kukkateline sänkyyn liikuntarajoitteiselle

kukkaihminen

Ideana olisi tehdä pääasiassa sängyssä makaavalle ihmiselle kukkateline iloksi, mutta huone on pieni, joten erilliselle kukkatelineelle ei juuri ole tilaa. Onko jollain ideaa, miten sellaisen järjestäisi? 

Turussa asutaan. Sängyn pääty on tasainen, ehkä joku 7 cm leveä toiseen suuntaan (ja toiseen suuntaan sängyn levyinen) ... Ajattelin vähän samaan tyyliin kuin ihmisillä on kukkia ikkunalaudalla. 

Muitakin ideoita ihmisen piristämiseksi kaivataan!! Pieniä asioita, joita voisi tehdä ja joista lähes halvaantunut ihminen voisi tykätä.

2

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JoitainEhdotuksia

      Laita seinälle amppeleita.

      Jos on puuseinä, helppo lyödä naulalla reikä ja sitten vääntää siihen pieni ruuvi, ei kukkakori putoa herkästi. Amppelikorin voi samoin tukea nauloilla molemmin puolin sivulta, ettei esim. käden osuessa käänny sivuttain ja koko komeus mätkähdä lattialle. Toreilla myydään käsitöinä tehtyjä erilaisia koreja ja amppelitelineitä. Myös kauniita amppeliverkkoja, joihin voi laittaa vaikka kuinka paljon kukkia esim. ikkunalle roikkumaan.

      Mikäli on kerrostalon kova betoniseinä, tässä tarvitaan porakone. Jospa joku naapuri kävisi tuon tekemässä: seinään porataan syviä reikiä ja niihin pieni koukkuruuvi. Amppeli pitää liikuntavammaisen kohdalla mahd. tukea pienillä nauloilla sivuilta (ei tietenkään ole välttämätöntä) myös betoniseinän kohdalla. Löytyisikö avuliasta naapuria porakoneineen?

      Amppeleita voi laittaa seinälle useampia ja johonkin yöpöydän lähelle esim. kastelukannun, tai pullon raikasta vettä.

      Jos ei löydy avuliasta naapuria, voi käyttää mielikuvitusta ja itse lyödä nauloja ja vääntää pienet ruuvit mihin tahansa tukevaan puuhuonekaluun, tai naruilla tukevasti kiinnittää johonkin sopivaan paikkaan näkyville roikkumaan.

      Jos on ylimääräinen tuoli, myös sitä voi käyttää kukkatelineenä isommalle kasville.
      .

      • Ed.puhuja

        Toreilla myydään myös isompia, punottuja kukkatelineitä, joissa usein "2 "kerrosta". Voi laittaa sängyn päätyyn monta kukkaa riviin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe