Järvet ja jäljet

Ei paljon järvellä liikkuminen tuosta parane. Ellei vesisateet muuta kaljamaksi, kävellenkään ei tarvitse edes liukuesteitä, eik.ä nietos vaivaa
Jäniksiä on, jolloin on loogista, ettei ilveksen jälkiä löydy. Huolestuttavasti myös supin jälkiä olin näkevinäni. Olisiko loukkujen aika?

6

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seuratkaamme

      Vesi on nousussa ja railoja löytyy. Saas nähdä tuleeko vettä jo jäälle.

    • jälestäjä

      Nyt voisi panna pystyyn veikkauksen, koska Siikasaaren riutta alkaa saamaan aikaan vettä jäälle. Ei muuten ollu tuotu puita laavulle ja kohta on hiihtolomat.

    • jälestäjä

      Ilveksistä vielä sen verran, että neljä havaintoa on kahdessa kuukaudessa kirjattu Hirvensalmen ympäristössä. Otavan suuntaan on sitten jo 20.

    • seuratkaamme

      Ei vettä jäällä vielä missään. Saisi tulla vähän lunta. Nyt jäljet ei kestä. Sulaa hetkessä, eilisetkin. Taitaa olla muuten supeja (?)

    • ennustajako

      Ei sinne vettä tulekaan, jos ei jääkansi romahda. Kissakoskella alkaa juoksutukset lupaehtojen edellyttämää, ilmeisen puuttuvaa, kevättulvaa varten. "Juoksutukset" menee turbiinin läpi, vain kalatien pisarat kulkee ohi. Sitten marmatetaan toukokuussa alhaisesta vedenpinnasta.

    • Siikasaaren laavulta kirkolle päin jään päälle lumen alle noussut vesi haittaa paikoin jäällä liikkumista. Vettä on noussut jään päälle railoista ja halkeamista, kun tulvavarausjuoksutus ei ole vielä Kissakoskella alkanut. Vaikka ulkona on pakkasta, lumen alla suojassa oleva vesi ei jäädy. Älkää kastelko nahkakenkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      288
      6045
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      55
      3941
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      37
      3294
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      73
      3205
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      75
      3117
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      173
      3046
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2827
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2536
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      205
      2160
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2093
    Aihe