sveduskool

Saatiin svedu kaupunginjohtaja...
...saadaan uusi svedu koulu!
Näin se menee hienosti kotiopäin!
9195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tilasin jo ruotsinkielikurssi materiaalit kotiin ja opettelen sujuvan ruotsinkielen. Jatkossa vaadin kaikki palvelut ruotsinkielellä kaikissa virastoissa ja laitoksissa, hah, hah, haa!!!...

1Äänestä

Mitähän vikaa nykyisissä kouluissa on? Ruotsinkielisten määrä kaupungissa vähenee, ei ole mitään järkeä rakentaa heille uutta koulua, vaan heidät voi integroida aivan helposti muihin kouluihin, aivan kuten esim. Hollihaan kielikylpyluokkana.

Äänestä
  • Hyvin huokailtu! Miksi ruotsinkielisillä/kaksikielisillä pitäisi olla omat koulut? Eikö tarkoitus ole kuitenkin kasvattaa heistä(kin) suomalaisia... Samaan kouluun vaan kaikki, niin tasapuolisuus toteutuu tässäkin asiassa ja oppivat hekin puhumaan suomea.

    Äänestä

  • jäxteri kirjoitti:

    Hyvin huokailtu! Miksi ruotsinkielisillä/kaksikielisillä pitäisi olla omat koulut? Eikö tarkoitus ole kuitenkin kasvattaa heistä(kin) suomalaisia... Samaan kouluun vaan kaikki, niin tasapuolisuus toteutuu tässäkin asiassa ja oppivat hekin puhumaan suomea.

    Katsos kun he ovat bättre folke .
    Ei heidän tarvitse suomea osata , pääasia on että suomenkieliset osaa palvella heitä ruotsinkielellä..
    Suomenkieliset ovat toisenluokan kansalaisia, pärjätköön vähemmällä, homekoulut kelvatkoon heille.
    Kusetusta koko kaksikielisyys.
    Ei heidän tarvi oikeesti osata suomea.

    1Äänestä

  • Niinpä, on se vain ihanaa kun meitä suomenruotsalaisia paapotaan ja voi vierestä seurata kuinka teidän kielirajotettujen oikeuksia tallotaan. :)

    Äänestä

Uutta ruotsinkielistä koulua ei tarvita. Vanhat riittävät hyvin.

Äänestä

Koko ruotsin kieltä ei tarvita se on fakta.

Äänestä
  • Ei se suomen kielikään mikään rikkaus ole maailmalle jos faktoista puhutaan.

    Äänestä

Mutta omat koulumme tarvitaan eikä mitään suuryksiköitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LepakkomiesPihilajasta kirjoitti:

Saatiin svedu kaupunginjohtaja...
...saadaan uusi svedu koulu!
Näin se menee hienosti kotiopäin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu