Keittiöremontti putkirempan yhteydessä

keittiöön

Taloyhtiöön on tulossa putkiremppa ja mietinnässä on tehdä keittiöremontti samalla, joskin mitä enemmän kokonaisuuksia katselee, sitä enemmän tulee kysymyksiä. Putkiremppa kattaa keittiön osalta vain putket, uuden hanan ja sekoittajan.

Lähes järjestäen eri firmat ehdottavat mdf-kalusteita, joillakin tutuillani osa kalusteista on vuosien jälkeen turvonneet. Nykyinen keittiöni on 60-lukua ja rempan yhteydessä ainaskin allaskaappi menee vaihtoon, mutta sitten pitäisi miettiä mitä tehdä astiankuivauskaapille sen lisäksi että vastakkaiselle seinälle tulisi työtaso ja yläkaapistot.

Millaisia kokemuksia eri materiaaleista murolaisilla on? Entä hyväksi (mutta kohtuuhintaisia) koettuja firmoja? Keittiöni koko on noin 8m2 eli kyse ei ole mistään suuresta keittiöstä. Yhdessä laatukeittiöitä ulkomailta mainostavassa keittiöfirmassa esittelivät astiakuivauskaappia, jossa hennon kuivausritilän alla oli vielä hennompi muovinen alunen astioista tippuvan veden vuoksi.

Kivinen työtaso on eittämättä hyvä, mutta mikä olisi mahdollisesti toinen hyvä ja kestävä materiaali työtasoksi?

6

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      Ei taida ymmärtää putkiremontin tarkoitusta. Putkiremontilla Sinun rahasi siirretään rakennusyhtiöille ja heitä lähellä oleville piireille.

      Tästä syystä keittiön hankkiminen putkiremontin yhteydessä on ns. tyhmää.

      Kas vastuuseen vedoten putkiremontin pääurakoitsija ei anna Sinun hankkia keittiötä muilta kuin itseltään. Putkiremontin aikana ja 3 kk sen jälkeen et voi asennella keittiötä ominpäin.

      Voit valita niistä keittiöistä, joita pääurakoitsija on armollisesti hyväksynyt, vähiten inhottavan.

      Voit siis unohtaa tämän palstan ja keittiökaupat kokonaan. Odotat vain kutsua pääurakoitsija ja isännöitsijän järjestämään kolhoosin keittiönvalintaan ja otat vastaan, mitä korkeaa hintaa vastaan myydään.

      Jos haluat oikeasti valita keittiötasoja, joudut ostamaan omakotitalon sitä varten.

      • Rempattu

        Putkiremonttiurakoitsijalla ei kyllä ole mitään sanomista keittiökalusteisiin.


      • NickNailer

        Putkiremontin aikana ja 3 kk sen jälkeen osakkaalla ei yleensä ole lupaa tehdä omia remontteja.

        Remontin pääurakoitsija kieltää osakkaiden omat omat remontit vastuusyistä.

        Pääurakoitsija valitsee ne tahot, jotka työmaalle pääsevät, ellei muuta ole sovittu.

        Pääurakoitsija valitsee keittiöurakoitsijat, ellei taloyhtiö ole onnistunut muusta sopimaan. PISTE


      • vilkas.mielikuvitus
        NickNailer kirjoitti:

        Putkiremontin aikana ja 3 kk sen jälkeen osakkaalla ei yleensä ole lupaa tehdä omia remontteja.

        Remontin pääurakoitsija kieltää osakkaiden omat omat remontit vastuusyistä.

        Pääurakoitsija valitsee ne tahot, jotka työmaalle pääsevät, ellei muuta ole sovittu.

        Pääurakoitsija valitsee keittiöurakoitsijat, ellei taloyhtiö ole onnistunut muusta sopimaan. PISTE

        Täyttä huuhaata.


    • keittiöön

      Selvennykseksi keittiöremontti ei kuulu putkiremonttiin vaan jokaisen kuuluu itse hankkia ja maksaa uusi tiskiallaskaappi ja muut.

    • tsemppiäRemppaan

      Putkiremonttia ennen on hyvä tehdä keittiösuunnitelma, niin saa vedet varmemmin oikeaan paikkaan. Esim. Meidän yhtiössä uudet vesiputket porataan kylpyhuoneen seinästä läpi keittiön altaan kohdalle. Ei sinne, mistä nyt tulee: Apkoon alta/takaa.

      Jos itsessä on suunnittelijaa/tekijää, niin minä peukutan Ikeaa. Kahteen asuntoon on sieltä haettu. Voi netissä itse suunnitella, tsekata kuntoon myyjän kanssa liikkeessä ja sitten saat kauppalistan, keräät tavarat ja pinoat peräkärryyn - ja menet hommiin.

      Itsellä ollut 21v kivitasot, jotka aivan ihanat käytössä. Nyt totutellut laminaattitasoon. Mutta esim. Ikeassa on useampi vaihtoehto. Massiivipuut unohtaisin ja ultraohuet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3817
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3119
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2844
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2662
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2413
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      41
      1868
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1205
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1129
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1099
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1099
    Aihe