1.0 12V

Korroosio

Nyt olisi kakkosauton oston aika ja olemme miettineet Korroosiota 1.0 koneella. Kriteereinä on ollut hinta

2

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nappi

      En ole varsinaisesti "autoihmisiä", mutta vastaanpas kuitenkin...
      Olen ajellut muutaman kuukauden sellaisella Corsa C-mallin vm.-03 autolla, jossa on 1,0 litran kone. Itsekin mietiskelin, mahtaako sen kokoisesta moottorista olla mihinkään, mutta kyllä sillä ihan mukavasti pääsee. Auto kulkee tarvittaessa jopa 140 km/h moottoritiellä ja on ihan näppärä kaupunkiauto. Kulutus on vaan enemmän(siis 6,3-6,5 l sadalle), kuin myyjä antoi ymmärtää (5,5l). Auto on kyllä aika uusi ja sillä on nyt ajettuna 21 000 km, joten en tiedä oliko tästä mitään apua.

    • 16SV

      Ajeleehan sillä. Teho riittää normaaliin käyttöön, koska painoakaan ei paljon ole. Etupenkillä tilakin riittää hyvin, tavatiloiltaanhan tämän kokoluokan autot ei ole kummoisia. Erityispiire tässä on raskas vauhtipyörä, josta johtuen vaihtamista täytyy vähän aikaa harjoitella. Kierrokset ei nouse kovin nopeasti, eli on joko odotettava hiukan totuttua kauemmin ennen kytkimen nostoa, tai toinen vaihtoehto on tehdä niin että ei nostakaan kaasua kokonaan vaan vähän keventää ja nykäisee vaihteen heti sisään ja kytkin ylös. Tällöin ei mene moottorin liike-energia hukkaan... Kolmisylinterinen käy vähän epätasaisemmin joten käynnin ja värinöiden tasaamiseksi on laitettu tuo möhkäle pyörimään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      43
      3497
    2. 35
      2978
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      145
      2841
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      70
      2317
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1782
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1555
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1094
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1036
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      77
      1017
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      847
    Aihe