Mistäkö voi olla kyse kun toinen kaiutin on mykkä?
Testattu suoraan puhelimeen 3,5 plugiin ja tietokoneen. Voisiko olla vain johto irti jostain vai onko sökö?
Eli se kaiutin mikä on mykkä on tuo mihin tulee myös virta. En tiedä onko sillä mitään merkitystä mutta mainitaan nyt kuitenkin.
Pitääkö alkaa purkaileen tuota kaiutinta?
http://www.samsontech.com/samson/products/studio-monitors/media-one/mediaone4a/
Tuollaisista kyse.
Apua toinen aktiivikaiutin ei kuulu.
2
2571
Vastaukset
Kokeile toisella piuhalla. Tai vaihda kaiuttimen päässä nuo RCA-piuhat ristiin (punainen valkoiseen ja valkoinen punaiseen), ja katso, siirtyykö vika toiseen kaiuttimeen. Jos olet jo kokeillut eri äänilähteitä ja sama vika toistuu myös piuhan vaihtamisen jälkeen, vika on todennäköisesti kaiuttimessa.
- haluumusaa
Avasin huvikseni kotelon, johdot ovat ok, itseasiassa kun otin toimivan irti huomasin että ylempi pienempi elementti pitää pientä ääntä mutta pääelementti ihan mykkä. Eli ilmeisesti tullut tiensä päähän, vaikka ei vanhat ole ehkä noin 4 vuotta.
Seuraavaksi mietin että ostaako uudet aktiivit tilalle. Genelec niin ei oo laadussa vikaa sen jälkeen.heh kiitokset kuitenkin vastauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2994830Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k543012Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn331580Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271262- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.121042Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781021Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais521009Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001