Järkyttävän kovat askeläänitöminät

Tiinukka64

Ostin kaksi vuotta sitten unelmieni kerrostaloasunnon, v 1962 rakennetusta talosta. Asunto on persoonallinen (huonejärjestystä muutettu), tilava, kauniisti rempattu juuri makuni mukaan (olen intohimoinen sisustaja), sijainti erinomainen ja rauhallinen, keskustaan 5 minuutin kävelymatka. Kaikki oli hyvin reilun vuoden. Kuului vain ns normaaleja kerrostalon ääniä. Kunnes kahta kerrosta ylemmäs (ei siis suoraan yläpuolelle) muutti vuokralle kolmelapsinen yh-äiti. Lapset ovat 7, 11 ja 12 v. Sieltä kuuluu todella voimakkaasti juoksuaskeleet ja hyppiminen, kuusi tuntia putkeen joka päivä. Kaverit vielä päälle. Aivan kuin olisi jatkuva ukkosen kumina pään päällä. Kysyin isännöitsijältä, miten voi kuulua kahta kerrosta alemmas niin voimakkaasti. Osakkeenomistajat ovat vaihtaneet laminaatin, ja vastasivat isännöitsijän kyselyyn, että sen alle on laitettu solumuovi. Mitään ei voi kuulemma tehdä. Tämä on ns paikalleen valettu talo ja välipohjat kai betonia. Tokikaan tuohon aikaan ei ole juuri äänieristyksiä ajateltu. Pitäisi mennä puhumaan lasten äidille, mutta en ole vielä uskaltanut. Sen verran häijyn oloinen nainen. Eikä se mitään auttaisi. Lapsilla on oikeus leikkiä kotonaan. Ihmettelen vain, ettei tämä äiti opeta lapsiaan ottamaan alakerran naapureita huomioon. Meilläkin olisi oikeus kotirauhaan? Tilanne on aivan kestämätön. Masentaa laittaa unelmakoti myyntiin, tappiotakin tulee. Eikä uutta yhtä kaunista löydy tästä kaupungista. Onko kukaan muu ollut vastaavassa tilanteessa?

6

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuttaenvaihda

      Tiedän kun tuo paikalla valu oli siihen aikaan 15 cm välipohja ja huoneistojen väliset seinät jotain kuonaa, asuin itse 1927 rakennetussa, ihan paska, ja 1966 tekaistussa ihan paska äänieristys, nyt miltei uudessa välipoha tehty paikalla betonivalu 28 cm ja pintakerros parketin eriste ja oma ilmanvaihto, tämä on unelmieni kerrostaloasunto kerta kaikkiaan ihana rauha.

    • Hasostadissa

      Meillä oli 1964 rakennettu kivitalo(kerrostalo) hissitön ja ylin kerros, alhaalta ja sivuilta tuli tupakanhajut kämppään ja puhe kuului selvästi, naapurin virolaisen akan puheet ja huudot lapsilleen sanasta sanaan ja kauhea töminä seinän takaa.
      Myin pois, sijoittaja osti ja muutin Helsingin kaupungin asumisoikeusasuntoon uuteen tänä vuonna valmistuneeseen taloon, täällä on mukavaa ja rauhallista ja ei kuulu naapurin äänet, joku kolina joskus ei mitään muuta ei suihku tai vessaääniä kuten vanhassa.
      Maksan mieluummin aso-vuokraa kuin asun vanhassa melutalossa ja jos mieli muuttuu niin tästä saa rahat pois ei tarvitse pelätä tappiota eikä remontteja.

    • Naapurinnarsissit

      Pahoittelen kohtaloasi kovasti. Kärseimme itse samasta painajaisesta, yläkerran yksilapsi terrorisoi kaikkia lähinaapureita. Lapsi itse on tietysti viaton tähän, mutta vanhemmat aivan täysin ignorantteja. No muutenkin isi kykki käytävässä kun pikkupiiraa nukutettiin.. heiltä kyllä tuli agressiivisia viestejä miten häiritsemme heitä keskellä päivää.. emme olleet edes kotona. Asiasta keskustelu auttoi sen verran, että kuulin olevani täysin lapsen kasvatuksesta tietämätön ihminen. Teen sitä tosin työkseni.. Todella valitettavaa, ihmisten itsekkyys on aivan käsittämätöntä ja ymmärrän hyvin kärsimyksesi. Itse annoin periksi ja pistin vuokralle..

    • Anonyymi

      Tiedän miltä tuntuu... jouduin kuuntelemaan lasten jokapäiväistä juoksua 2 vuotta.
      Eikö sitä voi pihalla juosta edes kerran vuodessa ?

    • Anonyymi

      Aivan sama minkä ikäinen kerrostalo, jos lattiamateriaali on laminaatti. Laminaatti on paholaisen keksintö. Kova, askeläänikaiutin, kylmä. Halpa ja kestää koirien kynnet ja kakaroiden lelut, siksi sitä laitetaan.

      Meillä 2016 rakennettu aso-talo ja kaikissa asunnoissa siis laminaattilattia. Jumalauta sitä melua ja kopinaa, ja pienikin tavara tippuessaan kuuluu kovana pamauksena. Nyt asutaan ylimmässä kerroksessa mutta alakerrasta kuuluu kakaran lelujen paiskomiset, juoksu, ja koiran ravaaminen kynnet esillä. Lisäksi laminaattilevyt on asennettu liian tiukasti ja lämpimillä keleillä lattia natisee helvetisti askelten alla.

      Kyllä varmasti asukkaiden vaihtuvuus olisi vähäisempää jos laminaatti kiellettäisiin ja tilalle vaikka muovimatto, tai sitten laadukas parketti.

    • Anonyymi

      Yleensä välipohja on betonia ja mikään rakenne ei kyllä vaimenna aivan mahdotonta meteliä. Vanhoissa taloissa on vielä yhteinen ilmakanava, jonka kautta helposti kantautuu ääni naapuriin. Matalat äänet taas kuuluvat aina riippumatta äänenvoimakkuudesta.

      Huomaavaiset naapurit, eli sellaiset jotka lähinnä käyvät töissä päivisin ja tulevat väsyneenä kotiin yöksi nukkumaan ovat parhaita. Kun naapuri vaihtuu, voi äänenvaimennus joutua testiin, oli talo uusi tai vanha. Hiljaisuuden aika pitäisi käsitteenä olla selvä.

      Naapurista kantautuvaa ääntä voi päiväsaikaan noin yleensä torjua olemalla itse aktiivinen. Voi soittaa musiikkia tai "vastamelua" eli joka on kohinaa tms. luonnonääntä. Auttaa tiettyyn rajaan saakka. Aloittajan ongelmaan voi samaistua. Meillä valvoi kaikki asukkaat, kun ylimpään kerrokseen muuttikin narkomaani. Se oli ihan kauheaa aikaa.

      Toisaalta jos aloittaja tämän viestin tulee lukeneeksi, kannattaa hänen ymmärtää oikeutensa osakkaana. Jos tuo lapsiperhe on vain vuokralla, heistä pääsee kyllä eroon. Häiritsevä elämä on termi, joka erityisesti koskettaa vuokralaisia. Jos asunnossa on jatkuva meteli päällä aina päivisinkin voi siitä tehdä valituksen.

      Mikään lattiamateriaali ei kyllä vaimenna täysin kunnon kantapäällä astujaa, eikä hyppimistä eikä lasten leikkiä. Laminaatin ja seinän saumassa pitäisi olla jätetty rako, jossa on silikonia. Eipä taida olla useimmassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      53
      1717
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      325
      1511
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1466
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1185
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      22
      1183
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      70
      1156
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1127
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      79
      1081
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      968
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      896
    Aihe