Hei. Olen 14-vuotias nuori. Saako isäpuoleni estellä minua poistumasta keittiöstä? Hän siis ihan otti minusta kovaa kiinni ja tönäisi takaisin kun olin poistumassa. Halusin poistua, sillä mielestäni minun ei tarvitse sietää huutamista varsinkaan kun en ole tehnyt mitään. Kiitos jo etukäteen kaikista vastauksista.
Nuoreen koskeminen ja estely
8
216
Vastaukset
- homojenhomo
Kunnioita vanhempia.
Kyllä minä äitiäni kunnioitankin, mutta saako isäpuoleni tehdä minulle noin?
- kymppimutsi
Fyysinen koskemattomuutta pitää kunnioittaa, huutoa ei myöskään tarvitse kuunnella, ongelmista puhuisin ensin äidin kanssa - lisää neuvoja saa konkreettisesti nuorten tukipuhelimesta (esim nuorten kriisipuhelin, ks www.nuortenelama.fi ).
Jaksamista! Elämä on joskus yhtä suttua, mutta asioilla on tapana järjestyä. - homojenhomo
Toivon, että en herää aamulla. Loputon kärsimykseni loppuisi.
- 4974869
Laki kieltää lapsen ruumiillisen kurittamisen, mutta ilmeisesti aivan siihen asti ei olekaan menty. Vanhemmalla on aika pitkälle oikeus esimerkiksi erilaiseen estelyyn. Jos sinusta on kuitenkin otettu kiinni niin kovaa, että olet saanut mustelmia, sitä ei enää tarvitse sietää. Tönäisyn kohdalla summittainen raja voisi mennä siinä paikkeilla, että nurin asti ei saa enää töniä, sillä siinä on jo loukkaantumisen vaara.
Sosiaaliviranomaiset voivat toki keskustella vanhempien kanssa, vaikka nämä eivät varsinaisesti millään yksittäisellä teolla olekaan rikkoneet lakia. Jos sinulle esimerkiksi mielestäsi huudetaan alituiseen ilman syytä vastalauseistasi huolimatta, siltä taholta voi lähteä hakemaan apua. Kertomasi perusteella minusta kuulostaa siltä, että isäpuolesi on syyllistynyt lievään pahoinpitelyyn ylittämällä sallitun voimankäytön rajat, jos sitä sallittua voimankäyttöä olisi ko. tilanteessa edes ollut...
Sanoisin kuitenkin silti, että jos asut saman katon alla, niin sinun on syytä ottaa ne isäpuolesi valitukset vastaan ihan niin kuin ne olisivat äitisi antamia.Riippuu täysin sukupuolesta.
Varmaan olisi kai järkevää ekana kertoa suoraan isälle mitä mieltä oot sen käytöksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614368KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1483139Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472458Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?482370- 982025
- 241883
- 301606
- 231602
- 1531445
- 341233