Epäluotettavat Aluevalvojat

TotuusAluevalvojista

Aluevalvojan tulisi olla vaihto-oppilaan lähin tukihenkilö, joka tukee murheissa ja auttaa ongelmatilanteissa. Todellisuus on valitettavasti ihan jotain muuta uhkailuineen ja warning lettereineen...

Järjestöstä riippumatta, aluevalvojat ovat lähinnä järjestön tukihenkilöitä, jotka vaihtarin ongelmissa asettuvat selkeästi järjestön puolelle. Nuorta ei uskota ja hänen kokemaansa vähätellään. Isäntäperheissä ilmeneviin ongelmiin aluevalvojat hakevat syytä vaihtarista. Järjestölle on tärkeää säilyttää isäntäperhe, oli se millainen hyvänsä. Täysin epäinhimillinenkin isäntäperhe on järjestön rahasampo, josta pidetään kiinni. Mieluummin järjestö lähettää vaihtarin kotimatkalle kuin luopuu epäkelvosta isäntäperheestä, joka hyvin usein on vielä aluevalvojan lähipiiristä. Aluevalvoja on se, joka näissä tilanteissa yleensä hoitaa likaisen työn, vaihtari kärsii ja on ongelmiensa keskellä yksin.

Aluevalvoja saa järjestöltä korvauksen jokaisesta hankkimastaan isäntäperheestä 600-800USD sekä matkabonuksia. Järjestöt hokevat kuin mantraa, kuinka isäntäperheille ei makseta. Ahneus ja raha näyttelee kuitenkin merkittävää osaa perheiden hankinnassa. Nimenomaan hankinnassa, valinnasta ei voi puhua koska kaikki kelpaa. Minimikriteereitä ei ole.

Aluevalvoja toimii lähes poikkeuksetta "vapaaehtoistyöntekijänä" tai itsenäisenä yrittäjänä, mikä on järjestön etu monessa mielessä. Vastuukysymyksissä järjestö pyrkii pesemään kätensä ja riitatilanteissa kuullaan aluevalvojan lausuntoja "ulkopuolisena".

Myös Exploriuksella aluevalvoja osallistuu vaihto-oppilaan rangaistustoimiin:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016102522460343_uu.shtml

Törkeääkin törkeämpiä aluevalvojien edesottamuksia on luettavissa paljon tällä palstalla. Pitäisikö koota ihan oma ketju?

9

404

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaiks

      Selvitä vaikka sekin, monennenko kerran antamasi linkki on nyt palstalla.

      • MuistutusTarpeeseen

        Ei läheskään yhtä montaa kertaa mitä Exploriuksen aluevalvojat ovat toimineet artikkelissa kuvatuin ottein!!!

        Etkö näe mitään paheksuttavaa aluevalvojan toiminnassa? Oletko kenties itse aluevalvoja?


      • iltatähtine
        MuistutusTarpeeseen kirjoitti:

        Ei läheskään yhtä montaa kertaa mitä Exploriuksen aluevalvojat ovat toimineet artikkelissa kuvatuin ottein!!!

        Etkö näe mitään paheksuttavaa aluevalvojan toiminnassa? Oletko kenties itse aluevalvoja?

        Mehevämpiä juttuja nyt! Ei jaksa kerrata noita vanhoja.


    • EiMitäänRajaaTörkeydellä
    • Boooooooring

      Here we go again! Samat linkit ketjusta toiseen.

      • Hommathoitoon

        Jotta tulisi sinulle uutta niin voitaisiin ylsityiskohtaisesti ottaa esimerkkejä esim kuluttajariitalautakuntaan tai ARN:än menneistä tapauksista. Sieltä löytyy jos jonkinlaisia aluevalvojia ja alajärjestöjen edustajia.

        Siihen menee muutama minuutti enemmän. Palaan asiaan.


    • KieroutunuttaJaSairasta

      Sitten sellaiset nimet kuin Mary Lou Dunekacke ja Norma Latini! Jokainen voi googlata (nimen perään CSFES) ja hakea lisää tietoa näistäkin ihmishirviöistä ja heidän kohtuuttomista rangaistustoimista ja mielivaltaisista säännöistä vaihtareille... On estetty totaalisesti yhteydenpito omiin vanhempiin ym.

      Uskomatonta, että nämä pahimmat hirviöt vielä ylennetään ja jatkaa toimessa! Kertoo alan kieroutuneisuudesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      71
      920
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      813
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      67
      748
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      568
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      533
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      507
    8. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      26
      504
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      489
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      489
    Aihe