TARVITSEN APUA NOPEASTI!

apuatarvitsevateini

Mulla siis on todella iso märehtivä finni poskessa joka vuotaa jatkuvasti läpikuultavaa nestettä. finni siis tosi kipeä ja punottaa tosi paljon! finni oli täynnä keltaista mätää ja puhkaisin sen niin se rupesi märehtimään vielä lisää ja tällä hetkellä se näyttää siltä että se on sisäänpäin ihoa eikä ulospäin.. ja sen finnin ulkonurkat on ihan kuivat tai siis ne menee silleen jännästi "rypylle".. mutta siis mitä pitäisi tehdä, finni todellakin tulehtunut ja pelottaa ja särkee kokoajan! minulla on myös tullut pientä lämpöä ja on jatkuva pääkipu ollut kun finni ilmestyi, onko vain sattumaa vai voiko johtua finnistä?

5

220

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonipelaaminee

      Hyi helveti!

      • Hienoa! Autoit hädässä olevaa ystävää juuri niinkuin pitää!






        Tumblr käyttäjät tulevat luoksesi yöllä. Silloin saat pitää hauskaa. Joudut tumblr käyttäjäksi itsekkin, ja silloin alkaa elämäsi mittainen syöksykierre.


    • talitukos

      Aterooma tai märkärupi. Tarvitsee antibioottisalvaa.

    • Uskoisin pääkivun ja lämmön olevan sattumaa ja huolellisen mutta hellän pesun riittävän ensiavuksi. Jos tilanne pahenee tai ei muutamassa päivässä käänny parempaan suuntaan, niin mene viimeistään silloin lääkäriin.

    • Finnin puristelussa on riskinsä. Se tukehtuu helposti, varsinkin jos likaisilla sormilla räpellät sitä. Pese aina kädet hyvin ennen puristamista. Ja myös sen jälkeen. Puhdista puristettu finni haavojen puhdistukseen tarkoitetulla aineella tai vastaavalla. Anna hetki kuivahtaa ja toista puhdistus. Olisi hyvä jos voisit kostuttaa pumpulitupon haavonpuhdistusaineeseen ja painaa tuppo suoraan finnin päälle. Älä hankaa sitä edestakaisin finnin päällä. Toki finniä kirvelee tuolloin mutta sen pitääkin koska silloin se aine vaikuttaa ja tappaa haavan pöpöt. Toista käsittelyä päivittäin aamuin ja illoin kunnes haava menee umpeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5197
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4066
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2189
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1927
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1795
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1444
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1250
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1046
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      980
    Aihe