Aloitteen sisältö
Ehdotamme ryhtymistä lain valmisteluun palkkaan suhteutetun saattohoitovapaan 1kk mahdollistamiseksi omaiselle tai läheiselle, joka haluaa osallistua kuolevan potilaan hoitoon.
Tavoitteena on mahdollistaa kotisaattohoidon toteutuminen myös pitkien välimatkojen alueilla ja välttää vuodeosastohoito silloin, kun potilas ja omainen haluavat hoidon toteutuvan kotona.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2303
Keskustelua saattohoitovapaasta
4
216
Vastaukset
- registerednurse
Saattohoitovapaa "silloin, kun potilas ja omainen haluavat hoidon toteutuvan kotona."
Mielestäni lakialoitten toteutuminen on paras mahdollinen kuolevan ihmisoikeuksien kannalta katsottuna. Mikäli kuoleva ja omainen ovat yhtä mieltä siitä, että koti on paras paikka kuolla, olkoon se sitten niin ja terveydenhuoltoyksikkö sulkekoon asuantuntijasuunsa. Tuskin lakialoitteen toteutuessa tästä hoitovaihtoehdosta yhteiskunnalle ylimääräisiäkuluja koituu, päinvastoin. Eri asia on taas se, kokeeko joku taho jäävänsä ilman kallista saattohoitokustannuksen korvausta, varsinkin soteuudistuksen tullessa voimaan. - Kannatan.tietysti.mutta
Hetkinen! Miten tämä ketju liittyy Bellaan tai Liimaan? Yrittääkö joku nyt käyttää keskustelupalstaa oman mielenkiintonsa kohteena olevan, vaikkakin selkesti arvokkaan ja julkisuudessa käytävää keskustelua ansaitevan asian edistämiseen?
Olen varma että niin Bellalla kuin Liimallakin on tähän perustellut, joskin varmasti eriävät mielipiteet. Ehkä odotamme heidän kommenttejaan käsillä olevaan asiaan, ennenkuin jatkamme sen käsittelyä. Enkä siis sano etteikö sitä voisi täällä jatkaa, tärkeästä asiasta kun on kyse, mutta edellytän että asian käsittelyn johto otetaan mainittujen tahojen osaaviin käsiin.- rivoeeva
Ehkei aihe ole niin romanttisen hohdokas, että se ko. vaikutusvaltaisia henkilöitä kiinnostaisi. Maallikkona kuitenkin odotan, että niinkin merkittävät, elämänkokemusta omaavat kirjailijat, kuten bella__n (cn) ja Liimatainen (cm) ilman muuta ottavat saattohoidonvapaa-asian siipiensä suojaan.
Näin on ymmärtääkseni julkkiksilla globaalistikin ollut tapana: laulella sateenkaari- ja muissa poliittisten tapahtumien suorissa tv-taltioinneissa, keräillä jouluiloa iloisen punaisissa liiveissä maailman köyhille - tietenkin kameroiden salamavalojen välkkyessä ja kertoa armollisesti me höppänät-lehden sivuilla raskaasta ja traumaattisesta aamupäivästä leipäjonon kassien ojentajana.
Mielestäni Suomi24 chatin julkkiksillakin on velvollisuus kantaa kortensa kekoon eli käyttää näkyvyyttään suomalaisten kuolevien ja heidän omaistensa perheiden auttamiseksi.
Kannatan. Tietysti. - bellasaattohoitoon
Minä en pane ollenkaan pahakseni, jos bella hyväksytään välittömästi saattohoitoon. Hän on sen väärti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 193617
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit232751En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322175- 882005
- 191946
- 261612
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361487- 321482
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91404Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111364