Yrjö Rautio: Rouvasta tuli herralle taakka!

Tärkeätutkimus-lopetettu

Facebook36Twitter
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk) osaa kaiken muun paitsi liikennettä ja viestintää. Se on käynyt viime päivinä selväksi. Kaikki muu onkin epäselvää – esimerkiksi se, miten Suomen kulkuväylät pannaan kuntoon.
Liikennehankkeessa oli kaksi vikaa: itse hanke ja tapa, jolla Berner sitä ajoi. Viestintä sekä hallituskumppaneille että suurelle yleisölle meni niin poskelleen kuin mennä voi.
Eipä ole ensimmäinen hanke, johon tämä Bernerin–Sipilän hallitus on ryhtynyt torvet soiden ja joutunut sitten vetämään sen vähin äänin takaisin.


Mikä on tämä rouva Berner?
Itsevarmuutta ja selittelykykyä hänellä ainakin riittää. Nytkin hän näkee vian kaikissa muissa paitsi itsessään.
Niin hän näkee myös Finavia-sotkussa, joka on kaikkea muuta kuin ohi.
Kun Herra antaa viran, hän antaa myös järjen. Herra, joka antoi Bernerille viran, oli nimeltään Juha Sipilä (kesk). Järkeä hän ei ole kyennyt antamaan, mutta tukea senkin edestä.
Herra on puolustanut rouvaa raivokkaasti Finavia-sotkussa. Sen hän ehti tehdä myös liikennehankkeessa: ”Uutta rohkeaa poliittista kulttuuria, johon Suomessa ei ole totuttu.”

http://blogit.apu.fi/sananvoimalla/

Hanke söi Berneriltä senkin vähän poliittisen uskottavuuden, joka hänellä kenties vielä oli. Esittipä hän tästedes mitä tahansa, sitä ei oteta vakavasti.
Jos Bernerillä olisi viisautta ja nöyryyttä puoletkaan siitä, mitä koppavuutta, hän eroaisi itse.
Nyt hän näyttää sen sijaan suoltavan yhä uusia, yhä kummallisempia ehdotuksia pelastaakseen konkurssipesästään, mitä pelastettavissa on.
Hän on kuin täysille juuttunut radio, josta ei löydy sulkemisnappulaa.
Moni kokenut keskustaedustaja on katkera siitä, että Sipilä nosti ministeriksi heidän ohitseen täysin kokemattoman Bernerin, jonka aatemaailmakin on kaikkea muuta kuin keskustalainen.
Berner saisi lähteä heti, ellei se vaatisi myös Sipilän lähtöä.

Herran tuki rouvalle on käymässä kalliiksi.
Sipilän arvovalta omienkin keskuudessa on saanut kolhuja jo tätä ennen. Keskustan kannatus on jo kääntynyt laskuun. Siitä on sulanut kuukaudessa 1,3 prosenttiyksikköä, ja sitä on jäljellä enää 19 prosenttia (Yle 26.1.).
Liikennefarssi ei näy vielä näissä luvuissa, mutta kunhan näkyy, alamäki jyrkkenee. Huhtikuun kunnallisvaaleissa voi käydä jo huonosti. Se alkaisi jo horjuttaa Sipilän asemaa.

Jos on valtaa, pitäisi olla saman verran kykyä kantaa vastuuta. Herran ei tule antaa rouvalle taakkaa, jota tämä ei jaksa kantaa.
Mitä herra rouvassa näkee? Sen mitä sokea näkee.
Berner on Sipilän Tanja Karpela. Karpelahan oli Anneli Jäätteenmäen ja Matti Vanhasen hallitusten kulttuuriministeri vuosina 2003–2007 ja Vanhasen suojatti.
Jotakin Vanhanen näki Karpelassa, jonka poliittinen kokemus rajoittui vuoden 1991 Miss Suomi -kisan voittamiseen. Jälki ministerinä oli sen mukaista.
Nykyisin Karpela kouluttaa koiria ja toimii Suomen koirien turvakoti ry:n puheenjohtajana.
Tärkeitä tehtäviä, sanoo koiraihminen. Valta ja vastuukin lienevät nyt somasti tasapainossa.

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cest-la-vie-

      eivät ihmiset osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      20
      4415
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3214
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3107
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      45
      2423
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      81
      1216
    6. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1089
    7. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      242
      1058
    8. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1054
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      368
      1029
    10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

      Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
      Maailman menoa
      140
      902
    Aihe