Ensimmäisen kerran elämässäni olen nyt tässä tilanteessa: nopeusrajoitus muuttui lähellä taajamaa 40-alueeksi, takana alamäki ja huomaamattani vauhti oli noussut 80 km/h. Poliisiauto ajoi vastaan, oli mitannut tuon törkeän ylinopeuden. Kortti lähti heti. Voi ei, mitä odotettavissa, anyone?! Ja ei saarnoja kiitos, olen jo piessyt itseäni tarpeeksi, ei enää lyötyä tarvitse lyödä.
Huima ylinopeus, kortti hyllyllä, mitä odotettavis
2
168
Vastaukset
- enolerobotti0
Sakkoja, riippuu onko ollut ennenkin liikaa vauhtia.
Mulla 80 alueella 130, 2 vko kortti veks ja sakot. Ei aiempia sitä ennen kuin 1. - Jussi..Pussi
Joo, ehkä tuossa ylinopeudessa ja paikassa oli muutakin, esim. suojatietä, koulua, päiväkoti, jne. Muutoinhan poliisi olisi ratkaissut tapauksen poliisiautossa rv:llä vakavana piittaamattomuutena.
Koska näin ei tapahtunut, niin tulee kuulusteluun kutsu ja kuulustelu törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Liisan kortti on tietysti koko ajan kuivumassa.
Sen jälkeen odottelua, mitä syyttäjä asiata sanoo. Nostaako samasta syytteen, vai määrääkö poliisin kirjoittamaan sinulle rv:n vakavasta piittaamattomuudesta.
RV eli sakko sieltä tulee käräjiltäkin ja ajokieltoa 3-4 kuukautta.
Edellinen kirjoittaja valehtelee, sillä minimi kortin kuivattelussa on yksi kuukausi ja 50 km/h ylinopeudesta olisi tullut jo ehdollista vankeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427362
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533662Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463544- 623288
- 512974
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512812Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302464IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1851820- 471541