Paremmat kaiuttimet stereosarjaan

Sonycmtsbt100

Mulla on Sonyn stereot mallia CMT- SBT100. Kannattaako pakettistereoihin vaihtaa parempia kaiuttimia? Paraneeko ääni yleensäkkään paremmilla kaiuttimilla? Jos on jotain ehdotuksia, niin voi kertoa vapaasti. Hinta sais olla max 200 eur, mutta mielummin selvästi alle.

4

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kailotin

      "Paremmat kaiuttimet" tarkoittaa juuri "parempia kaiuttimia". Stereoitten tärkein lenkki ovat juuri kaiuttimet, jotka sen äänen lopulta muodostavat. Elektroniikka on nykyään halpaa ja yllättävän hyvää.

      Stereosarjoissa heikoin kohta ovat tavallisesti juuri kaiuttimet, koska hyvät sellaiset eivät voi olla kovin pienet, sinänsä pakettisysteemiin voi kytkeä vaikka miten hyvät ja kalliit kajarit ja ääni vain paranee. Tietysti jossain tulee järkevyysraja vastaan.

      200€ on kuitenkin niin halpa hinta, että on oikeasti vaikea löytää edes kohtuuhyviä kajareita sillä hinnalla (riippuu tietysti kriteereistä). Tosin sanoen tuolla hinnalla ei ehkä mitään merkittävää laatuhyppäystä tapahdu. Käytettynä ehkä, uutena ei. Yksi vaihtoehto on rakentaa itse.

    • kommarivaltio

      B&W tekee hyviä pöytä/hyllykajareita. Paras ostos ikinä on hyvät kaiuttimet, käy kuuntelemassa jossain omalla musalla ja mieti onko parempi bassotoisto ja selkeä soundi satojen eurojen arvoista.

    • Sonycmtsbt-100

      Bassoa noissa sonyn omissakin kajareissa on omasta mielestäni tarpeeksi, mutta ylä-äänet on jotenki tosi tuhnusia. En ole mikään hifisti, mutta nuo ei kuulosta omaan korvaan hyvältä. Käytettyjä ehkä oon enemmän katellut. Uusissa taitaa tuo hinta hypätä liian ylös.

    • koikkelehtii

      Se miltä musiikki äänellisesti kuulostaa, niin siihen vaikuttaa kaksi tekijää.
      kaiuttimet ja äänilähde. Muut on sivuseikkoja normimeiningissä
      Jos äänilähde joku paska MP3 tai onneton youtube, niin hyvät kaiuttimet ei tee siitä yhtään parempaa.
      Mutta jos on paskat kaiuttimet, niin pakettistereoissa tuppaa olemaan, niin silloin paraskaan äänitys ei pääse oikeuksiinsa.

      Tietenkin kaiuttimet pitää valita kuuntelupaikan mukaan. Kaiuttimen koko ei pidä olla valintakriteeri.
      Kaiuttimessa ei ole yhtään Wattia.
      Pieneen koppiin ei kannata hommata isoja lattiakaiuttimia, koska se on aivan turhaan, ellei musiikin tärkein elementti ole basso.

      Joten hyvillä kaiuttimilla musiikki kuulostaa hyvältä.

      Linkeissä muutama n. 200€ kaiutinpari

      http://www.kruunuradio.fi/verkkokauppa?ItemCategory=10&Item=1588

      https://www.veikonkone.fi/tv-aani/tuote/yamaha-nsb700-hyllykaiutin-pianomusta-ansb700pb-1943901/4957812405850/

      https://www.veikonkone.fi/tv-aani/tuote/yamaha-ns333-hyllykaiutin-kaiutin-2-tie-ans333bl/4957812054577/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      457
      3908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1276
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe