Hei! Onko elokuussa omatoimilomailleita 🙂? Ainoa ajankohta saada reissu sopimaan on heti elokuun puolen välin jälkeen. Huoneistoja löytyy hyvin, mutta onko bussit ruuhkaisia (Dubrovnik-Makarska-Split -akselilla)? Laivaretkillä tilaa? Kannattaako näitä etukäteen netistä tilata? Rannoilla varmaan väkeä, mutta sopiiko sekaan?
Ruuhkat elokuussa?
3
409
Vastaukset
- a-antti
Nettilaus on huomattavasti kalliimpi, ainakin Istria-Venetsia oli. Laivareissuna voi ajatella myös vierailun lähisaarelle linjalautalla, jadrolinija.hr.
Elo-ruuhkista ja -paahteesta ei ole kokemusta. Vuokra-auto on kätevä. Rantapaikan voi löytää sivummaltakin. Kroatiassa on meidän kaltaiset jokamiehen oikeudet, Jugoslavian peruja. Jugo=etelä, kuna=näätä, lipa=lehmus, kielipläjäys 😉
Palstan ketjuja kannattaa lueskella, ovat asiallisia. Busseista en tiedä... Dubrovnik on varmuudella turvoksissa, ja Splitissäkin jengiä piisaa. Trogiriin mars mars :)
Kyllä laiva/yhteysalusliput kannattaa hieman ennen reissua varmuudeksi ostaa etukäteen. Splitistähän pääsee kaikille isoille saarille. Hvar/Hvar Town suosituin; oma suosikkini on Stari Grad (Hvarissa sekin) - sinnekin useita laivavuoroja päivässä.
Rannoille mahtuu - toki esim. joku Primosten ranta on pullollaan - paikallisista lähinnä; koululaisia :)
-S- Ensikertalaiset
Jospa vastaan itse jälkikäteen! Dubrovnikissa oli väkeä, muurilla jopa väljää kuitenkin. Makarskan rannalta piti vähän kävellä ja katsella paikkaa, että kolme pyyhettä mahtui vierekkäin, mutta aina löytyi paikka. Splitin vanhassa kaupungissa oli keskipäivällä ahdasta, mutta ruokapaikan löysi joka paikassa helposti. Bussiliput ostin etukäteen netistä, olisi varmaan ehtinyt ostaa paukanpäälläkin. Aivan upea reissu kaiken kaikkiaan -suosittelemme lämpimästi, jopa elokuussa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033772Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii582362Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912276- 462170
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321511Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131277Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 651107
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211083