Suomen hinausyrittäjät ry. onnittelee

Uusimman ruotsalaistutkimuksen mukaan kymmenen vikaisimman automerkin joukossa on kolme VAG:a (VW, Skoda ja Seat).

Mest skadedrabbade märkena:
1. Land Rover/Range Rover
2. Porsche
3. Mini
4. Seat
5. BMW
6. Skoda
7. Volkswagen
8. Opel
9. Chevrolet
10. Peugeot

Suomen hinausyrittäjät ry. onnittelee VW-kuskeja autovalinnastaan.

http://www.hinausyrittajat.fi/hinausala.php
20297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Idiooteille voi aina myydä paskaa ylihintaan erilaisten mielikuvien avulla.

Äänestä

VOLVO PUUTTUI LISTALTA Naapuri autoo hakivat 3 kertaa 2016

Äänestä

missäs japanialaiset autot on? ainiin nehän on niin luotettavia ettei tarvitse hinailla :) kyllä miljoona kärpästäkin sen tietää että paska on hyvää, tätä mieltä ovat wv konsernin himmeleiden omistajatkin. eihän nillä romuilla ilonpäivää näe mutta kun ne kärpäset sanoi :D

Äänestä

Eihän Ruotsissa ole Tojoja liikenteessä, kuin muutama. Ruotsalaiset ovat varakasta ja viisasta kansaa, joten heillä on varaa laatuautoihin, eikä siellä itäkippoja liikenteessä näy. Ja jos sattumalta näkyy,niin siiä on yleensä Suomi-kilvet.

Suomi on aina ollut autoilun peräkylä, jossa itäkipot on olleet suosittuja. Mosset,Ladat ja nykyään Toyotat. Toki ennen oli köyhää ja neukkula tuputti Suomeen halpoja Ladoja, mutta miksi vielä nykyäänkin joku haluaa itseään rangaista ajamalla itäauto Toyotalla, kun samalla rahalla saa ihan oikeitakin autoja?

Äänestä
  • Nämäkö ne on niitä muka parempia autoja? Nelikymppisten pikkupippelisten pikkupoikien autoja?

    Syntynyt voittamaan. Susi jo syntyessään. Niinkö?

    Naurettavaa. Todella naurettavaa. Voittaako se täällä Pyhäntä-Kärsämäki suunnallakin?

    http://www.bmw.fi/fi/mallisto/5-sarja/sedan/2016/yleisesittely.html

    Järkevä ihminen nauraa tuollaisille ja sen jälkeen kusee päälle. Kyllä pitää myyntiorganisaantionkin olla lapsellista porukkaa, kun hyväksyy tuollaiset mainostoimiston tekeleet.

    Äänestä

  • Ajoin tuollaisella jonkin aikaa. Se oli sellainen ajajan auto. Ei oikein pysynyt tiellä. Lämmin auto, aina oli hiki paidassa kun ohjasin sitä. Nyt näkyy tuleen viides sija vikaisuudessakin.

    Äänestä

  • ajaa Toyotalla, voi aina ajaa Lexuksella kuten fiksuimmat rahamiehet tekevätkin. Ei löydy Volkkarilta edes malleja kilpailemaan ylivoimaisten Lexus-hybridien kanssa. On vähän eri tunne ajaa todellisella luxusautolla johonkin Vw-rempulaan verrattuna. Ainoa johon voi joskus verrata oli Phaeton mutta se tuotti liikaa tappiota konsernille ja valmistus piti lopettaa. Saksassa ei voinut kilpailijoilleen mitään puuttuvan imagon takia. Kuka ostaa Volkswagenin jos samaan hintaan saa Mersun, Bmw:n tai vaikka ison Audin. Siksi niitä oli ja on edelleen saatavissa halvalla, hyviäkin yksilöitä. Ruosteongelmatkin vaivasivat joten toivoton tilanne ja oli aivan oikea ratkaisu lopettaa Phaetonin valmistus.

    Äänestä

  • Naurettavakulkina kirjoitti:

    Nämäkö ne on niitä muka parempia autoja? Nelikymppisten pikkupippelisten pikkupoikien autoja?

    Syntynyt voittamaan. Susi jo syntyessään. Niinkö?

    Naurettavaa. Todella naurettavaa. Voittaako se täällä Pyhäntä-Kärsämäki suunnallakin?

    http://www.bmw.fi/fi/mallisto/5-sarja/sedan/2016/yleisesittely.html

    Järkevä ihminen nauraa tuollaisille ja sen jälkeen kusee päälle. Kyllä pitää myyntiorganisaantionkin olla lapsellista porukkaa, kun hyväksyy tuollaiset mainostoimiston tekeleet.

    Kannattaa käydä koeajamassa tuo BMW, niin huomaat eron ja maailmasi avartuu. "miksi olenkaan hukannut elämäni ajamalla paskalla Toyotalla" tulet kysymään itseltäsi koeajon jälkeen. Osta BMW ja sen jälkeen et enään Toyotaa kaipaa.

    Ja jos ihan välttämättä haluaaa ajaa itäkipolla, niin onhan siihenkin parempia vaihtoehtoja, kuin Toyota. Esim Kia, Hyndai, Honda, Subaru.

    Toyota on ja tulee aina olemaan kehityksestä jäljessä oleva itäkippo ja vertailutestien jumbo.

    Äänestä

Toyotalla ei paljoa ajella ja Ruotsissa niitä ei paljoa myydä. Toyotaeläkeläisen ei tarvitse lähteä liikenteeseen jos on kylmä tai muuten hankala keli.
Vielä kun laittaisit linkin tuohon "tutkimukseen", niin aloituksella olisi jotain järkeä.

Äänestä
  • Sama tilanne on Suomessakin. Falckin vähiten hinattujen listassa Toyota on ykkönen. Sen sain todeta toissa päivänä myös 5-tiellä. Neljä autoa hinurin lavalla 350 km matkalla. Kolme saksalaista, yksi italialainen ja yksi ranskalainen eikä yhtään Toyotaa. Ne saksalaiset olivat alle vain muutaman vuoden ikäisiä.
    Ruotsin tilastossa vielä eriteltiin vikoja: Porscheissa oli usein pettänyt vaihteisto, kansanautoissa moottorivikoja jne.

    Äänestä

Suomessa Toyotaa käytetään hinurina, meinaan jonon perässä vetämiseen.
Siihen ei kuitenkaan yhdenkään yksilön voimat riitä ja nopeus tippuu jonon pidentyessä perässä !

Äänestä

Oma empiirinen tutkimukseni vahvistaa ettei Volkswagen-konsernin valmistamia autoja tarvitse hinata teknisten vikojen takia. Itselläni on kokemusta Audeista, Skodista ja Volkswageneista alkaen vuodesta 1972. Ajokilometrejä niillä on kertynyt yhteensä noin 1,5 miljoonaa kilometriä.
Yhden kerran on hinausautoa tarvittu vuonna 1996, kun lähes uutta Ventoani vastaan tuli suoralla, mutta sohjoisella tiellä kylki edellä kuljettajan hallinnasta karannut Toyota Carina. Väistin sitä tien luiskaan törmäyksen välttääkseni. Autoni ei vaurioitunut ja pääsin jatkamaan matkaani sen jälkeen kun se oli vedetty tielle. Carina jäi katolleen ojaan.

Äänestä

  • rgfgadfgsdfgerergsfvbb kirjoitti:

    Se on vain ja ainoastaan sinun kokemuksesi. Hinausliikkeet hinaavat autoja jatkuvasti ja tietävät asian paremmin:

    Toyota pärjäsi parhaiten hinausten vähyydessä eli jätti harvimmin tielle suhteessa autojen määrään.

    http://www.taloussanomat.fi/autot/2016/01/14/hinaustilasto-julki-nama-autot-hyytyvat-homma-lahti-lapasesta/2016427/304

    Jos ymmärtää lukemansa ja selvittää itselleen automerkkien sisällä dieselautojen osuuden bensa-autoihin verrattuna, ymmärtää myös miksi pakkasten yllättäessä etelässä Volkswagenit hyytyy useammin kuin Toyotat.
    #dieselauto #pakkanen #kesälaatu #polttoainesuodatin

    Äänestä

  • Jäi mainitsematta, että tilaamani hinausauto, joka siis vapautui vedettyään autoni tielle, tarjoutui nostamaan Carinan ojasta ja viemään korjaamolle. Tarjous ei tärisevää papparaista miellyttänyt. Tuumasi, että "naapurin Pentillä on nelivetotraktori ja kuormaliinoja, kyllä se käy auton nostamassa".
    Eipä mennyt tilastoihin tuonkaan tojokuskin töpeksintä ja Toyotan tiellejäänti, mutta minun varmaan meni, vaikka en tielle jäänytkään.

    Äänestä

No miten ton nyt ottaa kun kuusankoski käy hakee noita palaneita TOYON RAATOJA
EI Hinuri edes ota lavalle.

Äänestä

Tero uskaltautuu liikenteeseen Tojollaan vain kuivana ja lämpimänä kesäpäivänä. Jos sattu Tojo pettämään, niin Tero yöpyy Tojossaan ja odottaa kiltisti autolittoa paikalle ja taas jäi hinuri soittamatta.
Joskus Tero rohkaisee mielensä ja uskalatautuu liikkeelle talvikelillä. Hinuria ei tälläkään kerralla tarvita, kun takana ajava rekka puskee Terolle vauhtia koko matkan.
Seuraavana päivänä Tero ajaa Tojonsa jarruremonttiin, kun levyt ja palat on loppuun kuluneet.

Äänestä
  • monttiin...meinaatko että Toyotassa on huonot jarrut, olen omistanut monia toyotia ja yhdessäkään ei ole huonot jarrut, jokaisella Toyotalla ajanut kelistä riippumatta työmatkaa 100km/pv ja KOSKAAN ei ole ongelmia ollut, vag paviaanien mielestä Toyotalla on vaikeuksia huonolla kelillä, ilmeisesti itse olen normaalia taitavampi kuski.
    Ai niin tällä hetkellä en omista toyotaa, mut ehkäpä taas jonain päivänä sellaisen hankin-ainakin luotettavia pelejä ovat, toisin kuin nykyinen autoni....atshiiii

    Äänestä

VW konserni voittaa kaikki tilastot huijaamisesta lähtien..

Äänestä

Taitaa Tojon historin aikana olla nyt ensimmäiset rattimiehet tarttuneet Tojon puikkoihin.
Enkä tarkoita tavallisen Teron kulkupelejä, vaan ralli Tojoja.
Ei Terojen joukosta löydy rattimiehiä, vaan keskivertoa pelokkaampia ja vähän ajavia eläkeläisiä suurin osa.
Kuivalla kelillä kuuttakymppiä ja sitä rataa...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


EttäOnneaVaan kirjoitti:

Uusimman ruotsalaistutkimuksen mukaan kymmenen vikaisimman automerkin joukossa on kolme VAG:a (VW, Skoda ja Seat).

Mest skadedrabbade märkena:
1. Land Rover/Range Rover
2. Porsche
3. Mini
4. Seat
5. BMW
6. Skoda
7. Volkswagen
8. Opel
9. Chevrolet
10. Peugeot

Suomen hinausyrittäjät ry. onnittelee VW-kuskeja autovalinnastaan.

http://www.hinausyrittajat.fi/hinausala.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu