Lehtikuvaus pokkarikameralla

35253478

6

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklkg

      Erinomaisissa olosuhteissa voit saada käyttökelpoisia kuvia, ainakin jos lehdessä ei olla kovin nirsoja (nykyäänhän huolitaan jopa kännykkäkuvat). Mutta hiukankaan heikommissa oloissa, esim. pilvisenä marraskuisena päivänä ihan ulkosalla, sisätiloista puhumattakaan, laatu ei vaan riitä.

      Jos pokkarilla haluat pärjätä, katso vähintään 1" kennoisia, valovoimaisella objektiivilla. Samalla hinnalla tosin saisit myös järkkärin, mutta et kovin laadukasta objektiivia.

      Silläkin on merkitystä, missä haluat niitä kuvia julkaista. Vieläkin on olemassa sellaisia medioita, joihin ei kelpaa muuta kuin järkkärillä otetut kuvat.

      • Mikon_kamera

        "Vieläkin on olemassa sellaisia medioita, joihin ei kelpaa muuta kuin järkkärillä otetut kuvat." Höpsis.

        Jos kuvan tekninen ja "taiteellinen" laatu on riittävä, niin ei siinä aleta EXIFistä penkomaan kameran merkkiä ja mallia. Kuva joko kelpaa tai ei.

        Lehtikuvauksessa kuitenkin ollaan usein tilanteessa, jossa olosuhteet ovat kehnot ja kuva pitää silti syntyä. Pieni kenno ja f/6,3 valovoima telepäässä on aika kehno työkalu verrattuna "oikeaan" lehtikuvauskameraan (sanotaan vaikka Canonin ja Nikonin lippulaivat) ja f/2,8 teleoptiikkaan, välillä 20-85mm vähintään f/1,8. Kun ottaa herkkyyseron ja optiikan valovoiman huomioon syntyy niillä parempi kuva vielä parikymmentä kertaa pimeämmässä kuin tuolla näpsällä. Lisäksi vielä kunnollisen kaluston tuomat mahdollisuudet terävysalueella kikkailuun, joka on ihan olennaista kuvajournalismissa. Pienikennoisella näpsällä kaikki on läpiterävää.

        Tietysti ammattilehtikuvaajan kalustosatsin hinta on helposti satakertainen tuon pokkarin hintaan verrattuna. Pikaisesti ynnättynä minun käyttööni annettu kalusto noin 200 kertainen hinnaltaan (D4, D800 ja lähes kaikki valovoimaisimmat optiikat 11 kpl 14-400mm). Eikä tähän ole laskettu valaisukalustoa.

        Toki minäkin olen varakamerana käyttänyt pokkaria, ja joissain tilanteissa se toimii ihan ok, mutta jotain rajaa sentään.

        Mitä sitten kertonee lehtikuvauksen arvostuksesta ja tulevaisuudesta se, että tällaista vakavissaan (?) edes kysytään.


    • Pieni kenno ja vielä CCD ja huono valovoima. Hyvä kännykkäkin on parempi.

    • Canonisti______minäkin

      Komppaan kännykkää vs. tuo pokkari. On hyviäkin pokkareita, kuten Fujin X100 sarja, joilla saa aikaan painokelpoista jälkeä, joka kelpaa mihin vain painotuotteeseen.

      Edullisin tapa saada hyvää jälkeä on perus järkkäri ja siihen hyvä objektiivi. Jos kuvataan sisällä, tarvitaan lisäksi kääntyväpäinen salama. Esimerkiksi setti Nikon D3300 f/1.8 35 mm Godox TT685N toimisi varmaan.

      Jos pääosa kohteista on ihmisiä, silloin lyhyt tele on hyvä ratkaisu. Esimerkiksi Canon 1300D f/1.8 50 mm STM Godox TT685C toimisi. Huonot zoomit kannattaa kiertää kaukaa.

      Jos ei ole tarvetta ostaa valtion hankintasäännöllä, vain halvin on kyllin hyvää, ostaisin itse Fujin tai Olympuksen rungon ja siihen pari hyvää primea, vara-akun sekä tehokkaimman salaman mitä merkiltä saa. Tuossa tilanteessa voi jo harkita normaalizoomiakin, mutta ne ovat suuria ja painavia verrattuna hyvin valittuun prime pariin.

    • safsetse

      Jos on kyse perinteisestä sanomalehdestä niin siihen kelpaa melkein mikä tahansa, jolla on uutisarvoa. Sanomalehtipaperille ei millään opilla hyvää kuvaa saakaan.
      Paremmalle paperille painetut aikakausilehdet ja varsinaiset kuvalehdet on vaativampia laadunsuhteen.

      Riippuu, mitä kuva esittää ja onko aiheesta olemassa parempia kuvia. Kuvan sisältö, sanoma on tärkein, ei täydellinen tekninen laatu.
      Kännykkäkuvia julkaistaan nykyään paljon, mutta jos yrität olla jotain ansaitseva lehtikuvaaja ei pelkkä kännykkä riitä.

    • Ota mieluummin pokkari tuuman kennolla niin alkaa pelittämään!

      Tuo mainitsemasi on 1/2,3 tuuman kennolla varustettu eikä siten enää oikein kehityksen kärkeä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      178
      8073
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4388
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4018
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      151
      3285
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3086
    6. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      48
      2880
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2770
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2486
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      274
      2096
    10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      61
      2068
    Aihe