Vaaditaan salasanoja ja oletuskansioita, häirikköpyörät pyörivät eikä posti
avaudu, mitä on tapahtunut?
Posti alhaalla
13
333
Vastaukset 13
- Aaltopahvi.kierrätykseen
Eikös tuo ole ihan normitila Suomi24 Postissa? Siis Posti ei toimi selaimella. Käytä IMAP-mahdollisuutta ja ota käyttöön oikea sähköpostiohjelma, vaikkapa vain kännykkäsi sähköposti ja homma toimii..
http://www.suomi24.fi/opastus/sahkoposti#asetukset - Vaihtamalla-paranee
Taidat nauttia tilanteesta!
Jos et, vaihda toimivaan!- postipaten.postitoimisto
Suomi24-posti toimii. Ainoastaan se kikkura mikä on selainpostiin koodattu on täyttä paskaa. Suomi24 posti pelaa kuin mikä tahansa posti, IMAP ja normi sähköpostisovellus pelaa
- Rajattu-toimivuus
postipaten.postitoimisto kirjoitti:
Suomi24-posti toimii. Ainoastaan se kikkura mikä on selainpostiin koodattu on täyttä paskaa. Suomi24 posti pelaa kuin mikä tahansa posti, IMAP ja normi sähköpostisovellus pelaa
Kuinka voi toimia, jos kerran "kikkura" ei toimi?
Vähän sama kuin sanoisit, että auto toimii kunhan ei vaihdelaatikkoa käytetä.
Miksi muut toimivat, mutta Suomi24 ei? Eikös tuo ole se avainkysymys? - postipaten.postitoimisto
Rajattu-toimivuus kirjoitti:
Kuinka voi toimia, jos kerran "kikkura" ei toimi?
Vähän sama kuin sanoisit, että auto toimii kunhan ei vaihdelaatikkoa käytetä.
Miksi muut toimivat, mutta Suomi24 ei? Eikös tuo ole se avainkysymys?Se "kikkura" on webbisovellus osoitteessa:
https://posti2.suomi24.fi/appsuite/#!&app=io.ox/mail&folder=default0/INBOX
Sen koodanneet eivät tiedä eivätkä osaa sovellusta tehdä. Puhumattakaan testaamisesta. Kunnon testaus maksaa ja vie aikaa - Suomi24:lla ei ole rahaa saati aikaa.
Sähköpostipalvelu itsessään on ihan normi/standardi sähköpostipalvelu, sitä ei ole Suomi24:n koodarit tehneet, joten se toimii. Kun postipalvelua käyttää kunnollisesla postisovelluksella, esim. outlook, thunderbird, windows mail, ongelmia ei ole. Sama myös kun käyttää mobiililaitteiden sähköpostisovellusten kautta. - Muilla-toimii
postipaten.postitoimisto kirjoitti:
Se "kikkura" on webbisovellus osoitteessa:
https://posti2.suomi24.fi/appsuite/#!&app=io.ox/mail&folder=default0/INBOX
Sen koodanneet eivät tiedä eivätkä osaa sovellusta tehdä. Puhumattakaan testaamisesta. Kunnon testaus maksaa ja vie aikaa - Suomi24:lla ei ole rahaa saati aikaa.
Sähköpostipalvelu itsessään on ihan normi/standardi sähköpostipalvelu, sitä ei ole Suomi24:n koodarit tehneet, joten se toimii. Kun postipalvelua käyttää kunnollisesla postisovelluksella, esim. outlook, thunderbird, windows mail, ongelmia ei ole. Sama myös kun käyttää mobiililaitteiden sähköpostisovellusten kautta.Et ymmärtänyt asian perusajatusta. Joten kelataan rautalankaa.
Miksi Yahoo toimii selaimella mutta Suomi24 vaatii oman ohjelman? Eli miksi Suomi24:n postia kannattaa käyttää väkisin? Helpommallakin pääsee. Ihan turhaa ladata koneelle joka tehtävään oma ohjelmansa. Resurssien hukkakäyttöä sekä koneen sotkemista. - postipaten.postitoimisto
Muilla-toimii kirjoitti:
Et ymmärtänyt asian perusajatusta. Joten kelataan rautalankaa.
Miksi Yahoo toimii selaimella mutta Suomi24 vaatii oman ohjelman? Eli miksi Suomi24:n postia kannattaa käyttää väkisin? Helpommallakin pääsee. Ihan turhaa ladata koneelle joka tehtävään oma ohjelmansa. Resurssien hukkakäyttöä sekä koneen sotkemista.Jaa, kyllä mulla on koneella ja kännykällä ihan vakiona joku sähköpostiohjelma ja toimii sitten temppuilematta myös Suomi24 sähköposti. Mikä on sulla ongelma Yahoon kanssa kun selaimella kikkailet?????
- Vaihtamalla-paranee
postipaten.postitoimisto kirjoitti:
Jaa, kyllä mulla on koneella ja kännykällä ihan vakiona joku sähköpostiohjelma ja toimii sitten temppuilematta myös Suomi24 sähköposti. Mikä on sulla ongelma Yahoon kanssa kun selaimella kikkailet?????
Yahoon kanssa ei ole ongelmaa.
Ihmettelen tuota sinun ajattelutapaasi. Jos katsoisin uutisia Yahoosta ja sitten haluan vilkaista postiani, täytyy sitä varten avata uusi ohjelma. Siis ihan älytöntä.
Lue foorumia. Koko ajan itkeskelyä siitä, ettei Suomi24 posti toimi! Sekä myös ilmoituksia, että kyllä Yahoo tai Gamil ja moni muu toimii ongelmitta. - kuka.mitä.hä
Käytän Suomi24-sähköpostia koska käytän Suomi24:n Treffit-palvelua. Treffit-palvelussa ei saa ilmoittaa mitään yhteystietoja mutta Suomi24:n postiin tulee helposti postia kun tunnus on molemmissa sama, posti löytyy perille vaikka yhteystietojen kertominen kiellettykin.
Selaimella/selaimelle tehty ohjelma on aina jollakin tavalla riisuttu versio siitä mitä esim. Windows-sovellus on. - enymmärränäitä
Laitoin kerran tuon Imapin. Se ei kuitenkaan toiminut eli eikö riitä että sen vaan laittaa? Pitääkö tehdä vielä muutakin sen jälkeen?
- postipaten.postitoimisto
enymmärränäitä kirjoitti:
Laitoin kerran tuon Imapin. Se ei kuitenkaan toiminut eli eikö riitä että sen vaan laittaa? Pitääkö tehdä vielä muutakin sen jälkeen?
Riippuu sähköpostisovelluksesta/käyttiksestä. Nyt en ulkoa just muista mutta joissain ympäristöissä ei ole mahdollista antaa porttimääritystä muutoin kuin:
SAAPUVA POSTI, IMAP
Palvelinnimi: imap.suomi24.fi:993
LÄHTEVÄ POSTI, SMTP:
Palvelinnimi: smtp.suomi24.fi:587
Nuo portit on määritettävä.
SSL-suojauksen asetuksissakin voi olla muita asetuksia. Kannattaa kokeilla mikä toimii enymmärränäitä kirjoitti:
Laitoin kerran tuon Imapin. Se ei kuitenkaan toiminut eli eikö riitä että sen vaan laittaa? Pitääkö tehdä vielä muutakin sen jälkeen?
Pitää ainakin kirjautua palveluun ja synkronoida/päivittää ne postit ja riippuen sovelluksesta jopa erikseen valita kansiot mitä pidetään synkassa/päivitetään..
- tekoperse
Käsittämätöntä tämä nykyinen moderointi!!!!
Ihmiset yrittää toisiaan auttaa ongelmissa ja joku vitun tekopenis poistaa kirjoituksia miten tahtoo...
Oli hyvä kirjoitus sähköpostista ja käytetyistä protokollista - se vain katosi. Ehkä tekokyrpä sen vei, älystä viis!!!!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi4431946- 71818
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et39814Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri31773SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht440737- 55731
- 44665
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa39595Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi40586Somesta tuttu lääkäri Ari Miettinen on kuollut
Somesta tuttu lääkäri Ari Miettinen on kuollut. Asian vahvistaa hänen puolisonsa ja leski. Miettinen kuoli traagisesti 31576