Lataamisen todistaminen

4988867

Mikä riittää todisteeksi? Jos käyttää jotain suojaa, kuten VPN tai TOR, niin jääkö siitä silti joku jälki? Ja vaikka jäisikin, mistä kukaan pystyy todistamaan, että se elokuva on ollut juuri se elokuva, eikä vaikka joku täysin laillinen videoklippi, ellei he itse tule sitä sinun koneeltasi tarkistamaan?

1

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruutitynnyri-

      Lataamisen todistaminen tapahtumana kyllä onnistuu useimmissa tapauksessa tarvittavalla osaamisella ja kikkailulla jopa tietokone-tasolle asti. Mutta sen todistaminen, kuka siihen tietokoneeseen henkilökohtaisesti latasi, ei sitten onnistukkaan käytännössä kuin seisomalla tekohetkellä lataajan selän takana tai hänen itsensä tunnustuksella. Ja juurikin tämä jälkimmäinen seikka on se olennainen kysymys syyllistä haettaessa, kun ollaan oikeusvaltiossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      39
      2369
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1416
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe