Nailonin liimaus

Ropleema.rassaa

Tartteis tehdä eräänlainen pyörä akselin ympärille. Probleema on vain siinä, etten saa akselia pois paikaltaan. Jos sorvaan pyörän nailonista ja halkaisen sen, niin millä liimalla saan sen kasattua akselille? Eli tarttuuko esimerkiksi epoksi tai pikaliima nailoniin?
Se alkuperäinen oli nailonia, mutta vuosikymmenten mittaan kutistui, halkesi ja palat joutui hukkaan. Mitä muita vaihtoehtoja olisi nailonille? Kunnollista yhteenpuristusta ei oikein saa järjestettyä, kun on muita osia ympärillä haittona. Pyörän ulkohalkaisija olisi 12 mm.

7

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietojakokemus

      älä tee halkaisemalla, ei tule kestämään liimaus. poksit eivät tartu "rasvaisiin" muovilaatuihin, syanoakrylaattipikaliimat tarttuvat paremmin. kestävän pikaliimasauman aikaansaaminen vaatii hieman tietoa, kokemusta ja huolellisuutta. lika, pintojen vähäinenkään yhteensopimattomuus ja pintojen pienikin liike alkukontaktin jälkeen pilaavat sauman.

      yritä tehdä mieluummin ehjä ulkokehä ja joku tulpparatkaisu akselin littämiseksi tai ehkä halkaistu sisäkehä, johon liimataan ehjä ulkokehä. Joku ura myös mekaaniseksi napsausliitokseksi lisäksi. Tai tuo sisäkehä-ulkokehäratkaisu siten, että väliin tulee epoksia muotosulkeiseen, esimerkiksi hammastettuun uraan.

    • Tulostase

      Pyöriikö akseli? Tuollaisen pikkupyörän vääntää nopeasti käsikäyttöisellä 3D-tulostimella.

    • pellepeloton23

      pyörään akselia vähän pienempi reikä, akseli kuumaksi, ja pyörä paikoilleen, jolloin se liimautuu sulamalla akselille. muista jäähdytys.

      • Ropleema.rassaa

        Lukemisen ymmärtämisessä vaikeuksia?


    • kemisti.inssi

      "Lukemisen ymmärtämisessä vaikeuksia?"

      Hoh hoijaa. Älä kysy apua, jos heti pitää heittäytyä nokkavaksi. Meinaisin hieman kommentoida nailonin liimausta, mutta enpä viitsi enää.

      • Ropleema.rassaa

        Mistäpä muropaketista niitä kemian inssin todistuksia löytyykään? Vai upposiko se sinullakin esimerkiksi Vantaanjokeen niinkuin näillä kolleegoillasi Välimereen?

        Sainpa just vinkin toisesta muovista. Pitääkin tehdä koekappaleet ja kokeilla parilla eri liimalla. Älä nyt vain nyrjäytä sitä ainutta aivosoluasi yrittämällä ymmärtää tätäkin lukemaasi! Ja koeta lukea hitaasti, minä kirjoitin tämän hitaasti juuri sinulle ja kaltaisillesi!


      • kemisti.inssi
        Ropleema.rassaa kirjoitti:

        Mistäpä muropaketista niitä kemian inssin todistuksia löytyykään? Vai upposiko se sinullakin esimerkiksi Vantaanjokeen niinkuin näillä kolleegoillasi Välimereen?

        Sainpa just vinkin toisesta muovista. Pitääkin tehdä koekappaleet ja kokeilla parilla eri liimalla. Älä nyt vain nyrjäytä sitä ainutta aivosoluasi yrittämällä ymmärtää tätäkin lukemaasi! Ja koeta lukea hitaasti, minä kirjoitin tämän hitaasti juuri sinulle ja kaltaisillesi!

        joo justiinsa. Nyt tuo nilkki kajahti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      126
      6673
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5763
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4477
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4376
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      152
      4199
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      85
      1496
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      385
      1407
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1315
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1297
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1084
    Aihe