Mitäs minä sanoin!

Tästähän minä jo noin vuosi sitten varoitin: http://www.iltalehti.fi/uutiset/201702062200064688_uu.shtml
Niin että olkaahan varuillanne!
14211
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Se on vaan hienoa tuo jälkiviisaus;)
Ei tämä näin mene;"... jonka jälkeen kolminumeroista CVV-turvakoodia aletaan testaamaan yksi kerrallaan läpi."

Tietääkseni kaikissa maksutavoissa arvailut loppuu viimeistään kolmannella väärällä
CVV arvauksella.

1Äänestä

miten niin 3 numeroa
tietääkseni kaikissa korteissa on 4 numeroa,

1Äänestä
  • Onhan se tuossa linkissäkin pankin oma turvanumero erikseeen kyllä se siellä lukee ja pankin piikkiin menee jos tapahtuu väärikäyttöä en viitti folioon kääriä korttiani aika kätsy on maksaa taksi tai kolme kaljaa.

    1Äänestä

Löydätkö sen vanhan ketjun? Siinä oli muistaakseni monipuolisesti asiasta.

1Äänestä

Taitaa olla pelkkä mainos koko juttu. Foliohattumaakari saa uusia asiakkaita;)

Äänestä
  • Jopa vilkkaimmille maaseudun maksukorttiasemille rikolliset voivat asentaa ns.skimmauslaitteita, jotka jäljentävät kortin tiedot.
    En muista aina suojata kädellä ottomatin näyttöä kun nostan tai tankkaan autoa.

    Pankki vaihtoi kortin kun rikollliset olivat nostaneet rahaa jonkin käyttäjän tililtä. Maksoi myös huijatut rahat, koska pankilla on vakuutus, joka korvaa pankille.

    1Äänestä

  • Joopajoo...:))))

    Äänestä

  • paksummin kirjoitti:

    Joopajoo...:))))

    Ei tuota fonttia saa paksummaksi. Valitan.

    1Äänestä

  • Gauheeta kirjoitti:

    Ei tuota fonttia saa paksummaksi. Valitan.

    No okei, kevennetään hieman. Ajokorteissa ei taida vielä olla etälukua.
    HSL:n matkakorttia haettaessa annettiin henkilötiedot tunnuksineen. Ne ehkä on luettavissa kortiltakin.

    1Äänestä

  • Gauheeta kirjoitti:

    No okei, kevennetään hieman. Ajokorteissa ei taida vielä olla etälukua.
    HSL:n matkakorttia haettaessa annettiin henkilötiedot tunnuksineen. Ne ehkä on luettavissa kortiltakin.

    Jospa lapsi pysyisi omalla (20 ) palstalla.

    Äänestä

Lompakon tekijöiden pitää tehdä foliotaskuja valmiiksi lompsiin. Kuka niitä kortteja rupeaa folioon käärimään päivittäisessä käytössä!
Vanhana ja epäluuloisena minä vältän kaikkia näitä kommervenkkejä. Maksan laskuni E-laskuina ja kauppaostokset käteisellä.
Jos muuta joudun tekemään, menen läppärillä verkkopankkiini.

1Äänestä

Nämä on varmaan keksitty Venäjällä! Mitä tarkoitetaan lähimaksu? Käytän korttia aina, asia on aivan uutta minulle enkä sitä usko. Autojen varastamisen uskon avain häirintä ilman kautta on todettu ja toimii siten että auto ei lukitu siis kokeilkaa aina kädellä että auto on lukossa.

1Äänestä

Ikävää kun ensin suorastaan pakotetaan koneille ja sitten aletaan puhua vaaroista. Luottamus kun ei ole kovin suuri minullakaan noihin pömpeleihin, näköjään koskaan ei tiedä missä joku jo kyylää tunnuslukuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


En.ole.robotti kirjoitti:

Tästähän minä jo noin vuosi sitten varoitin: http://www.iltalehti.fi/uutiset/201702062200064688_uu.shtml
Niin että olkaahan varuillanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu