Valokuvien luvaton käyttö - korvaus

SampsaL

Eräs toinen yritys käytti luvatta yrityksemme ottamia (tuote)valokuvia (5 kpl) markkinoinnissaan useilla eri nettisivuilla.

Olemme pieni yritys, eikä tässä vaiheessa ole mahdollista tiedustella asiaa lakimieheltä.

Osaako joku sanoa, minkälaisia korvauksia olemme oikeutettuja saamaan oikeuksiamme loukanneelta yritykseltä=

15

3686

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OikeudenRitari

      Normaali käyttöpalkkio kuvista voisi olla luokkaa 100-150€/kpl. Tällaisissa tapauksissa oikeus on tavallisesti hyväksynyt noin kolminkertaisen laskutuksen. Ottakaa sivut talteen ja laskua perään.

    • hoookooo

      Suomessa korvaus on 2500€ per kuva.
      Esim jemkeissä summa on kymmenkertainen.

      • Mistä kuvasta olet saanut moisen korvauksen? Laitapa linkki kuvaan jotta saamme sitä ihmetellä! Onkohan tuossa mitään realismia?

        Ilman linkkiä tuomitsen sinut jaskan jauhajaksi!


    • Miten ajattelet niiden päätyneen sille toiselle yritykselle?

      Jos laitat nettiin niin tee se aina sen verran pienellä erottelulla jotta se juuri nettikuvassa näyttää hyvältä niin se ei ainakaan parane jos se siitä kopioidaan ja käytetään uudelleen.

      Oletko varma jotta ne ovat kopioita vai olisivatkohan uudelleen kuvattuja teidän kuvianne mallina käyttäen? Tai muutoin vain saman näköisiä, onhan vaikkapa kaulin saman näköinen riippumatta siitä kuka kuvan ottaa?

      • 1020304050

        Digitaalista tietoa, kuten kuvia netissä voi kopioida täysin häviöttömästi, joten se kuvan pienentely ei estä ja se haittaa kaikkia asiallisia käyttäjiä . . .

        Jos haluaa netissä myydä jotakin, niin kyllä se kannattaa laittaa hyvät kuvat silläkin riskillä, että joku ne kopioi luvatta. Ensisijainen tarkoitus lienee kuitenkin myydä tavaraa, eikä kuvien oikeuksia. Se menetys mitä niistä kuvista saattaa tulla on aika marginaalinen, mutta se menetys mikä jää syntymättömistä kaupoista on äkkiä merkittävä.

        Eli hyvät, myyvät ja laadukkaat kuvat nettiin.


      • 1020304050 kirjoitti:

        Digitaalista tietoa, kuten kuvia netissä voi kopioida täysin häviöttömästi, joten se kuvan pienentely ei estä ja se haittaa kaikkia asiallisia käyttäjiä . . .

        Jos haluaa netissä myydä jotakin, niin kyllä se kannattaa laittaa hyvät kuvat silläkin riskillä, että joku ne kopioi luvatta. Ensisijainen tarkoitus lienee kuitenkin myydä tavaraa, eikä kuvien oikeuksia. Se menetys mitä niistä kuvista saattaa tulla on aika marginaalinen, mutta se menetys mikä jää syntymättömistä kaupoista on äkkiä merkittävä.

        Eli hyvät, myyvät ja laadukkaat kuvat nettiin.

        Montako kertaa jpg kuvaa voi tallentaa uudelleen riippuu paljon kuvan pakkausasteesta. Nollapakkauksella muutaman kerran mutta reippaammin pakattuna siihen alkaa ilmaantua virheitä muutaman kerran jälkeen.

        Kyn kuvat laittaa vaikka pienelläkin pakkauksella mutta vain täysHD erottelulla niin kopioija ei siitä suurta julistetta saa hyvänlaatuisena vaikka sen laatu ei lataamisesta huononisikaan. Tuohan on noin 2 Mpix kuva tuollainen täysHD, kameroiden erottelu on sen sijaan yleensä 15 - 50 Mpix joten pyytämällä saa sitä laatua eli erottelua julmasti lisää.

        Itse en ole kovinkaan kateellinen jos joku kuviani käyttää mutta muunkinlaista porukkaa näyttää löytyvän.


      • Anonyymi

        Kai sen nyt heti huomaa onko sama kuva... 😅
        Miten epäilet päätyneen...
        Talkenna kuva ja sitä rataa....


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kai sen nyt heti huomaa onko sama kuva... 😅
        Miten epäilet päätyneen...
        Talkenna kuva ja sitä rataa....

        Aikoinaan, siis tuon keskustelun aikaan kokeilin tuota. Kopioin ja tallensin jpg kuvaa monia kertoja peräjälkeen, siis sitä samaa kuvaa. Riippuan siitä millaisiksi olin jpg asetukset laittanut niin parhaalla laadullahan sen sai tehdä moneen kertaan ennen kuin siihen tui helposti huomattavia muutoksia.


    • Kuvaajayrittäjä
      • Tuskin moinen on mahdollista kun Alkostakaan ei tahdo saada edes 96% pirtua joka olisi tosi hyvää ikkunanpesussa. Sillä kun voisi pestä ikkunat pakkasellakin.

        Vaikeaa edes kuvitella paljonko on rahassa mitattuna nuo ilmoittamasi prosenttimäärät. Olisi syytä ollut kertoa myös vertailuarvo josta nuo prosentit lasketaan. Nyt se menee jaskan jauhannan piikkiin.


      • OikeudenRitari

        Voi tarkistaa vaikka STT-Lehtikuvan käyttötaksat nettikäytöstä, ja siihen sitten 300-500% luvattomuuslisää. Näitä on mennyt läpi oikeudessa ennenkin osapuilleen ilmoitetuilla korvauksilla.


      • OikeudenRitari kirjoitti:

        Voi tarkistaa vaikka STT-Lehtikuvan käyttötaksat nettikäytöstä, ja siihen sitten 300-500% luvattomuuslisää. Näitä on mennyt läpi oikeudessa ennenkin osapuilleen ilmoitetuilla korvauksilla.

        Laitapa linkki noihin tuomioihin! Tai uutisiin joissa niistä kerrotaan! Muutoin laitan jaskapuheiden lootaan.


    • miljoonakorvaukset

      Korvaukset on aina suhteessa vahinkoon tai saatuun hyötyyn jotta ihan pelkät tuotekuvat laiskuuden takia napattuna suoraan netistä tuskin tuo isoja korvauksia.

      Toinen asia on, että teon tahallisuuskin pitää pystyä osoittamaan muuten jäänee korvaukset kokonaan saamatta ja oikeuskulut omaan piikkiin.

    • Anonyymi

      100€ per kuva eli 500 euroa jos 5 kuvaa.
      Monesti luullaan että valkoisella taustalla varustetut tuotekuvat olisivat jotenkin vapaata riistaa, mutta tuotekuvatkin nauttivat tekijänoikeuslain lähioikeudellista suojaa.

    • Anonyymi

      Kuvaston hinnoitteluviite:

      https://kuvasto.fi/lupahinnasto/

      ps. >>Lupahakemukset käsittelemme noin viikon kuluessa. Suosittelemme kuitenkin varaamaan lupaprosessille riittävästi aikaa. Jos teoksen käyttö on jo toteutunut ja käyttölupaa haetaan jälkikäteen, katsotaan toteutunut käyttö luvattomaksi. Tällöin perimme luvasta korvaushinnan lisäksi 30 prosentin lisämaksun.<<

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      137
      3832
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      66
      2702
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      49
      2689
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      85
      2483
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      33
      2350
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      105
      1458
    7. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      82
      1312
    8. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      637
      1306
    9. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      163
      1153
    10. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1066
    Aihe