http://www.spl.fi/keskustelu/keskustelu/viewtopic.php?f=20&t=7553
Taas on näyttelyväki käyttänyt aikansa nettipalstoilla arvostuksen vähäisyydestä valittamiseen, kun on jäänyt näyttelyt anomatta. Olisiko pipoilijoiden pitänyt nuokin hommat tehdä, kun kerran päksrömmin johtama näyttelyväki ei kerkee?
Näyttelyt lopetetaan tarpeettomina
3
217
Vastaukset
- Flick_Rocky
Niin. Kaikki kokeetkin voitaisiin lopettaa tarpeettomina. Saksanpaimenkoiran kanssa voi elää ja harrastella aivan ilman kokeita taikka näyttelyitä. Terve saksanpaimenkoira on perhekoira (perhe/lauma voi koostua kahdestakin yksilöstä), joka on sosiaalinen, tulee toimeen ympäristönsä kanssa, sekä eläinten että ihmisten, kaikenikäisten. On myös terverakenteinen pääosin, vaikkei yksikään eläin eikä ihminen ole täydellinen. Terveluonteista saksanpaimenta voi käyttää yhteiskunnallisissa tehtävissä, joissa se voi korvata useiden ihmisten työt oikeinkoulutettuna. Saksanpaimenkoiran kouluttaminen vie pari vuotta, jonka jälkeen koira palkitsee ympäristönsä. Siitä esimerkkinä Flickin omistaja, joka kirjoitti Töölöläislehteen artikkelin elontaipaleestaan koiransa kanssa, jota yksin hoiti lähes 13-vuotiaaksi, jolloin melanooma vei koiran.
t.ystävä - turhapois
Lopetin koirien treenamisen ja kisaamisen. Paras päätös ikinä. Ei tarvi ajella pitkin Suomea ja Saksaa ja saavat mopetkin olla seurakoirina ja nauttia elämästään. Turha niitä rääkätä kentillä.
- noinjuuri
Oikein loistava kommentointi tähän ketjuun. Yhdyn kantaasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?941855- 861303
- 1101143
- 761027
- 117976
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57863- 36772
- 47771
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693