi valmistautua, ei vastata.
Ja mulle on jo 3x luvattu valmistua, noh yhtäkkiä on aina puuttunu mystisesti joku opintopiste tai jotain muuta paskaa.
Anteeks, mutta ite en enää tiijä mitä tehä...
Siksi kysyinsin apua tähän? Ja myös onko muilla ollu samanlaisia kokemuksia.
Koska eihän koulu voi mua väkisin pitää mua, koska oon jo kaiken suorittanu.
Kun koulu ei anna valmistua aikaisemmin
3
177
Vastaukset
- Aikuisiälläopiskellukans
Koulun rehtori pystynee selvittämään asian. Meinaan, ei koulun pitäisi pystyä pitämään opiskelijoita turhan päiten kirjoilla.
Elikkäs tässä tapauksessa viisainta lienee ottaa yhteyttä kuljettajayksikön johtajaan. Jos ei homma ala lutviutua, niin siitä seuraava vaihtoehto on tehdä valitus aluehallintavirastoon.
Kysy ihmeessä jos tulee tarvis lisätiedoille. - mitemite
Jos opiskelun kesto on 3 vuotta, se on ne 3 vuotta. Valmentava on valmentavaa eikä vaikuta tähän.
Koulu tuskin haluaa sinua pitää päivääkään kauempaa kuin on pakko. Kasvamista sinulla vielä on. Siitä kertoo ilmauksesi: "Anteeks, mite vittuu?" En huolisi töihin sinua eikä varmasti moni muukaan.- MrMaverick
Ei sinulle kukaan töitä haluaiskaan tehdä. En ymmärrä tätä ammattikoulun logiikkaa myöskään, että miksei opiskelija '' saa '' valmistua aikaisemmin, hän voi käydä vaikka iltakoulussa suorittamassa jotain tutkintoon liittyvää jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152856
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1292780En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791796Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371352Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va671351- 471108
- 991011
- 109876
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6843- 46833