Bostonin kuonon pituudesta?

Bostoniina

Uuden koirajäsenen harkintaa aloittelemassa. Bostoni kiinnostaisi kokonsa, luonteensa ja karvansa puolesta. Olen selaillut suomalaisten kasvattajien sivuja ja muuta materiaalia, ja nyt olenkin kovasti yllättynyt, sillä vaikuttaisi että Bostoniraukan kuonoa on jalostettu enemmän ja enemmän ranskiksen ja mopsin suuntaan, mitä en itse nyt ehkä ollenkaan ymmärrä. Muualla maailmalla vielä ilmeisesti löytyy kasvattajia joiden koirilla ihan löytyy vielä tuota kuononselkää, mutta en nyt ole alkuetsinnöissäni täällä törmännyt kuin näihin joilla hurjan lyhyt kuono. Onko Suomessa rotumääritelmässä jotakin eroja esim muunmaalaisiin rotulinjoihin? BOAS on kuitenkin käsittääkseni aika vakava tila eläimelle. Onko todella niin ettei tätä jalostusta mitenkään säädellä koirien terveyden ja hyvinvoinnin eduksi?

Anteeksi nyt tyhmyyteni, itsellä kokemusta vain "normaalikuonoisista" roduista entuudestaan, enkä ole perehtynyt tuohon näyttely ja jalostustoimintaankaan niin kovasti.

Sitä vain että mahdankohan löytää toiveideni mukaista Bostonia kotimaasta?

3

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bostoninelämä

      Et löydä, Suomessa Bostonit jalostettu ilman mitään rajoituksia. Belgiasta ja Itävallasta löytyy asiallisia Bostoneita.

    • ertyuytrewerfg

      Ei se kuono parilla pennuttamisella lyhene, ei muutamassa sukupolvessa.Se on ihan sukulinjoissa, jo kauempana.Kannattaa joko hankkia ulkomailta asti pidempikuonoinen pentu, tai katsoa joku terveemmän mallisen pään omistava rotu/yksilö.
      On kurjaa kuunnella, miten se oma koira korisee kuin viimeisillään, yötä päivää.Jos mielii

    • No tuskinpa sitä kuonoa on varsinaisesti jalostettu tarkoituksella lyhyemmäksi.
      Sitä vaan ei varsinaisesti ole jalostettu pidemmäksikään...
      Rotumääritelmässä yleensä kasvattajat haluaa pysyä, ja ei se nokka pitene kovin herkästi tuosta vaan. Vaikeutena on myös se, että kuonon malli muuttuu helpost eli tyyppi häviää.
      Pelkkä kuonon pituus ei pelkästään ongelmia poista. Eli lyhytkuonoisilla pitäisi kiinnittää huomiota niihin rööreihin ja sieraimiin myös. Koiralla voi olla pitkä kuono, mutta rööreissä ongelmaa tai kitalakipurjeessa.
      Koirilla on vaan yksi rotumääritelmä, mitään rinnakkaisia ei ole millään. Mitään eroja siis ei ole.
      Ulkomailla on ihan yhtälailla niin pidemmän kuonon omaavia, hunompi röörisiä , lyhtr kuonosempia ym. kuin Suomessakin. Mitään erilaisia tyyppiä ei ole.
      Samoin täällä kuin muuallakin samaan pentueeseenkin voi syntyä eripituisia kuonovärkkejä.

      Ulkomailta kun harkitsee, niin kannattaa sitten muistaa (ihan yleisesti ottaen koirien kanssa), että kaikissa maissa ei suinkaan ole pakollista tai ylipäätään tutkita edes tiettyjä juttuja (pevisa), kuin Suomessa. Täällä myöskin on jalostusnetti ym.
      Eli kannattaa miettiä mitä riskejä ottaa, onko mahdollista käydä katsomassa ym.
      Jokaisessa rodussa löytyy niin parempaa, kuin huonompaa, maasta riippumatta.

      Jokusellakin rodulla voisi rotumääritelmää muuttaa paremmaksi. Mutta valitettavasti aika utopistista on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      343
      11603
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3517
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      108
      2827
    5. 92
      2686
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      50
      2495
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2429
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2314
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1491
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1470
    Aihe