kirjekuoret

toimistorottana

Onko laitonta käyttää työpaikan kirjekuoria yksityispostin lähettämiseen. Minä en uskaltais edes asiaa kokeilla. Minä sain ystävänpäiväkortin ystäväni työpaikan kirjekuoressa. Ystävän työpaikan kanssa ei minulla ole mitään tekemistä. Firman kirjekuoret on kalliita, koska postimaksu on valmiiksi makdettu. Esimerkiksi minun työpaikalla toimitaan niin, että jos osoitteen kirjoittaa väärin ei kirjekuorta saa laittaa roskiin vaan kynällä osoite yli ja kirjoitustarra päälle.

5

443

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halpamaista

      Aivan kuten epäilet, laitontahan se on. Työpaikoilla tapahtuu paljon tällaista pientä työnantajalta varastamista.

      Itse en kehtaisi käyttää työnantajan kuoria omiin yksityisiin lähetyksiini. En myöskään haluaisi saada ystävänpäivätervehdystä lähettäjän työpaikan kuoressa. Halpamainen tapa lähettää yksityistä postia.

    • Typerätrolli

      Luulisi, että työpaikalla tehdä töitä eikä kirjoitella kesken työpäivää klo 13.16 Suomi24:een provoja ja paskaa muista ihmisistä.

      Sitäpaitsi, ei sinulla mitään ystävää ole, ei ystävät kirjoittele paskaa nettiin toisistansa.

      • Toimistorottana

        Vähän kauniimpaa kieltä kiitos !. Minulla on ystäviä. Tuosta klo 13.16. ajasta. Kaikki ei tee Ma - pe 8 - 16 töitä. On vuorotyöläisiäkin. Olin vain huolestunut siitä, että ystävä ei joudu vaikeuksiin.


    • assariii

      Kyllähän moni toimistorotta varastaa esim kirjoitustarvikkeita, lehtiöt ja kynät ym. työpaikalta. Näin tein minäkin aikoinaan ja työkamut :D Olen saanut kortteja kavereilta työpaikan kirjekuoressa enkä ihmettele sitä yhtään.

      • Omat_kynät

        Varastaminenkin on kyllä monasti työnantajan hyväksymää puuhastelua. Saavat pienipalkkaiset toimistoihmiset vähän jännitystä harmaaseen monotoniseen elämäänsä. Itse en töissä ollessani firman kyniä, kirjekuoria ja muitakaan tarvikkeita pöllinyt kun ovat niin huonolaatuisia. Kynätkin usein kuivia. Käytin työssäni omia laatukyniä ja muistiinpanovälineitä. Siksi pärjäsinkin erinomaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      394
      1753
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1275
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1266
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      158
      1223
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1016
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      872
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      704
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      661
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      583
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      120
      579
    Aihe