Kun vanhempi LÄÄKITSEE lapsen HILJAISEKSI?!?

Lapsi_hiljaiseksi

Mitä tehdä tilanteessa, jossa terveelle lapselle syötetään pillereitä, joilla hän muuttuu eloisasta omasta itsestään ihan hiljaiseksi ja syrjään vetäytyväksi?
Vanhempi on hankkinut jostain yksityislääkäriltä jotain olemattomia diagnooseja. Vanhempi ei lapsen kertomusten perusteella jaksa kunnolla hoitaa häntä, mutta siitä huolimatta tämä henkilö saa olla lapsen lähivanhempi.
Yksityislääkäriltä kuulemma saa mömmötkin ihan vain puhumalla - lapselta ei tietenkään kysytä mitään. Kyseisiin lääkkeisiin liittyvät diagnoosit ovat sellaisia, että niitä ei mitenkään voi olla tällä lapsella. Lapsi on aivan normaali, mukava, nuori ihminen.
Lastensuojeluilmoituksesta ei taida olla apua. Siksi sijoitin tämän tälle palstalle, että kyseinen asia tapahtuu uusperhekuviossa.
Tästä asiasta ei Suomessa juurikaan keskustella. Asenne on se, että tottakai vanhempi haluaa vain lapsen parasta. USA:ssa tähän ilmiöön on havahduttu, mutta sitä ei ole käsittääkseni rikosoikeudellisesti vielä tunnistettu.
Mielestäni on rikos hankkia lapselle lääkkeitä, jota tämä ei tarvitse. Tarkoituksena on ilmiselvästi vain saada ihminen hiljaiseksi, että hänestä ei olisi mitään vaivaa. Mitä voi tehdä?

0

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        82
        7076
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7043
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        106
        6143
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5394
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5228
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        60
        5163
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5088
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4575
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        16
        3447
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3370
      Aihe