Olemme tekemässä ensi kesänä keittiöremonttia ja ihan mielenkiinnosta päätin tutustua muutaman keskustelupalstan sisältöön aihepiiristä. Nopeasti kävi selväksi, että yhdelläkään toimittajalla ei ole minkäänlaista laatustandardia. Kaikkia keittiöntoimittajia sekä kehutaan että haukutaan. Onkohan todella näin, että laatu sekä valmisteessa että toimituksessa heittelee laidasta laitaan kaikilla valmistajilla? Kyse on siis lähinnä hyvästä onnesta, että kaikki menevät ns. putkeen remontissa. Vai onko tämä mielikuva syntynyt vain siksi, että näille palstoille voi suoltaa mitä tahansa, totuudesta välittämättä?
Vastaukset 5
- Puustelli
Puustelli paikalle ja homma toimii.
- sardelli-
Ja rahaa palaa rutosti
- Onnistui
1980-luvulla ostin aika epäluuloisena talvet kylmillään pidettävään uuteen hirsimökkiin esittelykeittiönä olleen pyökkipeiliovilla varustetun keittiön kalusteet. Hinta oli muistaakseni 5.000 silloista markkaa. Lähinnä asiantuntijat epäilivät vuodenaikojen lämpötilan vaihtelusta johtuvaa rakoilua ovissa, mutta pelko on ollut turha. Mitään sellaista ei ole ilmennyt, vaikka talvella sisällä on ollut 8-10 astetta pakkastakin. Keittiö on säilynyt erittäin hyväkuntoisena. Selityksenä on ilmeisesti se, että lämpötilat sisällä ovat saaneet laskea ja kohota pikkuhiljaa omia aikojaan vuodenaikojen mukaan. ilman nopeita lämpötilan vaihteluista. Koskaan talvella mökin tulisija ei ole menty lämmittämään. Ratkaisu on toiminut erittäin hyvin.
- Remonttihaluinen
Neljä vuotta sitten ostimme kotimaisesta liikkeestä mökkikeittiön. Ei ollut halvin materiaali mutta ajattelimme että se kestää nuo lämmönvaihtelut talvisinkin. Eli ei ole tasalämpöä ympäri vuoden. Maalatut mdf-ovet ja tasona sekä laminaattia että massiivipuuta. Halusimme välttää ovien reunanauhoitukset, siksi kestävämpi mdf-materiaali ja keittiö tuli muutenkin päivitettyä tähän päivää. Hyvät roskikset, laatikostot jne. ja nyt on ihana kokkailla hyvin toimivassa mökkikeittiössä! Edellinen kotimainen keittiö kesti 30 vuotta mutta kyllä olikin loppuviimein sen näköinenkin!
Minusta tässä kohtaa materiaalilla on väliä eikä kannata ottaa sitä halvinta mahdollista jollei tahdo tehdä näitä remontteja joka viides vuosi:) Lisäksi hinta oli kohdallaan, ei tarvitse rahdata Saksasta saakka kun lähikeittiökin löytyy jos ajattelee kuljetuksia ja päästöjä. Ei se laatu ole saksalaisessa tuotteessa ole sen ihmeellisempi mitä ei suomalaisessa ole. - Remonttihaluinen
Oman keittiön suunnittelu lähtee omasta tarpeesta. Mitkä ovat sinun laatustandarditoiveet? Kaikkiahan haluavat tietty parasta mahdollista mitä rahalla saa mutta pitää miettiä paljonko se saa maksaa myös. Eli kannattaa lähteä kierrokselle valitsemiisi liikkeisiin ensin niin saat tuntumaa ja näet miten itse kukin toimittaja toimii ja voit itse päätellä mitä keittiöltäsi haluat ja kenen kanssa haluat asioida. Totta on että paljon voi mennä pieleen mutta suurin osa kuitenkin onnistuu loistavasti. Paljon on kiinni siitä, miten paljon annat tietoa toiveistasi ja olet aktiivinen. Tietyt asiat kysytään sinulta automaattisesti ja hyvä suunnittelija "onkii" ne sinusta. Kannattaa myös siis kuunnella ja olla kriittinen. Materiaalivalinnat ovat pitkäaikainen valinta ja siihenkin kannattaa perehtyä. Puhumattakaan valaistuksen uusimisesta. Ei ehkä kannata ajatella juuri tämänhetkistä suurinta hottista vaan että investointisi pitää kestää aikaa ja kulutusta. Aina pitää ymmärtää mitä tilaa - siis mitä paperissa lukee. Nämä on syytä käydä huolella läpi suunnittelijan kanssa. Tämän jälkeen toimitus saapuu ajallaan ja uusi keittiö alkaa syntymään kuten olet räätälöidysti halunnut. Ja viimeiseksi, siihen pitää varata aikaa ja miettiä myös ympäristövaikutuksia, ostatko keittiö lähetä vai kaukaa valmistettuna?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3201515Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311239Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html4661037- 62956
- 73942
- 48691
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M104686Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen74683Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl466636- 38612