Kissojen flunssa(ko?)

PärskivätKatit

Ensin pärski mun koira ja oli hyvin flunssaisen oloinen, nyt hiljalteen alkaa menee ohi. Mut nyt. Mun 2 kissaa kolmesta on alkanu pärskimään :/ ei oikee oo ottanu selvää että tarttuuko koiran flunssa kissoihin, mutta näin ilmeisesti on? Kissat nimittäin sisäkissoja nii ei oo voinu ulkookaa saada mitää pöpöjä. Täälä ollu myös ihmisetki flunssassa, kaikki näköjää nyt kipeenä:D mut outoa silti. Onko jotain hoitokeinoja vai paranevatko vaan itestään? Ja siis sairastuuko terveet kissat flunssaan ees? Mulla ollu kissoja aijemminki, myös vuosia sitten pari ulkokissaa eikä ykskää oo ollu flunssassa koskaan.

3

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitästäälläkyselet

      Huolestuttavaa, miten vähän lemmikkejä pitävä tietää niille tyypillisistä sairauksista ja tartuntaperiaatteista. Sillä ei ole mitään väliä, ulkoilevatko kissat vai eivät - sinä ja toivottavasti koirakin ulkoilette. Kissoilta jopa hengen vieviä tartuntatauteja voi siis kulkeutua sisälle sinun tai koiran mukana, mikä onkin syy sille, että sisäkissatkin on syytä rokottaa.

      Miksi sinä ylipäätään kyselet täällä, josko flunssaoireet saattaisivat kadota itsekseen? Siksikö, että haluat päästä mahdollisimman halvalla, tai mieluiten ilmaiseksi? Sitä ei täällä kukaan osaa kertoa, sillä diagnoosia on paha tehdä etänä. Kissat on vietävä eläinlääkärille, jotta flunssaoireiden aiheuttaja selviää. Vasta silloin voi eläinlääkäri kertoa, tarvitseeko asialle tehdä jotain.

    • lekuriin

      Sehän riippuu ihan siitä mikä flunssan aiheuttaa! Järki käyttöön! Hyvällä tuurilla menee ohi itsekseen ja huonolla tuurilla kyseessä on viirus, joka tappaa kissat. Ei kannata koetella onnea vaan suksia eläinlääkäriin ja sassiin. Varsinkin jollei niillä ole edes rokotukset kunnossa.

    • jössessentään

      Sisäkissatkin voivat saada sairauksia ja matoja ihan siinä missä ulkona liikkuvatkin, varsinkin jos ovat vielä kaiken lisäksi myös rokottamattomia ja madottamattomia. Koiran flunssa tuskin kissoihin tarttuu, voi olla nenäpunnki tai sitten ei. Vie kissat tutkittavaksi lääkäriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      74
      1420
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      957
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      882
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      828
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      704
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      46
      612
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      608
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      603
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      50
      564
    Aihe