Kerrostalossa mielettömiä riskejä / Loordi

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005084866.html

Mies teki klassisen virheen aamutuimaan – lattiat menivät pilalle

Pelastuslaitos sai sunnuntaina kello kuuden jälkeen hälytyksen Lappeenrannan Voisalmessa sijaitsevaan asuntoon, kun asukas oli nukahtanut suihkussa lattiakaivon päälle. Vettä oli palomestari Juuso Punnosen mukaan tulvinut paitsi asuntoon myös rappukäytävälle.

– Kyseisessä huoneistossa lattiat ovat menneet pilalle ja menevät uusiksi. Ei tiedä, onko rakenteisiin mennyt, Punnonen kuvailee vahinkoa.

Asunto on noin 40–50 neliöinen kaksio.

Punnosen mukaan tiedossa ei ole, kuinka kauan mies oli suihkussa nukkunut.

– En tiedä, olisiko itsekään osannut sanoa ihan tarkkaan. Sen verran, että vettä oli rappukäytävälle mennyt suhteellisen paljon.

Pelastuslaitoksen saapuessa paikalla oli jo huoltomies, joka oli avannut oven. Punnonen kertoo, että ilmoitus vesivahingosta tuli naapurilta, joka oli käynyt soittamassa asunnon ovikelloa ja lopulta soittanut huoltomiehen paikalle.

Pelastuslaitos imuroi ja lastasi vesiä pois.

Suihkun lattiakaivon päälle nukahtaminen ei ole aivan harvinainen vesivahinkojen syy. Esimerkiksi viime marraskuussa Turussa vesi valui kuudennen kerroksen asunnosta pyöräsuojaan asti, kun mies oli nukahtanut varhain lauantaiaamuna suihkuun.

Viime vuoden toukokuussa puolestaan suihkuun nukahtanut mies tuomittiin vahingonkorvauksiin aiheutettuaan mittavat vesivahingot. Hovioikeus tuomitsi miehen maksamaan yli 20 000 euroa taloyhtiölle vahingonkorvauksia.
16594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sanotaan vaan niinkuin asia on: sammunut.

Äänestä

Vai että kerrostalossa mielettömiä riskejä.
Pesuhuoneen kaivon päälle ei sitten voi nukahtaa/sammua omakoti-, rivi- taikka paritalossa?
Eli kerrostalossa on ainoat kaivot minkä päälle voi nukahtaa/sammua?

Äänestä
  • >Vai että kerrostalossa mielettömiä riskejä.
    > Pesuhuoneen kaivon päälle ei sitten voi nukahtaa/sammua omakoti-, rivi- taikka paritalossa?

    OK-ladossa isännän sammumiset ei tule naapurien tietoon kuin siinä tapauksessa, että isäntä sammuu kesken ruoanlaiton -> päälle jäänyt liesi sytyttää tulipalon, jossa OK-elmeri kuilee. Yleisimpiä palokuolematapauksia tämä ja tosiaankin niin, että syrjäinen OK -lato alkoholisoitunut & jossain määrin syrjäytynyt asukki. Siis normi OK-"ruhtinas".

    Eikä tuosta kannata huolta kantaa - jos näin käy, niin se on OK-elmeristä henki vek = ei tarvi hävetä naapurien kommentteja ;-D

    Äänestä

  • Ok-talossa ei ole riskiä että oma asunto saa vesivahingon kun naapuri sammuu lattiakaivon päälle. Kyllä tuossa alapuolinen asunto ainakin vaurioituu kun katosta alkaa tippua vettä. Myös naapurin tekemä astianpesukoneen kytkentä voi pettää ja saat siitäkin osasi sitten kerrostalossa. Loordille ei kävisi kuinkaan jos sattuisi sammumaan suihkuun lattiakaivon päälle, pesuhuoneen yhteydessä oleva saunan lattiakaivo vetäisi vedet ennen kuin ne nousisivat pesuhuoneen kynnyksen yli muualle taloon.

    Äänestä

  • Ok----Loordi kirjoitti:

    Ok-talossa ei ole riskiä että oma asunto saa vesivahingon kun naapuri sammuu lattiakaivon päälle. Kyllä tuossa alapuolinen asunto ainakin vaurioituu kun katosta alkaa tippua vettä. Myös naapurin tekemä astianpesukoneen kytkentä voi pettää ja saat siitäkin osasi sitten kerrostalossa. Loordille ei kävisi kuinkaan jos sattuisi sammumaan suihkuun lattiakaivon päälle, pesuhuoneen yhteydessä oleva saunan lattiakaivo vetäisi vedet ennen kuin ne nousisivat pesuhuoneen kynnyksen yli muualle taloon.

    Juuri näin. OK-talossa naapuri ei voi toimillaan aiheuttaa vesivahinkoa, kuten kasarmilla.

    Äänestä

  • ok-paronl kirjoitti:

    Juuri näin. OK-talossa naapuri ei voi toimillaan aiheuttaa vesivahinkoa, kuten kasarmilla.

    Heh, kyllä se vesi meillä rivikassullakin menisi ensin saunaan. Vai onko saunoja vain ok-taloissa?

    Äänestä

  • rv-GRAND-MASTER kirjoitti:

    Heh, kyllä se vesi meillä rivikassullakin menisi ensin saunaan. Vai onko saunoja vain ok-taloissa?

    Kerrostaloasuntojen saunoissa ei ole saunassa lattiakaivoa, vain pesutilassa.

    Äänestä

  • rv-GRAND-MASTER kirjoitti:

    Heh, kyllä se vesi meillä rivikassullakin menisi ensin saunaan. Vai onko saunoja vain ok-taloissa?

    > Vai onko saunoja vain ok-taloissa?

    Pitää muistaa se pieni ero. Laardi asuu rintsikassa, jossa sauna on piharakennuksessa. Päärakennuksessa on juokseva vesi vain, jos sankoa kantava äitimuori on juoksutuulella.

    Em. selittää myös Laadin intoilun pihapuskiin kuseskelusta. Kätevämpää näin kuin kyykkiä puuceessä.

    Äänestä

Heh taitaa olla lordilla näin ok-talossaan että lattiakaivoa ei ole, tiedänpä erään kt-saunan jossa kolme lattiakaivoa, kaksi pesuhuonessa ja yksi saunassa ja määräysten mukaan se pitää olla nykyään saunassakin se kaivo, mutta vanhemmissa taloissa ei kyllä ole saunassa sitä kaivoa jos on saunaakaan.
Tekeekö lordi tarpeensa sinne lattiakaivoon, siinä nimittäin säästää ja näinhän matutkin tekevät tarpeensa lattiakaivoon kun kehitysmaissa on vain reikä lattiassa.

Äänestä
  • Joskus Loordi suihkun yhteydessä päästää aamulla suolen tyhjäksi samalla vähän sormella auttaen, uloste liukenee hyvin lämpimään suihkuveteen ja menee lattiakaivon kautta viemäriin, ellei nyt ihan ummetusta ole ja kovaa ulostetta tule. Näin säästää taas yhden turhan vettä tuhlaavan WC:n vedon.

    Loordin asuessa opiskelijana keskustassa pienessä saunallisessa kerrostalokämpässä, ei saunassa lattiakaivoa ollut. Talo oli vuodelta 1986.

    Nyt Loordilla on kaksi kaivoa eli sauna ja pesutilat ja heti pesutilan ulkopuolella kodinhoitohuoneessa taas yksi kaivo.

    Äänestä

  • Ok----Loordi kirjoitti:

    Joskus Loordi suihkun yhteydessä päästää aamulla suolen tyhjäksi samalla vähän sormella auttaen, uloste liukenee hyvin lämpimään suihkuveteen ja menee lattiakaivon kautta viemäriin, ellei nyt ihan ummetusta ole ja kovaa ulostetta tule. Näin säästää taas yhden turhan vettä tuhlaavan WC:n vedon.

    Loordin asuessa opiskelijana keskustassa pienessä saunallisessa kerrostalokämpässä, ei saunassa lattiakaivoa ollut. Talo oli vuodelta 1986.

    Nyt Loordilla on kaksi kaivoa eli sauna ja pesutilat ja heti pesutilan ulkopuolella kodinhoitohuoneessa taas yksi kaivo.

    Mutta tuossahan kuluu lämmintä vettä. Väittäisin, että vessan veto maksaa vähemmän kuin lattiakaivoon ulostaminen ja lämpimällä vedellä huuhtelu.

    Äänestä

Tarina opettaa: Viina on hyvää mutta ei halpaa....Sama laulu kuin rattijuopoille; Minkä taakseen jättää ,sen edestään maksaa ja kalliisti....

Äänestä

Onkos loordi tämä joka asuu tulevassa hometalossa?

Äänestä
  • Se+asuu+nykyisessä+hometalossa.+Onhan+"ainoastaan"+91+%:ssa+OK-latoja+kosteusvaurio+ja+kolmasosassa+näkyvää+homekasvua.++Tiedot+muutama+vuosi+sitten+Sisäilmastoseminaarissa+julkistetusta,+laajasta+kartoituksesta,+jossa+OK-latoja+arvioitiin+kuntoarvion+menetelmin,+siis+pääasiassa+silmämääräisesti+&+rakenteita+avaamatta.+Varmasti+jäi+vielä+monta+vauriota+löytämättä.Parhailla+sankareilla+kukki+home+lastenhuoneen+seinällä,+mutta+loordi+vetää+kaksin+käsin+viinaa+pyyhkiäkseen+tämä+mielestä.+Korjaus+maksaa+ja+on+sitä+paitsi+tarpeeton,+koska+ongelma+ei+näy+ulos+=+kulissit+pysyy+pystyssä+ja+netissä+voi+esittää+rahamiestä!+IV-kone+jos+on,+niin+se+pidetään+pois+päältä+tai+korkeintaan+poissaoloteholla,+koska+maksaa.+Radonpitoisuutta+ei+mitata+-+tästä+HS+kirjoitteli+ihan+äskettäin+(eilen?).+Maksaahan+mittauspurkki+40-60+€+ja+vielä+enemmän+maksaa,+jos+pitoisuus+osoittautuukin+haitallisen+korkeaksi.+Pitäisi+asentaa+radonimuri,+tiivistää+rakenteita,+käyttää+sitä+iv-konetta.+Moinen+maksaa+=+kauhea+ajatuskin.+Mieluummin+pysytään+tyhminä+ja+tietämättöminä.

    Äänestä

  • Tuollaisia höpö-höpö tutkimuksia. Jos tarpeeksi tutkitaan niin homeita on ihan kaikkialla kuten bakteereita ja viruksiakin, kaikissa kerrostaloasunnoissakin on hometta kuten kouluissa ja sairaaloissa, kirjastoissa jne. Uusissa omakotitaloissa ei hometta ole, siis siten että voisi puhua mistään homehtumisesta tai homevauriosta. Ei ainakaan Loordilla. Koko homehössötys on muutenkin ihan turhanpäiväistä. Etelän maissa jokaisessa, toistan, jokaisessa hotellissa missä Loordi on asunut on pesutiloissa haissut home mutta mitä sitten. Ja kerrostalojahan umpibetonista tehtynä ne etelän hotellitkin ovat. Loordilla on ollut ainakin kolmella työpaikalla hometta ja paljon, kahdella terveysasemalla ja yhdessä sairaalassa ja myös yliopistossa kellaritiloissa sitä vasta olikin. Enemmän nuo kaikki betonirakenteisia kerrostaloja muistuttavat kaikki kuin ok-taloja. Pieni hajuhaittahan siitä on, mutta ei muuta. Omassa talossa on erinomaiset rakenteet viimeisen päälle ja ilmanvaihto viimeisen päälle ja talossa on raikas ja puhdas sisäilma eikä homeesta tietoakaan. Loordi haistaa heti homeen, tunnistaa sen hajun, on niin monella homekesämökillä, homesairaalassa, homekoulussa ja homeisella yliopistolla ollut. Vain kesämökit näistä etäisesti ok-taloja muistuttavat, lähinnä siis vanhaa 50-luvun rintsikkaa ja kylmillään pitäminen mökkien kohdalla ne mökit homehduttavat olemattoman ilmanvaihdon ohella. Yhdelläkään yksityisomistuksessa ennen 90-lukua rakennetulla mökillä jossa ei haisisi "mökille" eli mikrobivauriolle ei Loordi ole käynyt, paitsi muutamassa harvassa hyvin pidetyssä jatkuvassa ympärivuotisessa säännöllisessä käytössä olevassa hirsimökissä, joissa lämmitys ympäri vuoden riittävällä teholla. Lomaosakemökeissä ei haise home vanhemmissakaan eikä Lapin mökeissä yleensä (kuiva ilma?), mutta pahimpia ovat meren rannalla olevat melko uudet jopa 90-luvun mökit, joilla ei talvisin käydä (erityisen kostea ilma?)

    Äänestä

Todellisia riskipesiä. Jep taivahan totta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ok----Loordi kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005084866.html

Mies teki klassisen virheen aamutuimaan – lattiat menivät pilalle

Pelastuslaitos sai sunnuntaina kello kuuden jälkeen hälytyksen Lappeenrannan Voisalmessa sijaitsevaan asuntoon, kun asukas oli nukahtanut suihkussa lattiakaivon päälle. Vettä oli palomestari Juuso Punnosen mukaan tulvinut paitsi asuntoon myös rappukäytävälle.

– Kyseisessä huoneistossa lattiat ovat menneet pilalle ja menevät uusiksi. Ei tiedä, onko rakenteisiin mennyt, Punnonen kuvailee vahinkoa.

Asunto on noin 40–50 neliöinen kaksio.

Punnosen mukaan tiedossa ei ole, kuinka kauan mies oli suihkussa nukkunut.

– En tiedä, olisiko itsekään osannut sanoa ihan tarkkaan. Sen verran, että vettä oli rappukäytävälle mennyt suhteellisen paljon.

Pelastuslaitoksen saapuessa paikalla oli jo huoltomies, joka oli avannut oven. Punnonen kertoo, että ilmoitus vesivahingosta tuli naapurilta, joka oli käynyt soittamassa asunnon ovikelloa ja lopulta soittanut huoltomiehen paikalle.

Pelastuslaitos imuroi ja lastasi vesiä pois.

Suihkun lattiakaivon päälle nukahtaminen ei ole aivan harvinainen vesivahinkojen syy. Esimerkiksi viime marraskuussa Turussa vesi valui kuudennen kerroksen asunnosta pyöräsuojaan asti, kun mies oli nukahtanut varhain lauantaiaamuna suihkuun.

Viime vuoden toukokuussa puolestaan suihkuun nukahtanut mies tuomittiin vahingonkorvauksiin aiheutettuaan mittavat vesivahingot. Hovioikeus tuomitsi miehen maksamaan yli 20 000 euroa taloyhtiölle vahingonkorvauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu