Yhdelle lipulle varaaminen

Elikkäsjuuh

Terve!

Nyt tällänen tyhmä kysymys ensikertalaiselta mutta olen suunnitellut matkaa Indonesiaan kesällä ja nuo lentolippujen varaaminen mietityttää ja muutenkin nuo lentokentillä olemiset.

Eli olen ajatellut mennä Joensuusta Helsinkiin, Helsingistä välilaskun kautta Jakartalle ja Jakartalta Padangiin. Olen lukenut että liput kannattaa ottaa yhdelle varaukselle kaikki, mutta kuinka tämä tapahtuu? Kaikilla lennoilla on eri yhtiöt (Finnair, Qatar ja Lion air).

Onko vaan helpompaa ottaa eri varauksilla, mutta saanko silloin kaikki liput Joensuusta vai pitääkö minun joka lentokentällä käydä uusi lippu, check in ja turvatarkastus?

Sekä tuo välilasku Helsinki-Jakarta välillä, niin tuleeko minun Hamadan lentokentällä tehdä mitään muuta kuin ootella vaan taas koneen lähtöä?

13

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkalaukkusi

      Samalle lipulle kaikki, niin saat matkalaukkusi myös perille ilman sen käsittelyäsi välillä.

      • Matkalaukkua en välttämättä ees ota mukaan paitsi käsimatkatavarat.
        Mites tuo samalla lipulle ottamineen niiku ylipäätään tapahtuu? En ole siis ikinä itse ostanut lentolippuja.


    • CGK

      Jos nuo kaikki lennot laitetaan samalle varaukselle/lipulle niin hinta nousee tosi kalliiksi. Veikkaan että samalla lipulla hinta 1500-2000 euroa kun erikseen ostettuna kokonaishinta 650-750 euron luokassa. Menopaluuta HEL-CGK on myyty jopa 500 eurolla.

      • Hmm jos se noin kalliiksi menee ostaa yhdelle lipulle, niin enköhän osta sitten erikseen.


    • Helsinki - Padang alk 1 307,58 € yhdellä lipulla
      Lähteenä superseiver ja lähtä ensi maanantaina

      • Oisha tuoki yks vaihtoehto joo mutku ei luottoraja riitä kortissa heh..


    • PDG

      Aika huonosti elikkäsjuuh on tehnyt pohjantyön. Ei mitään hajua itsellä lentojen hinnoista. HEL-PDG menopaluu tosiaan jotain 1200-1300 euroa. JOE-PDG menopaluu 2800 euroa. HEL-CGK/KUL menopaluita saa 520-600 eurolla ja vaihtoehtoisia reittejä on paljon. Lentoyhtiöinä CX, QR, EY

      • Olen katsonut paljon eri lentoyhtiöitä ja Qatarin valitsin siksi koska on nopea ja kuitenkin suht edullinen n. 600e, kun jotkut toiset yhtiöt ovat kyl noin 500e luokkaa mut lento kestää 10h pitempään.

        Sekä suurin osa HEL-PDG menee kuitenkin jakartan kautta, niikuin omakin reitti menee vaikka onkin eri yhtiöitä. Myönnän että ehkä vähän huonosti muotoilin tuon alun.

        Kyseessä on kuitenkin mennä eri yhtiöillä, jotta säästän rahaa lennoissa. Ei ole tarkoitus mennä suoraan HEL-PDG, koska se on juuri tuon yli tonnin, kun muuten saa halvemmalla.


    • hyvätneuvot
      • Tiiän kyllä, että kannan itse vastuun jos jokin menee pieleen.. No jos otan kaikki samalle lipulle, niin kuinka se onnistuu?? Onko varatessa lippua jokin kohta mitä klikkaamalla saa muita lentoja siihen samaan syssyyn vai miten??


      • hyvätneuvot

        Vaihtoehtona on
        a) käyttää matkatoimistoa, joka on suhteellisen luotettava (ja yleensä hintava)
        b) buukata jostain Momondon tms kautta, jolloin useimmiten menee putkeen, joskus ei
        c) varata itse liput erillisinä, ja hankkia jatkuvasti voimassa oleva matkavakuutus ja jättää riittävästi aikaa legien väliin (usein mahdollisia reittejä on monta, jos matkustaa osissa, kannattaa vähän leikkiä hakukoneilla, saattaa löytää yllättäviä reittejä, mielenkiintoisia vaihtokaupunkeja, joissa voi viettää ihan hyvin päivän pari tutustumassa).

        ITA Matrix on hakukone, jolla pääsee samaan järjestelmään kuin lentoyhtiöt ja matkatoimistot. Se hakee erilaisia, hyvinkin monimutkaisia yhdistelmiä, kunhan opettelee vähän sen käyttöä.

        https://matrix.itasoftware.com/

        käyttöohjeet esim. täällä http://millionmilesecrets.com/2014/11/05/search-for-cheap-airfare-like-a-pro-part-1-ita-matrix-basics/


    • sepilentää

      Kannattaa varata eri lipuille. Ottaa huomioon vaan ettei ota liian lyhyitä vaihtoaikoja. Kannattaa tarkastella Momondon kautta vaikka yhdistelmää Helsinki-Kuala Lumpur tai Helsinki- Jakarta. Nämä yhdelle lipulle. Jatko yhteys sitten omalle lipulle Kuala- Lumpur- Padang tai Jakarta-Padang. Voisin väittää, toki riippuen ajankohdasta, niin lipuille tulee hintaa reilusti alle tonnin(ehkä jopa 600e huitteilla) Toki Helsinki-Aasia lennot on 2 kahdella pysähdyksellä. Joensuu-Helsinki kannattaa mennä junalla tai Onnibussilla.....jos ei hyvää lentotarjousta löydy. Noita Aasian sisäisiä lentoja saa edullisesti esim. AirAsialta...

    • Reissaava.poikamme

      Tiedän erään joensuulaisen henkilön, joka on reissannut Kaakkois-Aasiassa omatoimimatkustajana. kerrankin hän kertoi käyttäneensä 5 viikon reissun aikana 17 erillistä lentoa. Muistaakseni ensimmäiset kolme lentoa olivat samalla lipulla. ( Helsinki-Pariisi-Kuala Lumpur.) Osaa varmasti etsiä edullisimmat reitit. Milloin mahtanet olla lähdössä?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      168
      2857
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      60
      2160
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      202
      2145
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1786
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      94
      1684
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1571
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      92
      1333
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1100
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      206
      1080
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1059
    Aihe