Totta vai tarua?

remonttia

Olemme tekemässä ensi kesänä keittiöremonttia ja ihan mielenkiinnosta päätin tutustua muutaman keskustelupalstan sisältöön aihepiiristä. Nopeasti kävi selväksi, että yhdelläkään toimittajalla ei ole minkäänlaista laatustandardia. Kaikkia keittiöntoimittajia sekä kehutaan että haukutaan. Onkohan todella näin, että laatu sekä valmisteessa että toimituksessa heittelee laidasta laitaan kaikilla valmistajilla? Kyse on siis lähinnä hyvästä onnesta, että kaikki menevät ns. putkeen remontissa. Vai onko tämä mielikuva syntynyt vain siksi, että näille palstoille voi suoltaa mitä tahansa, totuudesta välittämättä?

5

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puustelli

      Puustelli paikalle ja homma toimii.

      • sardelli-

        Ja rahaa palaa rutosti


    • Onnistui

      1980-luvulla ostin aika epäluuloisena talvet kylmillään pidettävään uuteen hirsimökkiin esittelykeittiönä olleen pyökkipeiliovilla varustetun keittiön kalusteet. Hinta oli muistaakseni 5.000 silloista markkaa. Lähinnä asiantuntijat epäilivät vuodenaikojen lämpötilan vaihtelusta johtuvaa rakoilua ovissa, mutta pelko on ollut turha. Mitään sellaista ei ole ilmennyt, vaikka talvella sisällä on ollut 8-10 astetta pakkastakin. Keittiö on säilynyt erittäin hyväkuntoisena. Selityksenä on ilmeisesti se, että lämpötilat sisällä ovat saaneet laskea ja kohota pikkuhiljaa omia aikojaan vuodenaikojen mukaan. ilman nopeita lämpötilan vaihteluista. Koskaan talvella mökin tulisija ei ole menty lämmittämään. Ratkaisu on toiminut erittäin hyvin.

    • Remonttihaluinen

      Neljä vuotta sitten ostimme kotimaisesta liikkeestä mökkikeittiön. Ei ollut halvin materiaali mutta ajattelimme että se kestää nuo lämmönvaihtelut talvisinkin. Eli ei ole tasalämpöä ympäri vuoden. Maalatut mdf-ovet ja tasona sekä laminaattia että massiivipuuta. Halusimme välttää ovien reunanauhoitukset, siksi kestävämpi mdf-materiaali ja keittiö tuli muutenkin päivitettyä tähän päivää. Hyvät roskikset, laatikostot jne. ja nyt on ihana kokkailla hyvin toimivassa mökkikeittiössä! Edellinen kotimainen keittiö kesti 30 vuotta mutta kyllä olikin loppuviimein sen näköinenkin!
      Minusta tässä kohtaa materiaalilla on väliä eikä kannata ottaa sitä halvinta mahdollista jollei tahdo tehdä näitä remontteja joka viides vuosi:) Lisäksi hinta oli kohdallaan, ei tarvitse rahdata Saksasta saakka kun lähikeittiökin löytyy jos ajattelee kuljetuksia ja päästöjä. Ei se laatu ole saksalaisessa tuotteessa ole sen ihmeellisempi mitä ei suomalaisessa ole.

    • Remonttihaluinen

      Oman keittiön suunnittelu lähtee omasta tarpeesta. Mitkä ovat sinun laatustandarditoiveet? Kaikkiahan haluavat tietty parasta mahdollista mitä rahalla saa mutta pitää miettiä paljonko se saa maksaa myös. Eli kannattaa lähteä kierrokselle valitsemiisi liikkeisiin ensin niin saat tuntumaa ja näet miten itse kukin toimittaja toimii ja voit itse päätellä mitä keittiöltäsi haluat ja kenen kanssa haluat asioida. Totta on että paljon voi mennä pieleen mutta suurin osa kuitenkin onnistuu loistavasti. Paljon on kiinni siitä, miten paljon annat tietoa toiveistasi ja olet aktiivinen. Tietyt asiat kysytään sinulta automaattisesti ja hyvä suunnittelija "onkii" ne sinusta. Kannattaa myös siis kuunnella ja olla kriittinen. Materiaalivalinnat ovat pitkäaikainen valinta ja siihenkin kannattaa perehtyä. Puhumattakaan valaistuksen uusimisesta. Ei ehkä kannata ajatella juuri tämänhetkistä suurinta hottista vaan että investointisi pitää kestää aikaa ja kulutusta. Aina pitää ymmärtää mitä tilaa - siis mitä paperissa lukee. Nämä on syytä käydä huolella läpi suunnittelijan kanssa. Tämän jälkeen toimitus saapuu ajallaan ja uusi keittiö alkaa syntymään kuten olet räätälöidysti halunnut. Ja viimeiseksi, siihen pitää varata aikaa ja miettiä myös ympäristövaikutuksia, ostatko keittiö lähetä vai kaukaa valmistettuna?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2114
    2. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      67
      833
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      833
    4. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      66
      805
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      112
      775
    6. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      732
    7. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      719
    8. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      40
      717
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      693
    10. Salaisuus rakas.

      Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!
      Ikävä
      47
      660
    Aihe