http://www.iltalehti.fi/digi/201702102200068762_du.shtml
Minulla oli joskus aikoja sitten tuollainen puhelin. En muista miksi sen hylkäsin, vai lieneeköhän jossain kaapin perukoilla vieläkin.
Minulla oli joskus aikoja sitten tuollainen puhelin. En muista miksi sen hylkäsin, vai lieneeköhän jossain kaapin perukoilla vieläkin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minulla myös kaksitaajuus puhelin ,ei ole mausteita ,samsungin läppämalli ja pieneen tilaan menee ,on pudonnut monta kertaa maahan ja ihmekumma on kestänyt kolhut.
Malli on 2011 vuoden mallistoa.Erittäin hyvät näppäimet,koitin toki muita malleja tässä välissä mutta sinne ne on jääneet käyttämättä kosketus näytöistä lähtien.
On todella mahtavaa omistaa kestävä ja hyvillä näppäimillä oleva puhelin,ostin juuri vara akunkin jos sattuu joskus menemään.
Minäkin piilo-mainostan.
Huawei(ei auki)
H.
Vieläkin helliä tunteita nousi mieleen tuon kuvan nähdessäni, tuo puhelin on kaapissani ylähyllyllä takana kaikkine tillbehöreineen. :)
https://www.youtube.com/watch?v=w7jNIdR_3Xo
Tuo oli ensimmäinen kännykkäni.
Sen jälkeen tuli gsm puhelin, tuollainenkin kuin aloituksessa mainittiin on ollut.
Minulla on kenkälaatikollinen vanhoja puhelimia, pitääkin katsoa onko tuollainenkin siellä.
Mulla oli ensimmäinen kännykkä se Nokian ´´halko.´´
En tiedä minne on joutunut.
Siihen aikaan se oli kalliskin.
mulla on vielä se sama hyllyn päällä kunnia paikalla
vuonna yhdeksänkymmentä ostettiin
kaikkine autovarusteineen
juu eikä maksanu kun kymmenentuhatta markkaa :)
oikeessa oot että kallis oli.
Sokeritoppa. Piimäpurkki. Gorba. Rakkaalla Gorbatsohvilla oli monta nimeä.
ekaks, sitten kai jo seuraava ??? ... oli tuo kuvan ihana pikku Nokia.
Vanhat puhelimet kestäviä.
Parikin toimivaa puhelinta jossain. Ne vaan jäi vanhanaikaisiksi. Nokialaisella ei voinut lähettää tekstareita, Ericsonilla ei päässyt nettiin.Muutama puhelin sittemmin hajonnut, Nykyinen ok, se kai loppuu sitten, kun akku loppuu.Tohonkaan ei oikein itse voi vaihtaa akkua, eli se on sitten sen luurin tarina se.
En muista tarkemmin, kai tossa oli jotain militaryluokituksia ja vedensietoluokitus jne, mutta elinkaari määräytyy muuten. Itse en paljoa puhelinta tarvi, mökillä nettiyhteys sen kautta. Noin muuten puhelin saattaa löytyä jostain takintaskusta, aika vähän tarvetta.
Jostain muistui mieleen, olikohan toi jutussa mainittu kapula niitä, jotka suosittuja vankiloissa, kestävät hyvin ja mahtuvat persseeseen.
=DW=
Minulla oli pieni kenkälaatikollinen vanhoja puhelimia ja latureita. Kolmisen vuotta sitten ne läksi (lahjoitin) ulkomaille, kriisialueille. Tiedä vaikka olisi menneet isikselle.
Viimeisen kymmenen vuoden aikana en ole kerännyt mitään käyttökelpoista itselle "vanhaksi" jäänyttä. Vaan lahjoitan eteenpäin. Puhelimen ja tietolaitteiden elin iäksi lasken takuuajat 12 - 24 kuukautta. Sen jälkeen ostan uutta. En siksi, että haluaisin prameilla (tosi harva edes näkee tai tietää mitä laitteita käytän) tai onko minulla varaa vai ei. Haluan varmistaa toimivuuden ja tuoreimmat osat ja ohjelmat. Päivitykset eivät ole uudistusta / uutta, vaan jonkun keskeneräisen korjausyritystä ja tietoturvan paikkaamista.