Yrjö Rautio: Rouvasta tuli herralle taakka!

Tärkeätutkimus-lopetettu

Facebook36Twitter
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk) osaa kaiken muun paitsi liikennettä ja viestintää. Se on käynyt viime päivinä selväksi. Kaikki muu onkin epäselvää – esimerkiksi se, miten Suomen kulkuväylät pannaan kuntoon.
Liikennehankkeessa oli kaksi vikaa: itse hanke ja tapa, jolla Berner sitä ajoi. Viestintä sekä hallituskumppaneille että suurelle yleisölle meni niin poskelleen kuin mennä voi.
Eipä ole ensimmäinen hanke, johon tämä Bernerin–Sipilän hallitus on ryhtynyt torvet soiden ja joutunut sitten vetämään sen vähin äänin takaisin.


Mikä on tämä rouva Berner?
Itsevarmuutta ja selittelykykyä hänellä ainakin riittää. Nytkin hän näkee vian kaikissa muissa paitsi itsessään.
Niin hän näkee myös Finavia-sotkussa, joka on kaikkea muuta kuin ohi.
Kun Herra antaa viran, hän antaa myös järjen. Herra, joka antoi Bernerille viran, oli nimeltään Juha Sipilä (kesk). Järkeä hän ei ole kyennyt antamaan, mutta tukea senkin edestä.
Herra on puolustanut rouvaa raivokkaasti Finavia-sotkussa. Sen hän ehti tehdä myös liikennehankkeessa: ”Uutta rohkeaa poliittista kulttuuria, johon Suomessa ei ole totuttu.”

http://blogit.apu.fi/sananvoimalla/

Hanke söi Berneriltä senkin vähän poliittisen uskottavuuden, joka hänellä kenties vielä oli. Esittipä hän tästedes mitä tahansa, sitä ei oteta vakavasti.
Jos Bernerillä olisi viisautta ja nöyryyttä puoletkaan siitä, mitä koppavuutta, hän eroaisi itse.
Nyt hän näyttää sen sijaan suoltavan yhä uusia, yhä kummallisempia ehdotuksia pelastaakseen konkurssipesästään, mitä pelastettavissa on.
Hän on kuin täysille juuttunut radio, josta ei löydy sulkemisnappulaa.
Moni kokenut keskustaedustaja on katkera siitä, että Sipilä nosti ministeriksi heidän ohitseen täysin kokemattoman Bernerin, jonka aatemaailmakin on kaikkea muuta kuin keskustalainen.
Berner saisi lähteä heti, ellei se vaatisi myös Sipilän lähtöä.

Herran tuki rouvalle on käymässä kalliiksi.
Sipilän arvovalta omienkin keskuudessa on saanut kolhuja jo tätä ennen. Keskustan kannatus on jo kääntynyt laskuun. Siitä on sulanut kuukaudessa 1,3 prosenttiyksikköä, ja sitä on jäljellä enää 19 prosenttia (Yle 26.1.).
Liikennefarssi ei näy vielä näissä luvuissa, mutta kunhan näkyy, alamäki jyrkkenee. Huhtikuun kunnallisvaaleissa voi käydä jo huonosti. Se alkaisi jo horjuttaa Sipilän asemaa.

Jos on valtaa, pitäisi olla saman verran kykyä kantaa vastuuta. Herran ei tule antaa rouvalle taakkaa, jota tämä ei jaksa kantaa.
Mitä herra rouvassa näkee? Sen mitä sokea näkee.
Berner on Sipilän Tanja Karpela. Karpelahan oli Anneli Jäätteenmäen ja Matti Vanhasen hallitusten kulttuuriministeri vuosina 2003–2007 ja Vanhasen suojatti.
Jotakin Vanhanen näki Karpelassa, jonka poliittinen kokemus rajoittui vuoden 1991 Miss Suomi -kisan voittamiseen. Jälki ministerinä oli sen mukaista.
Nykyisin Karpela kouluttaa koiria ja toimii Suomen koirien turvakoti ry:n puheenjohtajana.
Tärkeitä tehtäviä, sanoo koiraihminen. Valta ja vastuukin lienevät nyt somasti tasapainossa.

1

192

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cest-la-vie-

      eivät ihmiset osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe