Kokonaiskustannukset???

Talohirrestä

Olen vasta aloittelemassa talohommia - ei edes tiedetä ostetaanko valmis vai rakennetaanko. Kunhan ruvetaan selvittelemään asiaa pikku hiljaa.

Tontti (7000 neliötä) maksaisi 52 000e. Osayleiskaavasta pitäisi kysellä kunnalta eli en tiedä tarkkaan rakennusoikeuttakaan... Enkä maaperää. Kyseessä metsäinen tontti, pientä rinnettä ja siinä vieressä on kaksi naapuria eli kunnallistekniikka on vieressä.

Olen katsellut Kuusamon hirsitaloja, esim. hirsitalo Saapunki (173 neliötä) miellyttää silmää. Toimitussisältö oli vajaa 110 000e.

Eli jos tontti ja toimitussisältö ovat noin 165 000e, mikähän voisi olla lopullinen kustannus?

Ymmärrän, että maaperästä riippuen hinta voi vaihdella suuresti, pitääkö paalattaa yms... Ja ehkäpä pitäisi ottaa avaimet käteen ratkaisu, sillä ei olla aikaisemmin rakennettu...

Mutta millaista loppu summaa voisi ajatella? Lainaa saadaan 350 000e, joten tuokin talo voi olla vain toiveunta...

11

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syksylläuusikoti

      Laskin 173m2:n Saapunkitalo tulee maksamaan noin 438 500€ avaimet käteen toimitettuna. Jos nyt tehdään diili, pääset asumaan syyskuussa.

    • lukujavaan

      Hirsitalo karkeasti noin 2500€ per kerrosneliö ihan kaikkineen, vastaava puurunkoinen 1850€ per kerrosneliö, hinnosta puuttuu tontti ja liittymät

    • hulluksi.tultu

      Lainaa 350.000 €.

      15 v laina-aika, korko 3%, annuiteetti = ~2400 € / kk = kokonaiskorko ~85.000 €
      15 v laina-aika, korko 3%, tasalyhennys = ~2800 € / kk = kokonaiskorko ~79.200 €

      20 v laina-aika, korko 3%, annuiteetti = ~1950 € / kk = kokonaiskorko ~116.000 € !
      20 v laina-aika, korko 3%, tasalyhennys = > 2330 € / kk = ~105.500 € !

      Minkälaisilla tuloilla ja menoilla tuollaisia lainoja otetaan? En ymmärrä, vaikka taloudellisesti ollaankin keskituloista perhettä paremmassa asemassa.
      En uskaltaisi luottaa edes tuohon 3 %:iin, lainojen korot voivat nousta lähitulevaisuudessa isommiksikin. Lisäksi 15-20 vuodessa ennättää tapahtua ihan mitä vaan.

      Ei kai kukaan ota tuollaisia lainoja ilman huomattavia omia säästöjä ja hitonmoisia tuloja. Vai tähänkö tosiaan on menty - ei ymmärrä..

      • NickNailer

        Kiinteä korko on puolet tuosta. Ei kukaan maksa tällä hetkellä 3 %.

        Mitä toimitukseen kuuluu, mikä on valmiusaste?

        Noin pyöresäti talopaketin hinta pitää kertoa kolmella. Kokonaishinta on luokkaa 380.000.

        Paalutus ei ole kovinkaan hinnakasa, ellei alla ole suota tai todella paljon savea/hiesua. Paalut lähteet 5.000 eurosta ylöspäin. Siihen sitten valut päälle. Alle 15.000 - yleensä. Huonoon paikkaan saa uppoamaan paalua (sekä rautaruukkina että eurona mitattuna) huikeita määriä. Maaperä pitää tutkia, maksaa noin tonnin. Jos kallio on lähellä, niin voi kaivaa koekuoppia. Naapureilta voi kysellä maaperästä, joskin maaperä voi muuttua lyhyelläkin matkalla erittäin paljon.


    • Talohirrestä

      Onhan tuo 350 000e aika hurja määrä rahaa... Ollaan kuitenkin hyvissä työpaikoissa ja yhteistulot perheessä yli 100 000e vuodessa. Sitten ollaan vielä oltu viisaita nuorena ja ostettu pieni omistusasunto hyvältä sijainnilta, jota maksettu omaan taskuun jo 80 000e. Eli tuo säästö tiputtaa lainan jo alle 300 000 euron.

      Ollaan budjetoitu niin, että reilu 1500e lainalyhennyksiin voidaan laittaa kuukaudessa ja sen jälkeen voidaan elää tavallista elämää, kunhan hieman katsoo mitä ostaa. Esim. nyt ollaan maksettu tätä pienen talon lainaa 1500e kuussa, kun korot olleet alhaalla.

      Pk-seudulla ja tunnin ajomatka Hkistä tuppaa vain olemaan se ongelma, että sopivaa taloa ei tuon halvemmalla löydy... Pari lasta jos on ja haluaa remonttivapaan talon, niin hinnat on sen mukaisia.

      • TäyttäSutta

        Itse asun 2 vuotta vanhassa talossa ja ei tosiaan ole mikään remonttivapaa!!! Saa korjailla joka viikko jotain ja tapella korjauskustannuksista talotehtaan kanssa! Yhtään uutta taloa en enää osta ja tmänkin myyn kohta pois kun vielä saa jotain,epäilen että kohta ei saa mitään taloista.


    • Paljonnähnyt

      Melkoiset tulot täytyy olla jos käteen jäävät tulot yli 100 000 € vuodessa. Veroprosenttikin eläkemaksuineen lähentelee silloin jo viittäkymmentä.
      Jos olette töissä julkisella sektorilla, ei tuollaisia palkkoja kauan enää tässä maassa maksella.
      Uuden talon hinnasta myös noin puolet on veroja, joten kuulutte tulojenne ja menojenne puolesta Suomen köyhimpiin.
      Suosittelen pysymään siellä vanhassa asunnossa, kun rakentaessakin kustannukset yleisesti ylittyvät reippaasti ja katastrofi odottaa.

    • julkisivutt

      talo 135 tonnia avaimetkäteen paketilla 108 m2, tontti oma ja pohjatyöt ja pihat ja liittymät 20 eli 155 000e kaikkineen kodinkoneineen ja uuneineen.
      maksuaika 20 vuotta 300 e/kk lyhennys ja työmarkkinatuella ja pätkähommilla maksettu jo 2 vuotta ja tienesti n.1000e kk netto. halvempaa kuin vuokra kuitenkin.

      • lisäysss

        eli n.1300 euroa neliö valmiina asuttavaksi.


    • Kallistaon

      Mikä firma toimittaa talon 135 tonnilla avaimetkäteenpaketilla? Meillä pelkkä vesikattovalmispaketti maksaa 115 tonnia (160m2).

    • eaaet

      olisko älvsby?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      116
      4755
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      183
      4479
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1922
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1701
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1462
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1189
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      368
      1176
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1100
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1045
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      988
    Aihe