Minulla on syyteharkinnassa asia. Takavarikossa on omaisuuttani. Takavarikko oli ensin 4 kuukautta ja sitten sitä jatkettiin vuodella. Nyt tämä takavarikko alkaa loppumaan. Miten on, alkaako syyttäjä tutkimaan minun asiaani, ennenkuin takavarikko päättyy vai voidaanko omaisuuteni palauttaa ilman syyttäjän asiaan puuttumista. Odotan syyttäjän päätöstä ja olen sata varma, että tulee syyttämättäjättämis päätös, mutta syyttäjä ei ole ehtinyt paneutua minun juttuuni..
Syyteharkinta ja takavarikko ?
löysähirsipuu
2196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Miten on, alkaako syyttäjä tutkimaan minun asiaani, ennenkuin takavarikko päättyy vai voidaanko omaisuuteni palauttaa ilman syyttäjän asiaan puuttumista."
Emme me voi tietää, alkaako tutkimaan vai ei. Jos syyttäjä ei nosta syytettä (eli toimita asiakirjoja käräjäoikeuteen) takavarikon voimassaoloaikana, se raukeaa ja voit hakea tavarasi pois (elleivät ole jotain sellaista, jonka hallussapito itsessään olisi kielletty).
Ei ole mitään laittomia tavaroita. Pitääpä vielä odotella. Kohta h-hetki lähestyy. kiitos vastauksesta