Mitä tehdä tilanteessa, jossa terveelle lapselle syötetään pillereitä, joilla hän muuttuu eloisasta omasta itsestään ihan hiljaiseksi ja syrjään vetäytyväksi?
Vanhempi on hankkinut jostain yksityislääkäriltä jotain olemattomia diagnooseja. Vanhempi ei lapsen kertomusten perusteella jaksa kunnolla hoitaa häntä, mutta siitä huolimatta tämä henkilö saa olla lapsen lähivanhempi.
Yksityislääkäriltä kuulemma saa mömmötkin ihan vain puhumalla - lapselta ei tietenkään kysytä mitään. Kyseisiin lääkkeisiin liittyvät diagnoosit ovat sellaisia, että niitä ei mitenkään voi olla tällä lapsella. Lapsi on aivan normaali, mukava, nuori ihminen.
Lastensuojeluilmoituksesta ei taida olla apua. Siksi sijoitin tämän tälle palstalle, että kyseinen asia tapahtuu uusperhekuviossa.
Tästä asiasta ei Suomessa juurikaan keskustella. Asenne on se, että tottakai vanhempi haluaa vain lapsen parasta. USA:ssa tähän ilmiöön on havahduttu, mutta sitä ei ole käsittääkseni rikosoikeudellisesti vielä tunnistettu.
Mielestäni on rikos hankkia lapselle lääkkeitä, jota tämä ei tarvitse. Tarkoituksena on ilmiselvästi vain saada ihminen hiljaiseksi, että hänestä ei olisi mitään vaivaa. Mitä voi tehdä?
Kun vanhempi LÄÄKITSEE lapsen HILJAISEKSI?!?
Lapsi_hiljaiseksi
0
109
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli275304Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123865Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403197IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512800Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861308Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2841303- 601183
- 791139
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3961112Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2131086